Sağlıklı Yaşam

Mideden Gelen Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Önlenir?

instagram takipçi hilesi

Mideden Gelen Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Önlenir? Çoğu insan ağız kokusunun sadece ağızdan geldiğini düşünür ama durum aslında böyle değildir. Ağız kokusu pek çok yerden gelebilir. Midenizin de bunlardan biri olduğunu söylememiz gerek. İnsanların pek çoğu yiyecek, içecek ve sigara dışındaki faktörlerin neden olduğu ağız kokusundan muzdariptir.

Bu insanların yaklaşık %10’u diyabet, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi sağlık sorunlarından gelmektedir. Mide problemlerinden dolayı gerçekten ağız kokusu yaşayanların sayısı çok daha azdır. Ancak yine de onlar için endişe kaynağıdır.

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Mideden Gelen Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Midenizden gelen kokunuz bir problemden kaynaklı olduğu muhtemeldir. Bu problemler şunlar olabilir;

Ülserler

Bakterilerin neden olduğu ülserler ağız kokusuna neden olabilir. Uzmanlar, yaygın bir ülsere neden olan bakteri olan Helicobacter pylori adlı bir bakterinin ağız kokusuna neden olabileceğini söylemektedir. Neyse ki antibiyotikler mide ülserine neden olan bu bakterileri ortadan kaldırmanın etkili bir yoludur.

Helicobacter pylori’nin kendisi kötü bir kokuya neden olmaz. Ancak Helicobacter pylori bakterisi olan insanlar aynı zamanda başlıca periodontal bakteri olan Prevotella Intermedia’yı da taşırlar. Ağız kokusu ve ülserleriniz varsa, bunların ilişkili olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekir.

Reflü Hastalığı

Mideden gelen kötü nefesin bir başka nedeni de Gastroözofageal reflü hastalığı olabilir. Bunun nedeni yemek borusuna sıçrayan ve göğüste ve boğazda yanma hissine neden olan asittir. Bu hastalığın belirtilerinden biri ağız kokusudur. Ayrıca asidin ağzınıza taşınması ve dişlerin zayıflaması nedeniyle dişlerde aşınmaya neden olabilir. Bunun neden olabileceği zararlar, bakterilerin büyümesini kolaylaştırır.

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Diğer Nedenler

Siz kokunun midenizden geldiğini düşünebilirsiniz. Fakat durum bu şekilde olmayabilir. Kokunun kaynağı yetersiz ağız bakımı da olabilir. Dil üstünde biriken bakteriler buna bir örnek olabilir. Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de temizlemeyi ihmal etmeyin. Eğer bir dişeti probleminiz ya da çürük dişiniz varsa bunu da tedavi ettirin. Bu tarz durumlar da koku yapabilir.

Ağız kokusu olduğunu düşünen birçok insan aslında hiç sahip değildir. Kükürt varlığını kontrol etmek için bir test olmasına rağmen, çoğu diş hekimi sadece koklama testi yapacak, eğer ağız kokusu varsa, dişleri ve diş etlerini herhangi bir sorun için kontrol edeceklerdir. Diş hekimi dişleri kontrol ettikten sonra, çürük yoksa ve diş etleri sağlıklıysa, bakterilerin dil üzerinde olma ihtimali vardır. Bu nedenle dişlerinizi fırçalarken dilinizi fırçaladığınıza dikkat edin.

Ağız kokusu, çürükler ve diş eti hastalıklarından sonra insanların profesyonel diş tedavisine başvurmasının üçüncü en yaygın nedenidir. Ağrı veya mide ekşimesi gibi üst gastrointestinal problemler yaşadığınızı düşünüyorsanız, tıbbi muayene de gereklidir. Mide problemlerinden kaynaklanan ağız kokusu ile yaşamak zorunda değilsiniz.

Nasıl Önlenir?

Mideden gelen ağız kokusu, şikayetiniz varsa, yediğiniz gıdalara dikkat ederek kendiniz bir önlem alabilirsiniz. Aldığınız basit önlemlerden sonra da hala mideden geldiğini düşündüğünüz bir koku hissediyorsanız, doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz ilk olarak midenizde bazı incelemeler yapacaktır. Eğer bir problem var ise o problem giderilir.

Eğer ki, midenizde bir problem yoksa o zaman ağız sağlığınıza önem vermeniz gerekir. Bir diş doktoruna giderek ağız bakımınızı yaptırmalısınız. Kokunun midenizden geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak dilinizin arka kısımlarında biriken bakteriler de koku yapar ve size sanki mideden geliyormuş gibi bir his verebilir.

Mideden Gelen Ağız Kokusu

Mideden Gelen Ağız Kokusu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu