Hastalıklar

Mide Üşütmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Mide Üşütmesi Nedir?

mide 8

Mide üşütmesi belirli dönemlerde yaz kış ayrım göstermeksizin hemen hemen birçok kişinin yaşamış olabileceği bir rahatsızlıktır. Genellikle mide üşütmesinin mide gribi olduğu bilinmez. “Midede grip olur muymuş!” demeyin. Mide üşütmesi veya bir başka deyimle mide gribi, bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı mide üşütmesinin altında yatmakta olan nedenler iyi incelenmeli ve kısa zaman içinde tedaviye başlanmalıdır.

Mide üşütmesi, tedavi edilmezse “dehidrasyon” denilen ciddi bir hastalığa neden olabilmektedir. Mide üşütmesi basit bir rahatsızlıkmış gibi gözükse de, dikkate alınmadığı ve tedaviye başlanmadığı takdirde çok daha büyük ve kalıcı sağlık sorunlarına sevk edebilmektedir. Yukarıda altını çizdiğimiz gibi mide üşütmesinin dehidrasyona evrilebileceği gerçeğini yadsımamak önemlidir.

mide 4

Mide üşütmesini doğal yollarla tedavi etmek için nane limon tüketmekte fayda vardır.

Dehidrasyon bir anlamda bedenin normalden çok daha fazla sıvı kaybına uğramasıdır. Beden tam anlamı ile işleyişini devam ettirebilmek için her üre zarfında sıvıya gereksinim duyar. Bedeninizin farklı etkenlerden ötürü su kaybına uğradığı düşünülürse, kaybedilen suyun fazlasını geri almak oldukça önemlidir.

Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir

mide 5

Sayıklama
Sürekli su içme isteği ve susama
Kalp atışında yavaşlık
İdrarın koyu olması, çok az idrar yapma
Göz kapaklarının çökük olması

Mide Üşütmesi Nedenleri

mide 1

Mide üşütmesinin belirli olarak kimi nedenleri bulunmaktadır. Söz konusu nedenleri minimuma indirerek mide üşütmesinin önüne geçebilmeniz mümkündür.

Mide üşütmesinin en önemli nedenlerinden birisi çok soğuk yiyecek ve içecek tüketmektir. Her bedenin alışkın olduğu bir ısı vardır. Bu nedenle bir anda mideye soğuk bir içeceğin girmesi, midenin şoka uğramasına neden olmaktadır. Ardından da mide üşütmesi belirmektedir.

Son kullanma tarihi geçen yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi çok dazla bakteri ve virüs ürettiğinden mideye zararı fazla olacaktır. Bu nedenle son kullanma tarihi geçmiş olan ürünlerden uzak durulmalıdır.

mide 3

Mide üşütmesinin bir başka önemli maddesi de beden direncinin düşmesidir. Çünkü beden direnci düştüğü zaman hastalıklarla çok daha çabuk karşılaşırsınız. Mide bu gibi dirençsizlikler durumunda en kolay etkilenen organdır.

Bazı insanların mideleri laktoz maddesine karşı da oldukça hassastır. İçeriğinde laktoz olan besinleri tüketildiği takdirde mide üşütmesi yaşanabilmektedir.

Mide Üşütmesi Belirtileri

mide 2

Mide üşütmesi kendisini birçok farklı şekilde göstermektedir. Midenizi üşüttüğünüzün ayrımına varmak için aşağıda yer alan belirtileri yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

İshal
Mide yanması
Ağza acı tat gelmesi
Karın ağrısı
Ağız kokusu
Mide bulantısı
Mide de oluşan kramplar
İştahsızlık
Halsizlik

Mide Üşütmesi İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu