Beslenme ve DiyetCilt Sağlığı

Mide Botoksu nedir?

Mide Botoksu Kimlere Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Kilo vermek için kullanılan mide botoksu endoskopik yöntemlerin kullanılması sayesinde mideye botilinum (botoks) toksit uygulanması işlemidir. Mide botoksunda midenin bazı bölgelerine uygulanarak kilo vermeyi sağlayan mide botoksu işleminden sonraki süreçte midedeki kaslar daha az kasılarak hastanın iştah kaybı sağlanmış olur ve daha geç acıkması ile kilo vermede yardımcı olmaktadır.

mide botoksu 800x448

Mide Botoksu kimlere Uygulanır?

Kilo sorunu olanlar için uygun olan mide botoksu ameliyat olarak algılanmamalıdır. Hastanın mide botoksuna uygun olmadığını anlamak için vücut kitle indeksinin hesaplanması gerekir. Botoksa uygun olan kişilerin kitle indeksi 40’ın altında olmalıdır. Mide botoksu ameliyata gerek duyulmayan aşırı obez olmayan hastalar için uygun bir çözüm olmaktadır. Mide problemi olan kişilerde mide ülseri ya da midesinde gastrit sorunu olanların tedavisini yaptıktan sonra doktorun kararına göre mide botoksu yaptırmaları gerekir.

mide botoksu nedir 800x450

Mide Botoksu Kilo Vermede İyi Sonuçlar Verir mi?

Çabuk acıkmayı önleyen ve iştahın azalmasında yardımcı olan mide botoksu ile kilo verme sağlanabilir. Mide botoksunun faydasının olması için karbonhidrat açısından yüksek gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

Mide botoksunun yan etkileri nelerdir?

Genelde botoks kırışıklık tedavisi için kullanılmakta olan bir işlem olarak bilinmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Mide botoksu endoskopik cihazlarla yapılmaktadır. Kişiye hiç bir şekilde yan etkisi bulunmaz . Ancak alerjik reaksiyonlara karşı kişinin alerjisi varsa ya da kas hastalığı gibi rahatsızlığı bulunuyorsa bu işlemden kaçınmalıdır. Mide botoksunda kesi işlemi yapılmaz ortalama bir mide botoksu işlemi 20 dakika gibi kısa bir zamanda anestezi yapılarak hasta uyutulup yapılmaktadır. Kişi işlem sonrası klinikte 1 ya da 2 saat dinlenerek normal yaşamına dönmektedir.

mide botoksu nasil yapilir 800x426

Mide botoksun da genelde ilaçların midede sorun yapıp yapmadığı merak konusudur. İlaçlarvücutta 4-6 ay içerisinde kaybolduğu için midede zarar verici bir etkiye sahip değildir. Hastada bağırsak tembelliği ile ilgili bir sıkıntı varsa doktorun mide botoksu sonrasında hazırladığı özel diyet sayesinde bağırsak tembelliği gibi sıkıntıların sona ereceği belirtilmektedir.

Mide Botoksu Sorası Nelere Dikkat Edilmeli?

Mide botoksu sonrası asitli içeceklerin içilmesi zararlıdır. Hastalar işlem sonrasında geç acıkır ve ufak porsiyonlar olsa bile doyduklarını hissederler.

 

Mide Botoksu İle Mide Balonu Arasında Nasıl Fark Vardır?

Mide balonu ile mide botoksu endoskopik bir mücadeledir. Mide botoksunda bir işlem sayesinde iştahın kapanması sağlanabilir. Mide balonu hastanın mide hacmine göre ayarlanıp uygulanır. Mide botoksu mide balonuna nazaran daha uzun süreli yararlı olur. Uygulamadan sonra 3-6 ay gibi iştahı kestiği belirlenmiştir. Mide balonunda ise kısa zaman sonra balonun çekildikten sonra tekrar kişide iştah arttığına dair şikayetler yaşanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu