”HaberGalerisi.com”
”SosyoTurk.com”

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

”Forex”

Mide ağrısı, günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli rahatsızlıklardan biridir. Stres, üşütme, zehirlenme, aşırı yeme ve zararlı gıda tüketimi gibi nedenler mide ağrısını tetikleyici nedenler arasında sayılabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin
Günlük aktivitelerimizi yaparken bizi oldukça zora sokan bu rahatsızlık başlarda önemsenmeyebilir. Fakat sıklıkla mide ağrısı yaşıyorsanız bir hekime başvurmanız sağlığınız açısından doğru olacaktır.

Bunun yanında çok sık mide ağrısı çeken biriyseniz, doktorunuzun vereceği ilaçlar dışında tüketeceğiniz bazı besin maddeleriyle de kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz. Her insanda etki etmeyebilir, birine iyi gelen bir besin bir başkasında etki etmeyebilir. Ama yine de denemekte fayda var diye düşünüyoruz.

ŞİMDİ OKU:
Enerji Veren En Etkili 6 Yiyecek Nedir?

Muz

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Mide ağrısına iyi gelen pek çok besin sayabiliriz. Bunların en başında ise muz gelir. İçinde bulunan pektin adı verilen doğal bileşen sayesinde mideden kaynaklı pek çok rahatsızlıkla savaşır. Doğru şekilde ve katkısız olarak tüketildiğinde mide ağrısını geçirmede oldukça etkilidir.

Keten Tohumu

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Mide ağrısına iyi gelen bir diğer besin ise keten tohumudur. Keten tohumu, çok zengin bir lif kaynağı ve aynı zamanda da Omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Öğütülmüş keten tohumunu yoğurdun içine katarak her gün ve düzenli şekilde tüketirseniz mide ağrısıyla baş edebilirsiniz.

Zencefil

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Sık sık mide asidi yüzünden sıkıntılar yaşıyorsanız zencefil tüketimini arttırmanızı tavsiye edebiliriz. Zencefil kökünü kaynatarak düzenli aralıklarla içerseniz hem mide yanmasını yatıştırabilir hem de mide ağrınızı dindirebilirsiniz.

ŞİMDİ OKU:
Kulak Çınlaması Nedir? Nedenleri Neler? Nasıl Geçer?

Yoğurt Ve Kefir

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

İçeriklerinde kalsiyum, d vitamini ve doğal probiyotik bulunduran yoğurt ve kefir şifa kaynağı olarak bilinir. Özellikle içinde bulunan probiyotikler mide ağrısına sebebiyet veren ishal, mide enfeksiyonu, mide iltihabı gibi sorunlarla savaşır ve iyileşme sürecini kısaltır. Evde kolayca hazırlayıp tüketebileceğiniz bu gıdalarla mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Karnabahar

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Mide ağrılarınıza çözüm olabilecek bir diğer gıda maddesi ise karnabahardır. Buharda pişireceğiniz karnabahar midede bulunan asitlerin mide duvarına zarar vermesine engel olur. İleri seviye bir hastalık olan ülser gibi mide hastalıkların tedavisinde de tüketilmesi önerilen karnabaharla mide rahatsızlığınızı tedavi edebilirsiniz.

Bu saydığımız besinlerin yanında mide ağrısından kurtulmak ya da sebebiyet vermemek için başka tavsiyelerde de bulunmak gerekirse, mide ağrısı yediklerimizle de bağlantılı olarak sıkça ortaya çıktığı için eğer hassas bir mideye sahipseniz yediklerinize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

ŞİMDİ OKU:
İzotonik İçecek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mide Ağrısına İyi Gelen 5 Besin

Örneğin, asitli içeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durmalı, paketlenmiş hazır gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız. Baharat tüketimine dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı yemekler yemekten kaçınmalısınız. Çünkü bütün bu saydıklarımız mide ağrısını tetikleyen yiyecekler arasındadır.

 

blank

BUNLARA DA GÖZ ATIN

avatar
  Abone ol  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı