Yaşam

Patchwork Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

patchwork nedir

Patchworku duymayanınız belki de yoktur. Ama nasıl ve neden ortaya çıktı merak ettiniz mi? Ya da hiç denediniz mi? Gelin patchworkun ortaya çıkış hikayesini birlikte ele alalım.

Geçmişte istediğimiz her şeye ulaşmak bu kadar kolay değildi. Hazır giyim bugünkü üretimin çok daha gerisindeydi ve bir o kadar da pahalıydı. Sanayileşmenin başlamadığı dönemlerde çok zor ulaşılan kumaşlar kullanılmaktan yok olana kadar kullanılıyordu. Üretimin neredeyse her aşaması elle yapılıyordu.

etnik patchwork çalışması

Bir kıyafetin kumaşı eskidiğinde ya da yırtıldığında şimdiki gibi kolayca atılmıyordu. Sağlam yerleri kesilip dikilerek başka şekillerde yeniden kullanılıyordu. Bu yöntemle elde birbiriyle alakasız bir çok kumaş parçası birikiyordu.

İçinde bulunan zor şartlar nedeniyle bu kumaşları değerlendirmek zorunlu oluyordu. Eski bir kazak yeni bir battaniyeye, ya da eski kumaş parçaları birleştirilip yeni bir yatak örtüsü elde ediliyordu. İşte tam da bu noktads patchwork ortaya çıktı.

Patchwork Nedir?

patchwork nasıl yapılır

Patch kelimesi İngilizcede yama demektir. Yama işi olarak da çevrilebilir. Anadolu kültüründe ise Kırkyama işi olarak bilinmektedir ve çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Tüm dünyada kadınların eski kumaşları değerlendirmek için yaptığı el işidir. Bir zaman ve sabır göstergesi olduğu için de zamanla yeni kumaşlarla da yapılabilir hale gelmiştir.

Patchwork Nasıl Yapılır?

patchwork şerit cetveli

Kafanızda belli bir şekil yoksa kumaşlar kare ya da çokgen olacak şekilde kesilir. Patchwork yapılırken tüm parçalar genellikle aynı şekilde ve büyüklükte olmalı ve ipliklerini temizlemek gerekmektedir. Daha sonra ise birleştirilecek kenarlar karşılıklı olarak içe doğru katlanarak birleştirilir ve sağlam bir şekilde dikilir.

Elde edilmek istenen şekile ulaşana kadar parçalar dikilmeye devam edilir. İki ya da daha fazla renkteki kumaşlardan yapılabileceği gibi birbirinden tamamen bağımsız ve alakasız kumaşlarla da yapılabilir.

Yapılacak şekil ve renklerin uyumu tamamen üreten kişinin tercihine ve zevkine kalmıştır. Dikkat edilmesi gereken nokta seçilen kumaş türlerinin aynı olmasıdır.

Patchwork Nerelerde Kullanılabilir?

patchwork yatak örtüsü 1

Eskiyen ve artık kullanmadığınız kumaş pantalonlar temizlenip kesildikten sonra patchwork şeklinde birleştirilerek çok orijinal bir perde elde edilebilir. Yine eskiyen kazaklar kesilip birleştirilerek yepyeni yumuşacık bir battaniyeye dönüştürülebilir.

Eski elbise gömlek vb kıyafetler kesilip dikilerek yatak örtüsü elde edilebilir. Patchwork tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak ortaya çıkan bir el işidir. Önceleri imkan yetersizliği sebebiyle yapılırken şimdilerde ise hobi olarak birçok insan tarafından severek yapılmaktadır. Siz de deneyebilir ve çok orjinal parçalar yaratabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu