hosting

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

”Forex”

Hayatımızın en kritik seçimlerinden ve dönüm noktalarından birisi olan meslek seçimi, yarınlarınızı yani geleceğinizi etkiler. İşte bu kadar ciddi bir iş olan meslek seçimi, çok büyük bir titizlik gerektirdiği gibi, aceleye getirilmeyecek bir konudur. İleride severek icra edeceğimiz bir iş hem sizi motive edecek hem de yaptığınız işte başarılı olmanızı sağlayacaktır.
Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Şunu unutmayın ki, severek yaptığınız bir işte olduğumuz sürece, mutlu olur ve iş ne kadar zor olursa olsun bundan gocunmazsınız. Bu sayede hem kendinizi geliştirebilir hem de yaptığınız işte çok daha verimli olabilirsiniz. Fakat sevmediğiniz ve sizi uygun olmadığını düşündüğünüz bir işte çalışmak, yaşamınızı adeta cehenneme çevirebilir. Böylece ne kendinize ne de işinize yararlı olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Kariyer Platosu Nedir?

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Hayatımızda son derece önemli bir yer tutacak mesleği seçerken nelere dikkat etmeniz, bu süreçte nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlerle paylaşacağım. Siz de tavsiyelerime kulak vererek, bu ciddi aşamayı kolaylıkla atlatabilir, kendinize uygun mesleği bulabileceksiniz.

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

KENDİNİZİ TANIMAKLA BAŞLAYIN!

Birçok kişi henüz kendini tanımadan, isteklerinin ve zevklerinin farkına varamadan meslek seçimi yaparak büyük bir yanlışın içine düşer. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak, için uzun uzun düşünmelisiniz ve kendinize şu soruları sormalısınız.

  • Hayalimdeki meslek tam olarak ne?
  • Hayalimdeki mesleğiriki yıllarda da yapmak ister miyim?
  • Bunu mesleğe ulaşabilecek potansiyele sahip miyim?
  • Yapmaktan zevk aldığım işler neler?

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Bu soruları cevaplayın ve isterseniz cevaplarınızı bir deftere not edin. Bu süreçte size en çok yardım edecek şeylerden bir tanesi işte bu sorulardır. Bu aşamada ulaşılması o an için imkansız olan meslekleri eleyerek ilerleyin. Hayalci olmayın. Potansiyelinize uygun olan mesleklere odaklanın.

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

YETENEKLERİNİZİ KEŞFEDİN!

Meslek seçiminde en önemli iki şey ilgi / istek durumu ve yeteneğimizdir. Seçeceğimiz meslekte bu iki unsur mutlaka iyi seviyede bulunmalıdır. Bu nedenle hayalinizdeki mesleği seçerken sadece ilginizi çekiyor diye tercih yapmayın. İlk önce yeteneklerinizi ve başarılarınızı göz önüne getirin. Eğer hayalinizdeki meslek, becerilerinize de uyum sağlıyorsa doğru yoldasınız demektir.

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

İLİŞKİ KURMA STİLİNİZİ İNCELEYİN!

Her insan iletişim konusunda farklı bir stil ve tutuma sahiptir. Kimi insan sosyaldir, kimisi pasiftir, kimisi girişken iken kimisi içeriye dönüktür. Ve daha birçok iletişim tarzı vardır. Her alanda kullanmak durumunda kaldığımız iletişim becerileri, meslek hayatımızda da önemli bir rol oynayacaktır. Çünkü her meslek farklı bir iletişim alanına sahiptir.

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Örneğin; yazar, mühendisler ve mimar gibi meslek grupları daha çok içe dönük mesleklerdir ve bu tip kişiler bu meslekte daha başarılı olurlar. Bunun yanı sıra öğretmen, doktor, avukat gibi meslekler ise daha çok girişkenlik ve aktiflik gerektiren meslektir. İşte siz de bu durumu göz önünde bulundurarak, nasıl bir iletişim becerisine sahipsiniz bu konuda düşünün ve o gruptaki meslekleri inceleyin.

Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

ÇEVRENİZDEKİ BİLİRKİŞİLERE DANIŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN!

Çevremizdeki insanlar; yani ailemiz, arkadaşlarımız veya öğretmenlerimiz bazen bizi bizden daha çok tanımaktadırlar ve yeteneklerimizin daha çok farkındadırlar. Meslek seçiminde çok fazla onların tesiri altında kalmadan akıl danışabilir, hangi mesleklerin daha çok ne işle uğraştıklarını, hangi alanlarda çalıştıklarını tam olarak öğrenebilirsiniz. Böylece daha doğru bir meslek seçimi yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Serbest Çalışanlar İçin 10 Öneri!
Kaynak
OSYM

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu