Meslek Seçiminde İzlenecek Yollar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hayatımızın en kritik seçimlerinden ve dönüm noktalarından birisi olan meslek seçimi, yarınlarınızı yani geleceğinizi etkiler. İşte bu kadar ciddi bir iş olan meslek seçimi, çok büyük bir titizlik gerektirdiği gibi, aceleye getirilmeyecek bir konudur. İleride severek icra edeceğimiz bir iş hem sizi motive edecek hem de yaptığınız işte başarılı olmanızı sağlayacaktır.
is hayatinda motivasyon ve basari icin altin kurallar

Şunu unutmayın ki, severek yaptığınız bir işte olduğumuz sürece, mutlu olur ve iş ne kadar zor olursa olsun bundan gocunmazsınız. Bu sayede hem kendinizi geliştirebilir hem de yaptığınız işte çok daha verimli olabilirsiniz. Fakat sevmediğiniz ve sizi uygun olmadığını düşündüğünüz bir işte çalışmak, yaşamınızı adeta cehenneme çevirebilir. Böylece ne kendinize ne de işinize yararlı olabilirsiniz.

J4Q2B BmGLl ApR4L t7tKd MvdcR 01uXG

Hayatımızda son derece önemli bir yer tutacak mesleği seçerken nelere dikkat etmeniz, bu süreçte nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlerle paylaşacağım. Siz de tavsiyelerime kulak vererek, bu ciddi aşamayı kolaylıkla atlatabilir, kendinize uygun mesleği bulabileceksiniz.

UploadPHOTO 20170506015307981

KENDİNİZİ TANIMAKLA BAŞLAYIN!

Birçok kişi henüz kendini tanımadan, isteklerinin ve zevklerinin farkına varamadan meslek seçimi yaparak büyük bir yanlışın içine düşer. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak, için uzun uzun düşünmelisiniz ve kendinize şu soruları sormalısınız.

  • Hayalimdeki meslek tam olarak ne?
  • Hayalimdeki mesleğiriki yıllarda da yapmak ister miyim?
  • Bunu mesleğe ulaşabilecek potansiyele sahip miyim?
  • Yapmaktan zevk aldığım işler neler?

be99714d37f334c0997172b4f50ca166

Bu soruları cevaplayın ve isterseniz cevaplarınızı bir deftere not edin. Bu süreçte size en çok yardım edecek şeylerden bir tanesi işte bu sorulardır. Bu aşamada ulaşılması o an için imkansız olan meslekleri eleyerek ilerleyin. Hayalci olmayın. Potansiyelinize uygun olan mesleklere odaklanın.

iş hayatında başarılı olmak

YETENEKLERİNİZİ KEŞFEDİN!

Meslek seçiminde en önemli iki şey ilgi / istek durumu ve yeteneğimizdir. Seçeceğimiz meslekte bu iki unsur mutlaka iyi seviyede bulunmalıdır. Bu nedenle hayalinizdeki mesleği seçerken sadece ilginizi çekiyor diye tercih yapmayın. İlk önce yeteneklerinizi ve başarılarınızı göz önüne getirin. Eğer hayalinizdeki meslek, becerilerinize de uyum sağlıyorsa doğru yoldasınız demektir.

2395 0

İLİŞKİ KURMA STİLİNİZİ İNCELEYİN!

Her insan iletişim konusunda farklı bir stil ve tutuma sahiptir. Kimi insan sosyaldir, kimisi pasiftir, kimisi girişken iken kimisi içeriye dönüktür. Ve daha birçok iletişim tarzı vardır. Her alanda kullanmak durumunda kaldığımız iletişim becerileri, meslek hayatımızda da önemli bir rol oynayacaktır. Çünkü her meslek farklı bir iletişim alanına sahiptir.

iş hayatı roller e1441405836596

Örneğin; yazar, mühendisler ve mimar gibi meslek grupları daha çok içe dönük mesleklerdir ve bu tip kişiler bu meslekte daha başarılı olurlar. Bunun yanı sıra öğretmen, doktor, avukat gibi meslekler ise daha çok girişkenlik ve aktiflik gerektiren meslektir. İşte siz de bu durumu göz önünde bulundurarak, nasıl bir iletişim becerisine sahipsiniz bu konuda düşünün ve o gruptaki meslekleri inceleyin.

ergenlerle iletisim

ÇEVRENİZDEKİ BİLİRKİŞİLERE DANIŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN!

Çevremizdeki insanlar; yani ailemiz, arkadaşlarımız veya öğretmenlerimiz bazen bizi bizden daha çok tanımaktadırlar ve yeteneklerimizin daha çok farkındadırlar. Meslek seçiminde çok fazla onların tesiri altında kalmadan akıl danışabilir, hangi mesleklerin daha çok ne işle uğraştıklarını, hangi alanlarda çalıştıklarını tam olarak öğrenebilirsiniz. Böylece daha doğru bir meslek seçimi yapabilirsiniz.

Kaynak
OSYM

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu