EğitimYaşam

Meslek Edindirme Kursu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Meslek edindirme kursu; bireylerin hem kişisel gelişim hem de iş ve meslek sahibi olabilmek amacıyla kayıt olarak, eğitim aldıkları yerlerdir. Ayrıca kariyer planlaması için de bu kurslara başvurulabilmektedir. Kursiyerler, alınan eğitim sonunda yeterlilik ile ilgili yazılı veya uygulamalı olmak üzere bir takım sınavlara girerek, sertifika almaya hak kazanmaktadır. Bu sertifikalar ise; iş başvurularında, iş yeri açma aşamasında gerekli olan belgelerde ya da CV’ye ek olarak kullanılabilmektedir.

Bireylerin kişisel gelişimlerine de önemli katkılarda bulunan meslek edindirme kursu, günümüzde hemen hemen tüm il ve ilçelerde açılarak, her yaştan insanın geleceğine yön verebilecek etkinliğe ulaşmıştır. Üstelik her geçen gün farklı branşlarda kurslar açılarak yepyeni dallarda gelişim fırsatı tanınmaktadır. Dolayısıyla; yüksek öğrenim kurumlarında eğitim görmemiş kişilerin de mesleki anlamda uzmanlaşması ve buna bağlı olarak işsizlik oranının azaltılması hedeflenmektedir.

mes

Meslek Edindirme Kursunda Hangi Dallarda Eğitim Verilir?

Bulunduğunuz il ve ilçeye göre değişmekle birlikte, çeşitli alanlarda ve ilgi duyduğunuz meslek grubuna yönelik eğitim almanız mümkündür. Bunlardan bazıları ise şöyle sıralanabilir;

Fotoğrafçılık Kursu: Sanatsal ve profesyonel çekim hakkında uzmanlaşmak için tercih edilen; hem hobilerinize hem de meslek edinmenize destek sağlayan bir alandır.

foto

Emlak Danışmanlığı Kursu: Gerek emlak ve gayrimenkul alım-satımı ile uğraşan şirketlerde temsilci olarak çalışmak, gerekse de kendi iş yerinizi açmak için bu eğitime yönelebilirsiniz.

Aşçılık Kursu: Bu meslek edindirme kursu sayesinde; yemek yapmayı sanatsal bir beceriye dönüştürerek hem gündelik hayatınıza hem de iş hayatınıza profesyonelce yaklaşabilirsiniz.

Temel İlkyardım Eğitimi: Bu eğitimin yalnızca sağlık alanında çalışan kişilerce değil herkes tarafından alınması gerekmektedir. Hastalık, kaza veya yaralanmalarda yapılan ilk müdahalenin hayat kurtardığı pek çok kez slogan haline getirilmiştir.

ilky

Yaşlı Bakımı Kursu: Huzurevlerinde veya hastanelerde istihdam imkanı sağlayan bir meslek edindirme kursudur. Ancak meşakkatli bir iş olduğunu unutmamanız ve karakterinizin bu işi yapmaya elverişli olup olmadığını değerlendirdikten sonra başvurmanız önerilmektedir.

Web Tasarımcılığı Kursu: Gelişen ve süreli ilerleme kaydeden teknolojide iş sahası oldukça geniş bir meslektir. Bilgisayar, reklam ve halkla ilişkiler alanlarında iş bulma olanağı sağlamaktadır.

Kuaförlük ve Güzellik Uzmanlığı Eğitimi: İlerleyen çağ ve güzellik sektörüne katılan pek çok yenilik sayesinde bu tür merkezlere talep artmaktadır. Meslek edindirme kursunun bu alanında eğitim alan kişiler; ister bu merkezlerde uzman olarak çalışabilir, isterlerse de gerekli şartları sağladıkları takdirde kendi iş yerlerini açabilirler.

Özel Güvenlik Eğitimi: Özel güvenlik kanunu kapsamında düzenlenmiş olan bu meslek grubunda; alınan temel eğitimin yanı sıra, kurslar tarafından verilen sertifikalar da zorunlu hale gelmiştir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağı sağlayan bu alan, geniş bir istihdam yelpazesini kapsamaktadır.

kurs

Bunun dışında yabancı dil gibi kariyer planlamanıza destek sağlayan veya el sanatları ya da resim gibi hobi dünyanızda yeni kapılar açan kurslara kayıt olmanız da mümkündür. Aynı zamanda bu kurslar; sosyal hayatın içinde olmaya ve beşeri ilişkileri geliştirmeye de zemin hazırlamaktadır. Kurslara; kimlik fotokopisi, sabıka kaydı ve mezuniyet belgesi ile yıl boyunca başvuru yapılabilmektedir. Gerekli kontenjan dolduğunda ise sınıflar açılmakta ve eğitime start verilmektedir. Kurs süreleri ise seçilen alana göre değişkenlik göstermektedir.

Meslek Edindirme Kursu İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu