Yabancı Kadın Ünlüler

Meryl Streep Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Meryl Streep
Tam adı: Mary Louise Streep (Meryl Streep)
Doğum tarihi: 22 Haziran 1949
Doğum yeri: Summit, New Jersey, ABD
Boyu: 1,68 cm
Burcu: Yengeç
Kardeşleri: Dana Streep, Harry Streep
Eşi: Don Gummer (e. 1978)
Çocuk (ları): Louisa Gummer, Mamie Gummer, Grace Gummer, Henry Wolfe Gummer
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 1971’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Meryl Streep Kimdir? Meryl Streep, Amerikalı aktristir. Yetenekli güzelliğin en klasik örneği olan Streep, açık ara en üretken ve yaşayan en büyük sinema oyuncusudur. 1970’lerdeki ilk çıkışından bu yana, muazzam performansı ve birinci sınıf oyunculuk yeteneği ile hem sahneyi hem de beyaz perdeyi yönetiyor. Karakterlere hayat verme yeteneği ve her biri ile uğraştığı gösteriş takdire şayandır.

Streep’in olağanüstü yeteneği, Akademi Ödülleri’nde 21 adaylığı (üç kazanan) ve Altın Küre Ödülleri’nde 33 adaylığı (sekiz kazanan) olması gerçeğinden de görülebilir. Kırk yılı aşkın kariyeri boyunca Meryl Streep çok çeşitli rollerde yer almıştır. Bu da filmlerinde tekil bir kimliği tercih eden diğer oyuncuların aksine, ona bir ‘bukalemun‘ unvanını kazandırdı. İlginç olan ise Streep’in her rolü inandırıcı ve mükemmel bir şekilde oynamayı başarmış olmasıdır. Rollerinde titiz ve özenli hazırlığı, gayretli doğası ve çabaya yardımcı olan en küçük ayrıntılara gösterdiği özen! Elliden fazla film yapan ve hala güçlü olan Streep, kariyeri boyunca ticari ve eleştirel başarı elde etti.

Meryl Streep, 22 Haziran 1949 tarihinde ABD, New Jersey’de Mary Wolf ve Harry William Streep, Jr.’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Streep’in annesi ticari bir sanatçı ve mesleği sanat editörüydü, babası ise bir ilaç yöneticisiydi. Streep’in Dana David ve Harry William III adında da iki kardeşi var.

Meryl Streep, örgün eğitimini Bernards Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra ise Drama alanında lisans derecesini aldığı Vassar Koleji’ne kaydoldu. Yüksek lisansını Yale Drama Okulu’ndan almaya devam etti. Streep, Yale’deki yıllarında bir dizi oyunda da rol alarak sahneye ilk çıkışını yaptı. İlginç bir şekilde, Meyl Streep o zamanlar da tipik rolleri oynamadı ve canlandırdığı karakterlerde çok yönlülüğe başvurdu.

Meryl Streep Kariyeri

Meryl’in ilk yılları New York ve New Jersey’de çeşitli tiyatro prodüksiyonlarında sahne alarak geçti. Henry V’nin New York Shakespeare Festivali yapımları, The Taming of the Shrew ve Measure for Measure’ da dahil olmak üzere çeşitli yapımlarda çalıştı. Ek olarak, Broadway müzikali ‘Happy End‘de de yer aldı.

Streep daha sonra 1976 Broadway ikili banknotunda Tennessee Williams‘ın ‘27 Wagons Full of Cotton‘, Arthur Miller‘ın ‘A Memory of Two Mondays‘ ve Anton Çehov‘un ‘The Cherry Orchard‘ filmlerinde yer aldı. 1977 yılında, Streep ‘Julia‘ filminde küçük ama önemli bir rol için beyaz perdeye çıktı. Aynı yıl ‘Holocaust‘ adlı mini dizide Nazi dönemi Almanya’sında Yahudi bir sanatçı ile evli bir Alman kadını olarak görüldü.

Streep’in Holokost filmindeki performansı onu ilgi odağı haline getirdi. Streep muazzam bir ün ve tanınırlık kazandı ve halkın gözüne girdi. Performansı, ona En İyi Kadın Oyuncu – Mini Dizi veya film dalında Primetime Emmy Ödülü‘nü bile getirdi. 1978 yılında vizyona giren ‘Geyik Avcısı‘, Streep’in başka bir küçük rol oynadığına tanık oldu. Bununla birlikte, film süper bir hit oldu ve Streep’e ilk Akademi Ödülü adaylığını kazandırdı.

Streep’in oyunculuk yeteneği ve kamera önünde taşıdığı yerleşik yeteneği, her biri diğerinden teğet olan ve Streep’in yardımcı bir aktris rolünü oynadığı üç filmin gösterime girdiği 1979 senesinde değişken bir şekilde görüldü. ‘Manhattan‘ romantik bir komedi iken, ‘The Seduction of Joe Tynan‘ politik bir drama ve ‘Kramer vs. Kramer‘ aile dramasıydı.

İkinci kemanı mükemmellikle oynamanın yolu, Jeremy Irons‘la birlikte rol aldığı ‘Fransız Teğmenin Kadını‘ filmi ile profesyonel kariyer grafiğinde bir sıçrama daha yapan Meryl Streep’in yolunu açtı. Performansı ve çok yönlülüğü son derece alkışlandı.

Streep’in bir sonraki girişimi, 1982 yılında bir psikolojik gerilim filmi olan ‘Still of the Night‘ oldu. Film hem halk hem de eleştirmenler tarafından büyük bir beğeni topladı. Aynı yıl ‘Sophie’nin Seçimi‘ filminde de rol aldı. Streep’in oyunculuktaki mükemmelliği ve Polonya aksanındaki ustalığı gözle görülür şekilde belirgindi ve çok övgü ve alkış aldı. Streep, filmdeki rolü ile uzun bir ödül listesi bile aldı.

Streep, 1983 yılında vizyona giren biyografik film olan ‘Silkwood‘ ile başarı hikayesini tekrarladı. Bu, Meryl’in yıllar içinde canlandırdığı birçok gerçek hayattaki karakterden ilkiydi.

On yılın sonuna doğru Streep, ‘Falling in Love‘, ‘Plenty‘, ‘Out of Africa‘, ‘Heartburn‘ ve ‘Ironweed‘ gibi çeşitli filmlerde farklı rollerde yer aldı. Bununla birlikte ise en ilginç olanı, ‘Karanlıkta Bir Çığlık‘ filmindeki Lindy Chamberlain’in biyografik rolüydü. Film eleştiriler aldı ama gişede başarı elde etti.

Streep’in kariyerindeki gösterişli yükselişi 1990‘larda aniden durdu. Muhtemelen gerilemenin iki nedeni vardı: Birincisi, Streep’in daha hafif ve ticari olarak başarısız olan ciddi ve başarılı rollerden, ikincisi ise daha az yönetmen tarafından davet eden ve daha da az seçenek bırakan ilerici yaşıydı. Streep, ‘Edgeden Kartpostallar‘, ‘Hayatını Savunmak‘, ‘Amerika’da 7 Yaş‘ ve ‘Ölüm O Olur‘ bu dönemde vizyona giren filmlerde yer aldı.

Ancak, tablo kısa sürede döndüğü ve gişe rekorları kıran ‘The Bridges of Madison County‘de Clint Eastwood‘un karşısında yer aldığı için, çöküş aşaması Meryl için uzun sürmedi. Film herkesi şaşırtacak kadar iyi bir iş çıkardı ve Streep’i yeniden ilgi odağı haline getirdi. Bu süre zarfında yayınlanan diğer birkaç film ise Marvin‘in ‘Room‘ ve Wes Craven‘in ‘Kalbin Müziği‘ idi. Filmler çok başarılı olmasa da yine de Meryl Streep’in kariyerini canlandırmak için üzerine düşeni yapmışlardı.

Yeni milenyum, Streep için yeni umutlar ve tazelik getirdi. Önemli ölçüde canlanan kariyeri, bir başarıya daha imza atmaya hazırdı. 2000 senesinde Streep, Steven Spielberg‘in ‘AI Yapay Zeka‘sında yer aldı. Film çok eleştirel beğeni toplamasa da, 235 milyon dolarlık bir gişe başarısı da elde etti.

2002 senesi, Streep’in, Anton Çehov‘un Mike Nichols‘ın yönettiği ‘The Seagull‘ adlı oyun için sahneye dönüşüne tanık oldu. Dahası, Meryl’in üretken kariyeri, ‘Uyarlama‘ ve ‘Saatler‘ filmlerinde görüldüğü gibi yeni başarı seviyelerine ulaşmak için tırmandı. Her iki filmi de çok iyi karşılandı ve hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından övgü ile karşılandı.

Ardından, Streep, Farrelly kardeşlerin komedisi olan ‘Stuck on You‘da görüldü. Film büyük beğeni topladı ve Streep de olağanüstü performansı ile beğeni topladı. Hatta bu film için birkaç ödül bile aldı. 2004 yılı, Streep’in iki filminin vizyona girdiği yıl oldu. Bu filmler; ‘Mançuryalı Aday‘ ve ‘Talihsiz Bir Olaylar Dizisi‘. Hatta Streep ‘Monet’s Damak‘ filminin anlatımını bile yaptı. 2005 yılında, Meryl bir kez daha tiyatroya döndü ve Central Park’taki Delacorte Tiyatrosu‘nda Halk Tiyatrosu‘nun ‘Cesaret Ana ve Çocukları‘ yapımında sahneye çıktı.

Ertesi yıl, Streep’in en başarılı reklam filmlerinden biri olan ‘Şeytan Prada Giyer‘ gösterime girdi. Filmi dünya çapında 326,5 milyon ABD dolarından fazla hasılat elde etti. Filmde Streep bir moda dergisi editörü rolünü üstlenirken görüldü. Onun karakter tasviri ona çok eleştirel ve popüler beğeni getirdi ve birçok ödül adaylığı da kazandı.

Meryl Streep’in çok yönlülüğe olan yakınlığı ve aynı zamanda mükemmelliği, 2007 yılında, her biri birbirinden tamamen farklı dört filmi vizyona girdiğinde görüldü. Bu süre içinde gösterime giren filmler şunlardır; ‘Karanlık Madde‘, ‘Akşam‘, ‘Rendition‘ ve ‘Kuzular için Aslanlar‘.

602,6 milyon ABD Doları tutarındaki gişe koleksiyonu ile ‘Mamma Mia!‘ şüphesiz, Streep’in bugüne kadarki en başarılı filmidir. Aynı adlı müzikalin film uyarlaması, ‘Mamma Mia!‘ Streep’in başarı öyküsünü kilometrelerce öteye taşıdı ve onun uzun filmografi listesinde tam anlamı ile bir kazanan yaptı.

İyi şanslardan yararlanan Streep’in sonraki filmleri olan ‘Julie & Julia‘ ve ‘It’s Complicated‘ anında hit oldu. Filmlerden ilki büyük bir sinema filmiyken, ikincisi saf bir romantik-komediydi.

2011 yılında vizyona giren ‘Demir Leydi‘, Streep’in yeni on yılın ilk filmiydi. Filmde Streep, Margaret Thatcher‘ın biyografik rolünü oynadı. Film, Falkland Savaşı sırasında Başbakanın rolünü ve emeklilik yıllarını vurguluyordu. Film karışık eleştiriler almasına rağmen, Meryl’in performansı büyük beğeni topladı ve ona sayısız prestijli ödül kazandırdı. ‘Hope Springs‘ 2012 yılında vizyona giren Meryl Streep’in oynadığı tek filmdir. Filmde yine Streep, büyüleyici bir performans sergiledi ve rolü için birçok adaylık aldı.

2013 yılında kara komedi draması olan ‘August: Osage County‘de rol aldı. Filmde ayrıca Julia Roberts ve Ewan McGregor rol aldı ve Meryl Streep filmindeki performansı ile Altın KüreSAG ve Akademi Ödülü‘ne aday gösterildi. Bu dönemde rol aldığı diğer filmlerden bazıları: The Giver (2014), The Homesman (2014), Into the Woods (2014), ‘Ricki and the Flash‘ (2015) ve Sarah Gavron’un drama dönemi ‘Suffragette‘.

2016 yılında Meryl Streep, sağır bir opera şarkıcısı hakkında aynı isimli biyografik film olan ‘Florence Foster Jenkins’ (2016) filminde rol aldı. Meryl’in performansı en “insan performansı” olarak övüldü ve Akademi ÖdülüAltın KüreSAG ve BAFTA adaylıkları aldı.2017 yılında Steven Spielberg‘in siyasi draması olan ‘The Post‘ta görüldü. Performansı eleştiriler aldı ama Altın Küre ve En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülleri‘ne aday gösterildi.

2018 yılında iki filmde rol aldı: ‘Mamma Mia! İşte Yeniden Başlıyoruz‘ ve ‘Mary Poppins Geri Dönüyor‘. 2019 senesinde ise Meryl Streep, HBO drama dizisi ‘Big Little Lies‘ın ikinci sezonunda rol aldığı bir televizyon dizisindeki ilk ana rolünde görüldü. Aynı yıl Panama Belgelerini konu alan biyografik komedi olan ‘The Laundromat‘ta ve Greta Gerwig‘in reşit olma dönemi drama filmi ‘Little Women‘da rol aldı. 2020 yılında Streep, ‘The Prom‘ ve ‘Let Them All Talk‘ filmlerinde yer aldı. 2021 yılında ise ‘Don’t Look Up‘ filminde Leonardo DiCaprio ve Jennifer Lawrence ile birlikte yer aldı.

Meryl Streep Ödülleri

Meryl Streep 21 kez Akademi Ödülleri‘ne aday gösterildi, herhangi bir aktris tarafından en çok kaydedilen ve bir kez En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde ‘Kramer vs. Kramer‘ filmi ile ve iki kez ‘Sophie’nin Seçimi‘ ve ‘Demir Leydi‘ filmleri için En İyi Kadın Oyuncu dalında kazandı.

Meryl, BAFTA Ödülleri’nde çeşitli kategorilerde on dört kez aday gösterildi. Aynı ödülü, ‘Fransız Teğmenin Kadını‘ ve ‘Demir Leydi‘ filmleriyle Başrolde En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde iki kez kazandı.

Meryl Streep, çeşitli kategorilerde herhangi bir aktris tarafından kaydedilen en yüksek Altın Küre Ödülleri‘nde 33 adaylık kazandı. Sonunda ise şu filmler için sekiz kez ödül kazandı; ‘Kramer vs. Kramer‘, ‘Fransız Teğmenin Kadını‘, ‘Sophie’nin Seçimi‘, ‘Adaptation‘, ‘Angels in America‘, ‘The Devil Wears Prada‘, ‘Julie & Julia‘ ve ‘Demir Leydi‘.

Streep, Primetime Emmy Ödülleri‘nde üç kez aday gösterildi ve sonunda ‘Holocaust‘ ve ‘Angels in America‘ filmleri için iki kez kazandı. Uydu Ödülleri’ndeki on adaylığının arasından Streep, ‘Angels in America‘, ‘The Devil Wears Prada‘ ve ‘Julie & Julia‘ çalışmaları ile üç kez ödül kazandı. Screen Actors Guild Ödülleri‘nde, Streep’in iki kez ‘Angels in America‘ ve ‘The Devil Wears Prada‘ filmleri ile kazandığı on iki film adaylığı vardı.

Streep, 2008 yılında New Jersey Onur Listesi‘ne girdi. Ancak bu, 1998 yılında Hollywood Onur Listesi‘ne daha önce dahil edildiği için ilk kez değildi. 2010 senesi, Streep’in Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi‘ne seçilmesine tanık oldu. Hatta aynı yıl Streep, Başkan Barack Obama tarafından Ulusal Sanat Madalyası ile ödüllendirildi.

Meryl Streep Özel Hayatı

Meryl Streep, aktör olan John Cazale‘nin 1978 yılındaki ölümüne kadar üç yıl boyunca romantik bir ilişki içerisinde yer aldı. Aynı yıl Streep, 30 Eylül’de heykeltıraş Don Gummer ile sunağa çıktı.

Çiftin, Henry Wolfe Gummer (1979), Mamie Gummer (1983), Grace Gummer (1986) ve Louisa Jacobson Gummer (1991) olmak üzere dört çocukları vardır. Çocuklarından Mamie ve Grace annelerini takip edip oyunculuk mesleğini üstlenirken Henry müzisyen oldu.

Meryl Streep Filmleri

 1. 1977 Julia / Anne Marie
 2. 1978 Avcı / Linda
 3. 1979 Manhattan / Jill
 4. 1979 The Seduction of Joe Tynan / Karen Traynor
 5. 1979 Kramer Kramer’e Karşı / Joanna Kramer
 6. 1981 The French Lieutenant’s Woman / Sarah-Anna
 7. 1982 Still of the Night / Brooke Reynolds
 8. 1982 Sophie’s Choice / Sophie Zawistowski
 9. 1983 Silkwood / Karen Silkwood
 10. 1984 Falling in Love / Molly Gilmore
 11. 1985 Plenty / Susan Traherne
 12. 1985 Benim Afrikam / Karen Blixen
 13. 1986 Heartburn / Rachel Samstat
 14. 1987 Ironweed / Helen Archer
 15. 1988 Karanlıkta Bir Çığlık / Lindy Chamberlain
 16. 1989 She-Devil / Mary Fisher
 17. 1990 Postcards from the Edge / Suzanne Vale
 18. 1991 Defending Your Life / Julia
 19. 1992 Ölüm Kadına Yakışır / Madeline Ashton
 20. 1993 The House of the Spirits / Clara del Valle Trueba
 21. 1994 The River Wild / Gail Hartman
 22. 1995 Yasak İlişki / Francesca Johnson
 23. 1995 The Living Sea / Anlatıcı
 24. 1996 Before and After / Dr. Carolyn Ryan
 25. 1996 Marvin’in Odası / Lee
 26. 1998 Dancing at Lughnasa / Kate ‘Kit’ Mundy
 27. 1998 One True Thing / Kate Gulden
 28. 1999 Ginevra’s Story / Anlatıcı
 29. 1999 Music of the Heart / Roberta Guaspari
 30. 2001 Yapay Zeka / Mavi Peri (ses)
 31. 2002 Tersyüz / Susan Orlean
 32. 2002 Saatler / Clarissa Vaughan
 33. 2003 Stuck on You / Kendisi
 34. 2004 Mançuryalı Aday / Eleanor Shaw
 35. 2004 Talihsiz Serüvenler Dizisi / Josephine Teyze
 36. 2005 Prime / Lisa Metzger
 37. 2005 Stolen Childhoods / Anlatıcı
 38. 2006 A Prairie Home Companion / Yolanda Johnson
 39. 2006 The Music of Regret / Kadın
 40. 2006 Şeytan Marka Giyer / Miranda Priestly
 41. 2006 Bitirim Karınca / Kraliçe Arı (ses)
 42. 2007 Dark Matter / Joanna Silver
 43. 2007 Gün Batımı / Lila Wittenborn Ross
 44. 2007 Yargısız İnfaz / Corrine Whitman,
 45. 2007 Kuzular İçin Aslanlar / Janine Roth
 46. 2008 Mamma Mia! / Donna Sheridan
 47. 2008 Şüphe / Rahibe Aloysius Beauvier
 48. 2009 Julie & Julia / Julia Child
 49. 2009 Yaman Tilki / Bayan Fox
 50. 2009 It’s Complicated / Jane
 51. 2010 Higglety Pigglety Pop!or There Must Be More to Life / Jennie (ses)
 52. 2011 Demir Leydi / Margaret Thatcher
 53. 2012 To the Arctic 3D / Anlatıcı
 54. 2012 Hope Springs / Kay Soames
 55. 2013 Wings of Life / Anlatıcı
 56. 2013 Girl Rising / Anlatıcı
 57. 2013 A Fierce Green Fire / Anlatıcı
 58. 2013 Out of Print / Anlatıcı
 59. 2013 August: Osage County / Violet Weston
 60. 2014 The Giver / Baş Yaşlı
 61. 2014 The Homesman / Altha Carter
 62. 2014 Sihirli Orman / Cadı
 63. 2015 Ricki and the Flash / Ricki Rendazzo
 64. 2015 Suffragette / Emmeline Pankhurst
 65. 2015 Shout Gladi Gladi / Anlatıcı
 66. 2016 Florence / Florence Foster Jenkins
 67. 2017 We Rise / Anlatıcı
 68. 2017 The Guardian Brothers / Anlatıcı (ses)
 69. 2017 The Post / Kay Graham
 70. 2018 Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz / Donna Sheridan
 71. 2018 This Changes Everything / Kendisi
 72. 2018 Mary Poppins: Sihirli Dadı / Kuzen Topsy
 73. 2019 The Laundromat / Ellen Martin-Elena-Kendisi
 74. 2019 Küçük Kadınlar / March Teyze
 75. 2020 Here We Are:Notes for Living on Planet Earth / Anlatıcı (ses)
 76. 2020 The Prom / Dee Dee Allen
 77. 2020 Let Them All Talk / Alice Hughes
 78. 2021 Don’t Look Up / Başkan Janie Orlean

Meryl Streep Tv İşleri

 1. 1976 Everybody Rides the Carousel / Sevgili (ses)
 2. 1977 The Deadliest Season / Sharon Miller
 3. 1977-79 Great Performances / Edith Varney-Leilah
 4. 1978 Holocaust / Inga Helms Weiss
 5. 1981 Kiss Me, Petruchio / Katherine
 6. 1982 Alice at the Palace / Alice
 7. 1990 The Earth Day Special / Endişeli Vatandaş
 8. 1994 Simpsonlar / Jessica Lovejoy (ses)
 9. 1997 …First Do No Harm / Lori Reimuller
 10. 1999 King of the Hill / Esme Dauterive (ses)
 11. 2003 Angels in America / Hannah Pitt-Ethel Rosenberg-Rabbi-Avustralya meleği
 12. 2003Freedom: A History of US / Abigail Adams-Mary Eastey-Jones Ana-Margaret Chase Smith
 13. 2007 Ocean Voyagers / Anlatıcı
 14. 2010-12 Web Therapy / Camilla Bowner
 15. 2013 Makers: Women Who Make America / Anlatıcı
 16. 2014 The Roosevelts / Eleanor Roosevelt (ses)
 17. 2017 Five Came Back / Anlatıcı
 18. 2019 Big Little Lies / Mary Louise Wright

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu