Mercanköşkün Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Mercanköşkün Faydaları Nelerdir? Nane ailesinin bir üyesi olan mercanköşk, sofralarda yaygın olarak kullanılan kekiğin kuzeni olarak kabul edilir. Mercanköşkün uçucu yağ, kurutulmuş yaprak ve toz gibi farklı formları bulunur. Bu geleneksel Akdeniz bitkisi, çok sayıda sağlık yararı için antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Fakat pek çok insan bu faydalardan habersizdir. Bu yüzden bu yazımızda sizlere mercanköşkün faydaları hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Mercanköşkün Faydaları

Mercanköşkün Faydaları Nelerdir?

1) Sindirim Sistemini İyileştirir

Mercanköşk çayı sindirim sistemindeki sindirim enzimlerini arttırır. Bu daha hızlı sindirim ile sonuçlanır. Bu çayı tüketmek de kabızlığın yönetilmesine yardımcı olabilir. Eğer bir süredir kabızlık ya da sindirim problemleri yaşıyorsanız, mercanköşk çayı içebilirsiniz.

2) Kan Şekerini Düşürür

Mercanköşk, kan şekerini düşürmeye yardımcı olan birkaç harika bitkiden biridir. Şeker hastalarının karşılaştığı pek çok sorundan sorumlu olan bir grup bileşik olan gelişmiş glikasyon sonu oluşumunu olabildiğince azaltır.

3) Kalp İçin Faydalıdır

Mercanköşk kardiyovasküler sistemin işleyişini geliştirir. Kan dolaşımına iyi gelir. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Böylelikle hipertansiyon riskini azaltır. Ayrıca kan damarlarında kolesterol birikimini azaltarak arterlerin sertleşmesini önler.

Mercanköşkün Faydaları

4) Yaygın Hastalıklara Karşı Korur

Mercanköşk ile yapılan çay, ayrıca gıda zehirlenmesiyle mücadeleye de yardımcı olabilir. Bitki ayrıca soğuk algınlığı, ateş, baş ağrısı gibi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

5) Vücuttaki Toksinleri Giderir

Mercanköşk yağı terleticidir. Yani terlemenize neden olur. Bu, zararlı toksinleri ve aşırı sodyumu uzaklaştırarak vücudu sağlıklı tutar. Yağ aynı zamanda bir idrar söktürücüdür ve bu nedenle vücuttan atılan idrar miktarını arttırır. Bu, ürik asidin çıkarılmasına, kan basıncının düşürülmesine, böbreklerin temizlenmesine ve vücuttaki yağ içeriğinin azaltılmasına yardımcı olur.

6) Antimikrobiyaldir

Mercanköşk, bakteri ve virüsler söz konusu olduğunda ona pek çok terapötik kullanım sağlayan mükemmel antibakteriyel, mantar önleyici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Diğerlerinin aksine soğuk algınlığı, grip, gıda zehirlenmesini tedavi etmek ve enfekte yaraların tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

7) Stres ve Kaygı ile Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

Mercanköşk yağı, vücudu rahatlattığı için aromaterapide popülerdir. Teneffüs etmenin yanı sıra, ayaklarınıza ya da vücudunuza da sürebilirsiniz. Ayrıca uykusuzluktan kurtulmak, stres ve kaygı ile baş etmek için de faydalı bir bitkidir.

8) Solunum Problemlerine İyi Gelir

Mercanköşk esansiyel yağı aynı zamanda bronşit ve grip başta olmak üzere solunum sorunlarını ve semptomlarını da  tedavi etmek için de tercih edilir. Solunum yollarındaki balgam ve mukusu gevşetmeye yardımcı olabilecek balgam atıcı ajanlara sahiptir. Yağı direkt olarak soluyabileceğini gibi, vücudunuza da sürebilirsiniz.

Mercanköşkün Faydaları

Mercanköşkün Faydaları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=MovVCDGbEFs

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu