Alternatif TıpBeslenme ve DiyetYaşam

Domalan Mantarı Nedir? Faydaları Neler, Nerede Yetişir?

instagram takipçi hilesi

Domalan mantarı, Tubareceae familyasına ait olan bir mantar çeşididir. Oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda özel mantar türleri arasında yer almaktadır. Özellikle içerisinde yer alan sülfür sebebi ile kendisine has özel bir aromatik kokusu da bulunmaktadır. Bu koku et yemeklerine harika bir tat vermektedir.

Bu mantar hakkında en merak edilen sorulardan bir tanesi de “Domalan mantarı nerede yetişir? sorusudur. Bu mantar çeşidi yüksek yamaçlarda ve kumlu tepelerde yetişir. Ülkemizde de farklı farklı bölgelerde yetiştirilmektedir.

domalan mantari 1

Bir diğer soru ise zehirli olup olmadığıdır. Zehirli bir mantar olmadığı bilinmektedir. Bu yüzden de mutfaklarda tüketilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle et yemeklerinde çok iyi gitmektedir.

Domalan Mantarı Faydaları Nelerdir?

Domalan mantarları sağladığı harika lezzetin yanı sıra faydalarıyla da öne çıkıyor. Özellikle insan sağlığı açısından oldukça önemli bir konuma sahip olduğu söylenebilir. Bu mantar türünün faydalarına sayacak olursak;

  • Az miktarda yağ içerdiğinden kolesterole iyi gelir.
  • Diyet yapanlara sağlıklı bir şekilde kilo verme imkanı sağlar.
  • Yüksek protein içerir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar.
  • Omuriliği güçlendirmek için önemli besin kaynaklarından biridir.
  • Antik çağlardan beri insanlar afrodizyak etkisi olduğunu bilinir.
  • İçerdiği besinler sebebi ile tokluk hissi yaratır.
  • Vejetaryenler için önemli bir besin kaynağıdır.

Bu ve benzeri özelliklerinin yanı sıra son zamanların en popüler ve tercih edilen mantar çeşitlerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir.

domalan mantari 3

Domalan Mantarının Özellikleri

Domalan mantarları lezzetli ve aromatik tadıyla öne çıkmaktadır. Aynı zamanda doğada kendiliğinden yetişen ve yapay olarak büyümeyen mantar türlerinden biridir. En önemli özelliklerinden biri de şüphesiz gerçek etli lezzeti etkin bir şekilde sunmasıdır. Toprak çatladıkça yüzeyde belirir ve derinliği 5 ila 20 metreye düşer. Dünya mutfağının en önemli mantar türlerinden biridir.

Domalan Mantarının Yetiştirilmesi

Domalan mantarının tek başına yetiştirilmediği söylememiz gerek. Aslında bu mantar doğal olarak büyüyen bir mantardır. Yüksek eğimli ve kumlu topraklarda yetişmesine rağmen olgunlukta toplanıp işlenir. Doğal koşullarda yapay ortamlarda yetiştirilmesi zor bir mantar türü olarak ön plana çıkmaktadır.

domalan mantari 2

Domalan Mantarı ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=9sfikT1-jTw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu