Mental Sağlık

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kadınlar için önemli bir değişim dönemi olan menopozla ilgili merak ettiklerinizi sizler için bu yazımızda bir araya getirdik.

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların regl olma döneminin doğal yollarla bitmesi ve yumurtalıklarının işlevinin sona ermesiyle başlayan süreçtir. Bu sürece giren kadınlarda progesteron ve östrojen adı verilen hormonlar önce yavaşlar daha sonra ise tamamen durur. Bir yıl boyunca hiç regl olmamış ve yaş itibariyle de menopoz dönemine yakın olan kadınlar menopoza girmiş sayılır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

menopoz belirtileri nelerdir

Menopoz süreci her kadında farklı belirtiler gösterebilir. Fakat aniden basan terlemeler, düzensiz regl olmak, yorgunluk hissi, sık sık idrara çıkma, cinsel açıdan isteksiz olma, göğüslerde aşırı hassasiyet, ani psikolojik değişimler ve uyku bozuklukları menopozun genel belirtileri arasında sayılabilir.

Menopozla Birlikte Vücutta Yaşanan Değişimler

menopoz döneminde yasanan degisimler

Menopoz dönemi başladığında başta östrojen hormonunun işlevinin azalması ve zamanla bitmesiyle başta genital bölge olmak üzere vücudun birçok yerinde değişim süreci başlar.

Menopoz dönemindeki kadınların genital organlardaki tüylenme azalır, rahim küçülür, rahim iç duvarlarında kalınlaşma meydana gelir, idrar kesesinde küçülme ve idrar kaçırma başlar.

Bununla birlikte cilt kırışmaya başlar, yüz tüylenmeleri artar, koltuk altı tüyleri azalır, boyda kısalma, kemik erimesi, meme başlarında küçülme, memede sarkma ve yumuşama, kabızlık, ishal gibi değişimler baş gösterebilir.

Menopoz Sürecini Kolay Atlatmak Mümkün!

menopoz surecini daha kolay atlatabilirsiniz

Menopoz, bütün kadınların yaşadığı doğal bir süreçtir. Bunu kabullenmek ve buna göre davranmak menopozla baş etmeyi kolaylaştırır. Bu sayede en az etkiyle menopozu atlatabilirsiniz.

Daha Sorunsuz Bir Menopoz İçin Neler Yapabilirsiniz?

menopoz surecinde neler yapabilirsiniz 1

Menopoz dönemini daha rahat ve sorunsuz şekilde atlatabilmek için yapabileceklerinizi maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Düzenli beslenmek ve egzersiz yapmak  menopoz sürecinde önemlidir çünkü bu dönemde östrojen hormonundaki değişiklikler kilo almanıza neden olabilir. Fazla kiloların neden olacağı hastalıklara yakalanmak yerine düzenli beslenme ve sporla menopozun etkilerinden kurtulabilirsiniz.
  • Menopoza girdiğinizde günlük D vitamini ve kalsiyum alımına özen göstermelisiniz.
  • Bitkisel kaynaklı östrojenler olan fitoestrojenler, menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur ve hormonları dengeler. Bu nedenle soya ürünleri, baklagiller ve keten tohumunda bulunan fitoestojenleri bol miktarda tüketmeniz gerekmektedir.
  • Menopoz döneminde sadece fiziksel değil ruhsal olarak da birçok değişim yaşanır. Bu yüzden stresten uzak durup pozitif düşünmeye çalışmanız önemlidir.
  • Menopoz döneminde jinekolojik muayenelerinize önem verin ve aklınıza takılan tüm konularda doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin.
  • Ailenize ve dostlarınızla olan iletişiminizi koparmayın. Onlardan psikolojik destek almaktan çekinmeyin.

https://www.youtube.com/watch?v=3aZce6D1ZJo

Kaynak
iyihisset.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu