Yerli Erkek Ünlüler

Mehmet Öz Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mehmet öz 9

Tam adı: Mehmet Öz
Doğum tarihi: 11 Haziran 1960
Doğum yeri: Clevland-Ohio/Amerika
Burcu: İkizler
Ailesi: Suna Öz (annesi), Mustafa Öz (babası), Seval Öz (kardeşi), Nazlım Öz (kardeşi)
Eşi: Lisa Jane (1985 -)
Çocukları: Oliver Mustafa, Zoe Yasemin, Anabella Sezen, Daphne Nur
Mesleği: Doktor
Aktif Yılları: 1982 yılından bu yana

imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada

facebook-sayfasi

Hakkında

Mehmet Öz kimdir? Mehmet Öz, Türk kökenli, Amerikalı doktor, yazar ve program sunucusudur. Kanserden korunma ve sağlıklı beslenme ve yaşam biçimleri üzerine yapmış olduğu programlar ile tanınmaktadır.

Ünlü Prof. Dr. Mustafa Öz ve Suna Hanım‘ın oğlu olarak 11 Haziran 1960 tarihinde Clevland, Ohio, Amerika‘da dünyaya gözlerini açmıştır. Nazlım ve Seval adında iki kız kardeşi vardır. Orta öğrenimini Wilmington, Delaware‘de bulunan Tower Hill School‘da tamamlamıştır. 1982 yılında Harvard Üniversitesi‘nden başarıyla mezun olmuştur.

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Gerald Lemole‘nin kızı Dr. Lisa Jane ile 1985 yılında dünya evine girmiştir. Bu evliliklerinden Oliver Mustafa, Zoe Yasemin, Anabella Sezen, Daphne Nur adlarında dört çocuğu dünyaya gözlerini açmıştır. 1986 yılında yüksek öğrenim için başvurmuş olduğu The Wharton School ve University of Pennsylvania School of Medicine‘yi bitirmiştir.

İlginizi çekebilir: Özlem Türeci

1996 yılında Türk-Amerikalısı seçilen Mehmet Öz, 2009 yılında en önemli 500 müslüman arasında gösterilmiştir. 2010 yılında yayınladığı Talk Show’u ile gündüz yayınlanmış olan En İyi Talk Show Emmy Ödülü’nün sahibi olmuştur. “For Healin from the Heart” kitabıyla “Books for a Better America Award” a değer görülmüştür. “American Society of Laser Medicine and Surgery” Araştırma Ödülü‘nün de sahibi olan Öz, Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi‘nin “Blake more Research Ödülü”nün de sahibi olmuştur.

Hala Columbia Üniversitesi Irwing Kalp Cerrahisi Profesörü olan Mehmet Öz, yine aynı üniversitenin Tamamlayıcı Tıp Programının kurucusudur. Bununla birlikte yardımcı kalp cerrahi gereçleri programını da yürütmekte olan Mehmet Öz’ün sağlık kontrolü, minimal girişimsel kalp cerrahisi ve kalp transplantasyonu üzerine de çalışmaları mevcuttur. Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor olarak tarihe geçen bilim insanı, 1999 Davos Dünya Ekonomik Forum’unda “Yarının Lideri” seçilmiştir.

2010 yılında yaptırmış olduğu rutin kolonoskopi esnasında bağırsaklarında Polip‘e rastlanmıştır. Mehmet Öz’den alınan patoloji örneğinin, polip’in adenoma (iyi huylu tümör) olduğunu göstermesi ile, sonradan ortaya çıkabilecek bir kanser durumuna karşı ameliyat olarak söz konusu parçayı aldırmıştır. Bu durum ile ilgili: “Şaşırdım, alçaldım. Bunların hiçbirini beklemiyordum ancak şanslıyım ki yaşamım kurtuldu. Çünkü tarama yaptırdım. Sizin yaşamınız da bu biçimde kurtulabilir.”

Hala New Jersey‘de yaşamını sürdüren Mehmet Öz, akıcı bir biçimde İngilizce ve Türkçe konuşabilmektedir. Amerikan ve Türk vatandaşlığı bulunan Mehmet Öz, askerliğini Türkiye’de yapmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Öz, 350‘den fazla makaleye, kitaplara, orjinal yayınlara ve çok sayıda patente sahiptir.

Mehmet Öz Televizyon Programları ve Kitapları

  1. Dr. Öz’le İkinci Bir Görüş
  2. Hayat Çizgisi
  3. Daily Rounds
  4. Yiyecekler Hakkındaki Gerçek
  5. Live Transplant
  6. National Body Challenge
  7. Siz: Diyettesiniz
  8. Dr. Öz’e Sorun

Videoları

 

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu