Yemek Tarifleri

Manisa Kebabı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Türk mutfağının önemli lezzetleri arasında kebap çeşitleri olmazsa olmazdır.  Manisa ilimizin en bilinen ve tercih edilen Manisa Kebabı nasıl yapılır? Yoğurlu ve sade olmak üzere iki çeşidi olan Manisa kebabını sizde evinizde yapmak ister misiniz?

manisa kebabı 1

Aşağıda Manisa Kebabı’nın tarifini sizlere aktarırken , hemen alttaki hızlı menü sayesinde istediğiniz bölüme geçebileceğinizi unutmayın!

Hakkında

Manisa kebabı ilk olarak Osmanlı zamanında, Halep’ten gelip Manisa‘ya yerleşen bir kebap ustası tarafından yapılmıştır. Yanında yetişen İbrahim Usta tarafından yaygın hale getirilerek bilinirliği artmıştır. Yanında çırak ve kalfa yetiştiren İbrahim Usta, yaptığı şişlere dizerek yaptığı kebabın adını Manisa Kebabı koymuştur. Kebap Bekir Mersinli tarafından  popülerleştirilmiştir. Manisa’nın markası haline gelen kebap Arap ve Osmanlı kültürünü harmanlanmış halidir. Gün geçtikçe Manisa ile bütünleşen bu kebap seneler boyu yetişen ustalar ile günümüze kadar devam ettirilmiştir.

manisa kebabı 2

Eğer siz de evinizde kendi imkanlarınızla bu kebabı yapmak isterseniz bakın MANİSA KEBABI nasıl yapılır;

Malzemeler

  • Yumuşak tarafından 4/5 dana eti,
  • 1/5 kuzu eti,
  • Tereyağı,
  • Sumak,
  • Tuz,
  • Domates,
  • Yeşil biber,
  • Maydanoz,
  • Tırnak pide

Hazırlanışı

Çift çekim dana ve kuzu karışımı kıyma hiç bir baharat kullanılmadan sadece bir tutam tuz katılarak iyice yoğurulur. Yoğrulan kıyma 24 saat boyunca 4 derecede dinlenmeye alınır. Dinlenen kıymaya robottan geçirilen soğanlar katılarak tekrar yoğurulur. Daha önce hazırlanan şişlere düzgün ve çok kalın olmayacak şekilde sarılır.

Meşe odununda hazırlanmış mangal ateşi üzerine şişlere dizdiğiniz kebaplar dizilir. Kömür ateşinde pişirilen köfteler üzerine daha önce taş fırında hazırlanan tırnak pideler köftelerin yağına bandırılarak lezzeti arttırılır. Küp şeklinde kesilen pideler bir tabağa konur. Pidelerin üzerine odun ateşinde pişirilen köfteler dizilir.

Katkısız tereyağı kebap üzerine dökülür. Daha sonra maydanoz, sumak, domates ve biber ilave edilerek servis edilir. İsteğe göre kebap üzerine yoğurt dökülerekte servis yapılabilir.

manisa kebabı 3

Manisa kebabını odun ateşinde pişirme imkanınız yok ise teflon bir tavada da köfteleri pişirebilirsiniz. Aşağıda yer alan videolar ile hem evde hem de odun ateşinde pişirilerek servis edilen Manisa kebabı tarif videolarını bulabilirsiniz. AFİYET OLSUN..! 

Tarif Videosu

 

Kaynak
Şafak Kebap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu