Makrome Nedir? Makrome Dekorasyon Önerileri

instagram takipçi hilesi

Makrome, özel düğüm teknikleri kullanılarak tasarlanan bir tür tekstil ürünleridir. Makramenin ilk yapılan düğümleri, kare düğüm ve çeşitli yarım çekiş kombinasyonlarının bağlantı biçimi şeklindedir. Çok uzun yıllar önce denizciler tarafından kullanılmaktaydı. Denizciler bıçak saplarını, şişeleri ve gemilerin bazı bölgelerini süslemek için ayrıntılı ve süslü düğümleme teknikleri hazırlamışlardır.

Makromenin de kendi içerisinde bazı çeşitleri vardır. Bunlardan bir tanesi de Cavandoli makromedir. Cavandoli makrome, dokuma gibi geometrik ve serbest desenler yapmak için kullanılan bir türdür. Deri ya da kumaş kayışlar, genel itibari ile makrome teknikleri ile tasarlanan bir başka aksesuarlardır.

Gençler tarafından kullanılan pek çok bileklik bu yöntem ile üretilir. Makromeyi herkes yapabilir ve gelir elde edebilir. Tema parkları, fuarlar, alışveriş merkezleri, ve diğer halka açık yerlerde makrome takı veya dekorasyon satarak gelir elde edebilirsiniz.

makrome 1

Makromenin Tarihi

Makromenin 13. yüzyılda eski bir oryantal dokuma tekniğinden geliştirildiği bilinmektedir. Bu tür düğümleme sanatı, Avrupa’da haçlılar ve Moors tarafından ortaya çıkmıştır. Avrupa ülkelerinde makrome sanatı geçmiş yıllarda pek çok altın çağını yaşamıştır. Son yıllarda yine yükselişe geçen bir sanattır.

Makromenin ilk olarak Çin’de bulunduğu konuşulmaktadır. Makromeli sanat eserleri, Yeni Yıl için iyi şanslar getireceğine inanılan Shamballa bilezikleri için tasarlandığı bilinmekteydi.

Geleneksel Düğümleme Sanatı

Geleneksel makrome sanat eserleri, evlerde ve toplumda giderek popülerleşmekte ve daha çok ev iç mekanlarında görülmektedir. Bunlar, düğümler ile akıllıca yapılmış duvar süsü, bileklikler, mücevher kutuları ya da bitki askıları gibi düğümlü sanat eserleridir.

Ev yapımı bilezikler ya da özel değerli taşlı Shamballa bilezikleri de ünlüler ve sporcular tarafından sık sık kullanılır. Dolayısıyla, bu eski klasik düğüm atma tekniğinin son zamanlarda toplumun dikkatini yeniden kazandığı ve giderek daha popüler hale geldiği bilinen bir gerçektir.

makrome 2

Makrome, aslen Doğu’dan gelen bir tür düğümleme sanatıdır. Çeşitli düğüm desenleri oluşturmak için ipliklerin birleştirildiği bir tekniktir. Böylece, bitmiş bir parça ortaya çıkana kadar düğümler birleştirilir. Düğümlemek kulağa biraz korkutucu gelebilir. Fakat sanıldığı kadar zor bir şey değildir.

Biraz beceri ve yaratıcı fikirler ile, bu düğümleme tekniğini çok az maliyet ile eşsiz ve rahat bir ev için harika dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Makrome Dekorasyon Önerileri

Makromenin harika tekniklerinden bir kaç tanesini kullanarak evinizin istediğiniz bölümünü kendi tarzınız ile süsleyebilirsiniz. Sizler için bazı makrome dekorasyon önerileri derledik..!

Makrome ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu