Girişimcilik ve İşletme

Mail Order Nedir? Güvenli Midir?

instagram takipçi hilesi

Mail order, bazı durumlarda kredi kartıyla POS cihazından ödeme alınmadığı zaman kullanılan bir ödeme yöntemidir. Müşteri hali hazırda mağazada ise, ilk olarak kredi kartıyla yapılabilecek diğer yöntemler denenir. Ancak başarısız olunca mail order yöntemi tercih edilir. Bu durumlar genellikle manyetik şeritteki sorunlar, POS cihazı arızaları, internet bağlantısı problemleri ya da elektrik kesintileri gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri, sadece işletmenin içinde yaşanan sorunlara alternatif olmakla kalmayıp, aynı zamanda kredi kartı ve POS cihazının aynı ortamda olmadığı senaryolarda bile ödeme alma imkanı sağlamasıdır. Bu sayede müşteriler, kredi kartını evde unutsalar bile ya da işletmeden uzakta olsalar bile mail order ile alışverişlerini tamamlayabilirler.

Mail Order

Mail order ödeme yöntemi kullanacak olan bir kişi, bu işlem için kredi kartının uygun olması gerektiğini bilmelidir. Kredi kartları, banka müşteri hizmetleri üzerinden yapılan mail order işlemleri, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla kolaylıkla başvurulabilir. Fakat, farklı nedenlerle kredi kartını bu yönteme kapatanlar da aynı şekilde kapama işlemini gerçekleştirebilirler.

Bu ödeme tercih edilirken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da, ödeme yapılacak olan kartın limitidir. Bu limit, kredi kartının kendi limitiyle doğru orantılıdır. Yani ayrı bir mail order limiti bulunmaz. Kişinin kredi kartı limiti yeterli olduğu sürece alışveriş yapabilir. Bu ödeme yöntemi sayesinde hem tek çekim hem de taksitli alışveriş imkanı sunulur.

Mail Order

Mail Order Güvenli Mi?

Mail order yöntemi, kredi kartını yanında taşıma gereksinimi duyulmadan ödeme yapma imkanı sunduğu için pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ancak, mail order işlemleri sırasında güvenliği sağlamak da oldukça önemlidir. İşletmeler, farklı güvenlik önlemleri alarak daha güvenli mail order işlemleri gerçekleştirebilirler.

Örneğin, kart sahibinden kimlik fotokopisi ya da yazılı/sözlü beyan gibi farklı onay yöntemleri kullanılarak mail order işlemi daha da güvenli hale getirilebilir. Firmalar için formlarını güvenli olarak saklanması, müşteri bilgilerinin çalınma riskine karşı ekstra bir güvenlik önlemi sağlar. Hem bireysel hem de kurumsal seviyede güvenlik büyük önem taşımaktadır.

Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail order ile ödeme yöntemi, işletmeler için iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. İlk yöntemde, işletmedeki POS cihazına kredi kartı bilgileri manuel olarak girilir. Bu bilgiler arasında kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu (CVV) yer alır. Bu yöntem genellikle müşterinin fiziksel olarak işletmede bulunması durumunda tercih edilir.

Diğer şekilde, bu yöntem ile ödemesini almak isteyen firma, müşteri ya da müşterilerine mail order yapabilmek için bir form verir. Form doldurma işlemi sırasında müşteriler, kimlik bilgilerini, kredi kartı numarasını, son kullanma tarihini ve güvenlik kodunu (CVV) gibi bilgileri girmektedirler. Ayrıca ödenecek tutar da form üzerinde belirtilmektedir. Tüm bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından müşteriler, formun alt kısmına kendi imzalarını atmaktadırlar.

Form doğru ve eksiksiz olarak doldurulduktan sonra, işletme kontrol eder ve her şey yolunda ise kaşe basıp imza atarak işlemi onaylar. Böylece mail order formu devreye girer ve ödeme süreci başlamış olur. Telefon ya da faks yoluyla da bu formu doldurulabilir.

Mail Order

Mail Order İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu