Kişisel Finans

Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl İade Alınır?

instagram takipçi hilesi

Kredi kartı aidatı konusu, 2014 yılının Ekim ayında yayınlanan yönetmelikten önce pek çok şikayetin ana konusu idi. Bankalara kredi kartı aidat ücretinin geri ödenmesi konusunda birçok müşteri talepte bulunmuştu. Ama bankalar bu ücreti geri ödemeyince tüketicilerde mahkeme yoluna gittiler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüm bunların önüne geçmek için tüketicinin korunması hakkındaki kanunla ilgili yönetmenlik çıkararak bu konuyu netleştirmiştir. Bu yüzden de bütün bankalar kredi kartı prosedürlerinde bazı değişiklik yapmak zorunda kaldılar.

Peki bu aidatları nasıl geri alacağız. Bu noktada sizlere yardımcı olmak için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duyduk. Kredi kartı aidatı iadelerini nasıl alacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatlarının Geri Alınması

Günümüzde bankalar müşterilerden para kazanmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Uyguladığı yöntemlerden biri de neredeyse her gün kullandığımız kredi kartları için adına kart ücreti tahsil etmektir. Kart türüne göre bu ücretler 70 ₺ ile 180 ₺ arasında değişebiliyordu. Bu sorundan muzdarip olan müşteriler, bu maliyetleri üç şekilde geri alabilirler.

  • Şahsi olarak bankaya başvurmak ya da dilekçe ile başvurarak
  • Tüketici hakem heyetleri aracılığı ile başvurarak
  • Son olarak da e-devlet şifreleri ile başvurarak kredi kartı aidatı iadelerini geri alabilirler.

Son zamanlarda alınan kararlara göre, bankaya itiraz etmek gerekirse, kredi kartı aidat ücreti iade edilebiliyor. Ancak kredi kartı ücretlerinin geri verilmesi ile ilgili herhangi bir düzenleme olmadığı için kredi kartı üyelik ücretlerinin geri ödenmesi zor olabiliyor. Kredi kartını müşteri iadesini almak için bankaya başvurmuş fakat olumsuz yanıt almış ise yasal olarak mahkemeye başvurabilirler. Mahkeme tarafından gerekli incelemenin ardından taraflar arasında karar verilecektir.

Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı aidatı iadesi başvurusun yapmanın üç yolu olduğunu yukarıda imli listede belirttik. Müşterinin kredi kartı iadesini almak için bankaya dilekçe yazıp talepte bulunabilirler. Bankadan olumlu cevap aldığınızda, kredi kartı ücreti ilgili banka hesabınıza yatırılacaktır. Ancak olumsuz yanıt alırsanız diğer itiraz yöntemleriyle başvurabilirsiniz. Başka bir yol ise Tüketici Hakem Heyetine başvurmaktır. Bu heyete başvurarak kredi kartı aidat iade talebi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlk olarak daha önce ödemiş olduğunuz aidat bedellerinin dekontlarını Tüketici Hakem Heyetine ibraz etmeniz gerekmektedir. Gerekli başvuru 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz şekilde yanıtlanacaktır. Ayrıca e-devlet üzerinden de iade başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidat İadesi İçin Dilekçe Örneği

kredi karti aidati dilekce

Kredi Kartı Aidatı ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=gVjp5XwdTi4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu