Yaşam

Madeni 5 TL Artık Tedavülde!

instagram takipçi hilesi

Hepimizin bildiği üzere madeni 5 TL ilk defa 29 Ekim 2023 günü hatıra parası olarak tedavüle sürülmüştü. Ondan önce de madeni 5 TL’nin piyasaya sürüleceği konuşuluyordu. Fakat resmi bir dayanak bulunamıyordu. Hatıra madeni 5 TL’lerin çıkarılmasından sonra bu iddia daha da günçlenmişti.

Nitekim iddiaların boş olmadığı da ortaya çıkmış oldu. 8 Haziran 2024 günü yayınlanan Resmi Gazete tebliğine göre artık madeni 5 TL günlük kullanıma açıldı. Yani artık 0,5 TL, 0,10 TL, 0,25 TL, 0,50 TL ve 1 TL ne ise 5 TL de o şekilde kullanılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan karara “5 TL DEĞERİNDEKİ MADENİ PARALARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ” sayfasından ulaşabilrisiniz.

madeni 5 tl 2

Madeni 5 TL Özellikleri Neler?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre, 28 Mayıs 1970 tarihli ve 1264 sayılı “Madeni Ufaklık ve Hatıra Para Bastırılması Hakkında Kanun” kapsamında, bakanlığa bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, özellikleri belirlenen 5 lira değerindeki madeni paraları bastı.

Bu paraların kenarları düz tırtıllı olarak tasarlandı. Yeni madeni 5 TL’nin çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm, ağırlığı ise 8,25 gram olarak belirlendi. Paraların ön yüzünün kenar kısımlarında 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi yer alıyor. Yeni 5 TL’nin, ön yüzünde halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldıza, ortada “Türkiye Yüzyılı” logosuna yer verildi. Logonun solunda 5 rakamı, altta “Türk lirası” yazısı ve yazının altında basım yılı bulunuyor.

Arka yüz deseninde ise diğer madeni paralarda olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün rölyefi var. Rölyefin çevresinde ise “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer alıyor.

madeni 5 tl 3

Madeni 5 TL Kaç Adet Basıldı?

Yeni madeni 5 TL, 8 Haziran 2024 tarihi itibari ile kullanıma sunuldu. Market, pazar, AVM ya da herhangi bir yerden alışveriş yaptığınızda verdiğiniz madeni paraları kontrol etmeniz gerekiyor. 1 TL vereceğiniz yerde 5 TL vermeniz oldukça olsası bir durum. Ki bu tarz durumlar hatıra olarak basılan 5 TL’lerde sık sık yaşandı. Madeni 5 TL, ilk olarak 100 Milyon adet basıldı. Yani bu da 500 Milyon TL yapıyor. Bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artabilir.

Kağıt 5 TL Kalkacak Mı?

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de kağıt 5 TL’lerin ne olacağı. Bu soru ilk olarak hatıra madeni 5 TL’nin basıldığı dönemin Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan‘a sorulmuştu. Erkan, hatıra 5 TL madeni paraların kağıt 5 TL’ile birlikte kullanılacağını belirtmişti.

Fakat, demir 5 TL artık hatıra para olmaktan çıktı. Kağıt 5 TL kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği şu an için belli değil. Fakat “artık kağıt 5 TL olmayacak onun yerine 500 TL çıkardık” diye bir açıklama yapılırsa şaşırmayın.

Madeni 5 TL İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu