Alışveriş RehberiCilt SağlığıKişisel BakımYaşam

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

DİKKAT!! Aşağıda Bahsettiğimiz Tarifi Uygulamadan Önce Mutlaka Aile Hekiminize Danışınız..!

instagram takipçi hilesi

El dezenfektanı, son günlerde sıkça gündeme gelenler arasında yer almaktadır. COVID-19 gibi virüsler insan teması yoluyla yayılır ve yayılmasını engellemenin en etkili yollarından biri ellerinizi yıkamaktır. El dezenfektanı, bakteri ve virüsleri öldürmede de etkilidir ve dışarıdayken kullanımı daha kolaydır.

El dezenfektanı, dışarıdaki işleriniz bittiğinde virüslere karşı en iyi savunmanızdır ve ellerinizi yıkamak için bir lavaboya gidemeyebilirsiz. Uzmanlara göre, korunmaya devam etmenin en iyi yolu halka açık bir yerden döndükten sonra ellerinizi 20 saniye yıkamaktır. Genel bir kural olarak, burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçınmalısınız.

Zaten bir el dezenfektanı kullanıyorsanız, en az % 70 alkol içerdiğinden emin olmalısınız. Alkolsüz bazı el dezenfektanları vardır ve bunlar bakteri ve virüsleri öldürmede o kadar etkili olmamaktadır. El dezenfektanı kullanmanın doğru yolu, ellerinize serbestçe uygulamak ve jel köpürene kadar birlikte ovmaktır. El dezenfektanlarına olan talep, corona virüsün ardından tavana vurdu.

el dezenfektanı 1

El Dezenjektanı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 2/3 su bardağı % 99.9 izopropil alkol: Herhangi bir eczanede izopropil alkol bulabilirsiniz.
  • 1/3 su bardağı % 98 aloe vera jeli: İzopropil alkolü bir şeyle karıştırmanız gerekir. Çünkü kendi başına ellerinizi yakar. İdeal çözelti, doğal bir nemlendirici görevi gördüğü için aloe vera jelidir.
  • 8 – 10 damla esansiyel yağ: Karışıma biraz koku eklemeniz gerekiyorsa, bir paket uçucu yağ alın. Bu gerekli değildir. Ancak bugünlerde çoğu el dezenfektanı belli bir kokuya sahiptir. Alkol kokusundan hoşlanmıyorsanız esansiyel yağ kullanabilir.
  • Kase ve kaşık
  • Huni
  • El dezenfektanını saklamak için plastik şişeler: El dezenfektanınızı hazırladıktan sonra, taşımak için şişelere ihtiyacınız olacak. Milyoncularda bu tarz şişeleri bulabiilirsiniz.
  • Koruyucu eldiven: El dezenfektanı yaparken ellerinizi yakmamak için eldiven kullanmalısınız.

el dezenfektanı öne çıkan

Tarifin Yapılışı

Evde kendi el dezenfektanınızı yapmaya başlamadan önce, dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var. İzopropil alkol son derece yanıcıdır ve ellerinizle doğrudan temas etmesi halinde cildinizi yakar. Genel bir önlem olarak koruyucu eldiven kullanmanız tavsiye edilir.

  • İzopropil alkol ve aloe vera jelini kaseye dökün. El dezenfektanlarının etkili olabilmesi için en az % 70 alkol içermesi gerektiğinden, ideal olarak 2:1 oranında izopropil alkolün aloe vera jeline oranını korumalısınız. Eklediğiniz her 60 ml izopropil alkol için 60 ml aloe vera jeli eklemelisiniz.
  • Gerekirse karışıma uçucu yağlar ekleyebilirsiniz. Uçucu yağlara ihtiyacınız yoktur. Ancak belirli bir kokuyu seviyorsanız, birkaç damla yağ ekleyebilirsiniz.
  • Malzemeleri bir kaşıkla karıştırın ve bir huni kullanarak plastik şişelere dökün. El dezenfektanınız kullanıma hazır.

DİKKAT!! İzopropil Alkol Yanıcı Olduğu İçin Yukarıda Bahsettiğimiz Tarifi Uygulamadan Önce Mutlaka Aile Hekiminize Danışınız..!

el dezenfektanı 3

El Dezenjektanı ile ilgili videolar

Kaynak
Google

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu