Hastalıklar

Lordoz Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Lordoz, lomber omurilik boşluğunun genişlemesi ya da düzleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Omurgaya yandan baktığımızda boyun ve bel içe doğru, sırt ise dışa doğru kıvrımlıdır. Bu eğrilerin belirli bir aralıkta kalması hareketliliğimizi ve yaşam kalitemizi korumak için gereklidir. Ancak eğri azaldıkça veya yükseldikçe günlük hayatımızı etkileyen sorunlar ortaya çıkabilir.

Lordoz Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Lomber lordozdaki artış lomber depresyondaki artıştır. Bu duruş önden görülemez ama yandan bakıldığında genişlemiş bel boşluğu, belirgin kalça ve ileri karın ile bir duruştur.

Karın, sırt ve kalçalardaki kas ve bağlardaki dengesizlikler ve güç kaybı lomber çukurluğu artırabilir. Ayrıca karın kaslarındaki gevşekliği, fazla kiloları ve lomber lordozu arttırır. Artan lomber lordozun ana sonucu bel ağrısıdır. Ayrıca spondilolistezisli hastalarda lomber lordoz yani belde çukurlaşma artmıştır.

Lordoz Belirtileri Nelerdir?

lordoz nedir 3

Lordozun belirtileri şunları içerebilir:

 • Bel ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Omuz ve kol ağrısı
 • Bacaklarda zayıflık veya güçsüzlük
 • Ayaklarınızda ya da ayak parmaklarınızda uyuşma veya duyarsızlık
 • Eşit adımlar atamama

Bu belirtilerin hepsi lordozun farklı derecelerinde ortaya çıkabilir ve ayrıca diğer sağlık sorunlarına da benzer olabilir. Eğer bu belirtilerden birini yaşıyorsanız, bir doktora görünmeniz önerilir.

Lordoz Nedenleri Nelerdir?

lordoz nedir 1

Lordoz her yaştan insanı etkiler. Belirli koşullar ve faktörler lordozun gelişme riskini artırır. Bu nedenler şunlar olabilir;

 • Spondilolistezis: Spondilolistezis, alt omurlardan birinin alttaki kemiğe doğru ilerlediği bir omurilik bozukluğudur.
 • Akondroplazi: Akondroplazi en yaygın cücelik türüdür.
 • Osteoporoz: Osteoporoz, kemik yoğunluğunu artıran ve kırık riskini artıran bir kemik hastalığıdır.
 • Osteosarkom: Osteosarkom, genellikle diz yakınındaki kaval kemiğinde, diz yakınındaki uyluk kemiğinde veya omuzdaki üst kol kemiğinde meydana gelen bir kemik kanseri türüdür.
 • Obezite: Obezite, dünyada her geçen gün yayılan bir hastalıktır. Bu durum insanları tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskine sokar.

Lordozun Tedavisi

Lordozun tedavi yöntemleri, lordozun derecesine ve nedenine göre değişebilir. Öncelikle, lordozun nedenini ortaya çıkarmak önemlidir. Böylece uygun tedavi yöntemi seçilebilir. Lordozun tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır;

 • Egzersizler: Bel omurgasının esnekliğini ve gücünü kazandıran egzersizler, lordozun tedavisinde kullanılabilir. Bu egzersizler arasında bel omurgasını germe egzersizleri, bel bölgesinde hareket eden egzersizler ve bel omurgasını düzgün bir şekilde pozisyona getirme egzersizleri yer alabilir.
 • İlaçlar: Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, bel ağrısını azaltmak için kullanılabilir. Ancak, bu ilaçların kullanımı sınırlıdır ve genellikle uzun süre kullanılmamaları önerilir.
 • Fizik tedavi: Bel omurgasının esnekliğini ve gücünü arttıran masaj, ısı tedavisi gibi fizik tedavi yöntemleri de lordozun tedavisinde kullanılabilir.
 • Omurga koruyucu araçlar: Omurga koruyucu araçlar, bel omurgasını düzgün bir şekilde tutmaya yardımcı olabilir. Örneğin, bel cingilleri ve omurga koruyucu korseler lordozun tedavisinde kullanılabilir.
 • Cerrahi: Eğer lordozun nedeni ciddi bir omurga yaralanması ise veya diğer tedavi yöntemleri denenmiş ve etkili olmamışsa, cerrahi de düşünülebilir. Ancak, cerrahi genellikle son çare olarak kullanılır ve diğer tedavi yöntemleri denenmiş ve etkili olmamışsa tercih edilir.

Vermiş olduğumuz tedavi yöntemleri bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuz başka yöntemler de tercih edebilir.

Lordoz İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu