Sağlıklı Yaşam

Limon Tohumu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Limon tohumunun faydaları saymakla tükenmiyor. Turunçgillerden olan ve adeta bin derde deva diye bilinen limonun, kendisi kadar içerisinde bulunan tohumu da son derece faydalı..! Aslında uzmanlar pek çok meyveyi çekirdeğiyle ya da kabuğuyla birlikte tüketmemizi öneriyorlar. Limon da bunlardan bir tanesi elbette..!

Narenciyelerin içerisinde kabuğundan çekirdeğine kadar her şeyiyle tam bir şifa deposu olan limon, pek çok alanda kullanılabiliyor. Aynı zamanda salataların ve bazı yemeklerin ise vazgeçilmeyen lezzeti olarak damak tadımıza hitap ediyor. Kimyasal ürünler yerine doğanın bizlere sunduğu bu mucizevi kaynaklardan yararlanmak ise tamamen bizim elimizde..!

limon tohumu faydaları nelerdir

İşte biz de bu yazımızda sizlere; limonun içerisinde bulunan tohumunun, yani çekirdeğinin insan sağlığına nasıl faydaları olduğundan söz edeceğiz. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Limon Tohumu Faydaları Nelerdir?

Toprağa düşen limon çekirdeği bir takım aşamalardan geçerek büyür ve olgunlaşır. Sonrasında ise limonun bilinen halini alır. Dikkat ettiyseniz limon çekirdekleri, diğer meyvelerde olduğu gibi yalnızca limonun orta kısmında bulunmaz, diğer yerlerinde de olabilir.

Ayrıca birbirinden farklı formlarda ve yardımcılarla birlikte rahatlıkla tüketilebilir. Faydaları ise belki de limonun kendisinden bile daha fazla olabilir. Ancak limon tohumunun zehirli olabileceği unutulmamalı ve tüketmeden önce gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu önlemlerden ilki; çekirdeği güneşte kurutmak ve sonrasında ise döverek veya öğüterek toz haline getirmektir. İkinci olarak da kaynatıp şurup haline getirmekten söz edebiliriz. Bu iki adımı uygulamanız halinde, zehirli etkilerinden arınan limon tohumunu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

limon tohumuu

Şimdi de gelelim limon çekirdeğinin herkesi şaşırtan faydalarına..!

 • Akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt üzerindeki istenmeyen oluşumların giderilmesinde etkilidir. Haricen veya dahili olarak kullanılabilir.
 • Nörolojik sağlığı korur. İçeriğinde bulunan bileşenler ve yararlı yağ oranı sayesinde bilişsel fonksiyonların desteklenmesine yardımcı olur.
 • Günlük hayatın koşuşturması, ekonomik kaygılar, alevi problemler ya da hava kirliliği gibi pek çok nedenle vücudumuzda biriken stres seviyesini en aza indirgeyerek, mental yorgunluğa iyi gelir.
 • Kaslardaki gerilmelere, tutulmalara ve ağrılara karşı kullanılır. Gevşetici ve rahatlatıcı özelliğinden faydalanılabilir.
 • Limon, yapısıyla, dokusu ve kokusuyla ferahlatan bir yiyecektir. Limon tohumu da düzenli kullanıldığı takdirde kişiye ferah bir nefes sağlar ve ağız kokusunu giderir.
 • Bitkisel ya da hayvansal açıdan yaşanan gıda zehirlenmelerinde panzehir olarak tüketilmesi önerilir. Vücuttaki toksik etki ile savaşmada etkendir.

limon tohumuuu

 • Kanser teşhisi almış olan hastalarda tedaviye yardımcı olarak verilebilir. Hem kemoterapinin yan etkilerini azaltmada hem de tümörün büyümesini engellemede aktif rol oynar.
 • Anti bakteriyel özelliği ile bilinen limon tohumu, vücutta oluşan iltihabi durumlarda ve idrar yolu enfeksiyonlarında mutlaka kullanılması tavsiye edilen bir bitki çeşidi olarak karşımıza çıkar.
 • Mide-bağırsak sistemi ile ilgili problemlerin tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Özellikle hazımsızlık ve şişkinlikle savaşmada bire birdir.
 • Limon tohumunun, kan dolaşımını hızlandıran ve özellikle kadınların adet sancılarını dindiren bir tarafı vardır.
 • Antioksidan içeren bir besin ögesidir. Bu da vücutta ve organlarda biriken toksinlerin temizlenmesine yardımcı olması anlamını taşır. Ödem attıran ve rahatlatan özelliği sayesinde sıkça tercih edilir.
 • Saçları gürleştirir, koparak dökülmelere ve çabuk yağlanmaya karşı kullanılır. Aslında hem cilt hem de saç bakımından, ışıltılı ve parlak bir görünüme kavuşmanıza yol açar.
 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde başta grip, soğuk algınlığı ve bronşit olmak üzere pek çok hastalığa karşı hem koruyucu etki gösterir, hem de hastalık süresini kısaltarak iyileşmeyi hızlandırır.
 • Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunmakta ve diyet listelerinde de sıkça yer almaktadır.

Limon Tohumu Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Var Mıdır?

Limon çekirdeklerini direkt olarak tüketmek, hem zehirli etkileri hem de sindiriminin zor olması nedeniyle önerilmez. Bu nedenle öğütülmüş limon tohumunu balla karıştırarak tüketmeniz veya kaynatılmış limon çekirdeğinin üzerine, birkaç dilim limon kabuğu ekleyerek çay haline getirip içmeniz, kullanım biçimi bakımından çok daha doğru olacaktır.

Öte yandan; her faydalı besin maddesinde olduğu gibi limon tohumunda da doz aşımı yapmamaya dikkat etmek gerekir. Çünkü normalden fazla tüketilmesi halinde alerjik reaksiyon gelişme ihtimali artacaktır. Buna ek olarak; alerjik bünyeye sahip kişilerin ve kronik hastalığı bulunan (daimi ilaç kullanan) kimselerin, limon tohumunu kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışması gerekmektedir.

Limon Tohumu Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu