Kişisel Bakım

Kuru Saç Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar..!

instagram takipçi hilesi

Pek çok insan kuru saç ya da yıpranmış saçlardan muzdariptir. Kuru saç bakımı, aslından doğru bildiğiniz yanlışları öğrendikten sonra ve bakımı doğru bir yol izleyerek uyguladıktan sonra hızlı sonuç alabileceğiniz bir işlemdir. Saçlarınız yıpranmış ve mat gözükmeye başlamış ise panik yapmanıza gerek yoktur.

Bu yazımızda sizlere kuru saç bakımı hakkında doğru bildiğiniz yanlışları anlatacağız. Saç bakımınızı doğru yaparak istediğiniz sonuçları çok hızlı bir şekilde elde edebilirsiniz. İşte kuru saç bakımı hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar..!

kuru sac 1

Yanlış 1: Saçları Sık Sık Yıkamak Saç Kuruluğuna Neden Olur

Doğrusu: Saç kuruluğu hakkında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de saç sıkama sıklığınızdır. Pek çok insan saçların sık sık yıkanmasından sonra yıpranma olabileceğini savunmaktadır. Fakat bu yanlış bir kanıdır. Saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız, saçlarınız o kadar temiz ve hacimli gözükecektir.

Gün içerisinde hava kirliliği, yağlanma, saç ürünlerinin kalıntıları ve diğer pek çok neden, saç gözeneklerinin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenleri eleminize etmek için saçlarınızı sık sık yıkamanız gerekmektedir.

Yanlış 2: Saç Kremlerini Kullanmak Saçlar Yağlandırır

Doğrusu: Kuru saçlara sahipseniz ve saç kremi kullanmıyorsanız, büyük bir yanlışın altına imzanızı atıyorsunuz demektir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kremi kullanırsanız, saçlarınız daha parlak ve canlı görünecektir.

Saçlar için üretilen kremleri kullandıktan sonra saçlarınız nemlenir. Saç kremlerinin saçları yağlandırdığını söyleyen kişiler çok büyük bir ihtimal ile kremi yanlış kullanıyorlardır. Saç kremini saçınızı uzunluğuna göre kullanmalısınız. Genellikle önerilen miktar nohut tanesi büyüklüğüdür. Aynı zamanda saç kremini saç derinize temas ettirmemeli, yalnızca saç tellerine yedirmelisiniz.

kuru sac 2

Yanlış 3: Saç Kurumasını Önlemek İçin Her Ay Şampuan Değiştirilmeli

Doğrusu: Sık sık şampuan değiştirmek saç sağlığı için oldukça zararlı bir şeydir. Saçınıza uygun olan şampuanı bulduktan sonra kesinlikle değiştirmemeniz önerilmektedir. Uzmanlara göre bir şampuanın saçınıza faydalı olup olmadığını görebilmek için en az bir ay kullanmanız gerekmektedir. Kuru saçlardan şikayetçi iseniz nemlendirme özelliği bulunan şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir.

Yanlış 4: Saçlar Islakken Taranmalı

Doğrusu: Saçlarınızı ıslakken taramanız durumunda, saç kırılmaları daha da artacaktır. Saçları ıslakken taramak saç tellerine zarar verir. Bu yüzden saçlarınızı kuruduktan sonra taramanız önerilmektedir. Eğer saçlarınız kuruduktan sonra taranmıyorsa, durulanmaya gerek duymayan kremleri kullanabilirsiniz.

kuru sac 3

Yanlış 5: Saç Maskeleri Ayda 1 Kullanılmalı

Doğrusu: Saç maskeleri saçları yoğun şekilde besleyen ve canlanmasını sağlayan ürünlerdir. saç maskelerinin etkisini görebilmek için 4 hafta beklemenize gerek yoktur. Kuru saçlara sahipseniz haftada 3-4 kere kullanabilirsiniz.

Yanlış 6: Saç Boyamak Saçların Kurumasına Sebep Olur

Doğrusu: Saçlarınızı boyadıktan sonra daha kuru görünecek algısı maalesef ki yanlış bir efsanedir. Tam tersine, saç yapınıza uygun boyaları tercih etmeniz durumunda saçlarınız daha parlak ve ışıltılı görünecektir.

Saçlarınızı boyadıktan sonra saçlarınız ileriki zamanlarda da ilk günkü gibi parlak ve canlı durmasını istiyorsanız boyalı saçlar için özel olarak üretilen bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Yanlış 7: Saç Kurutma Makineleri Saçları Kurutmaz

Doğrusu: Saç kurutma makinesi, düzleştirici ve maşalarını sık sık kullanmak, uzun vadede saçlarınızın yıpranmasına ve kurumasına sebep olacaktır. Bu tarz aletler ısı yolu ile saça işlem yaptığı için saçları kurutur.

Banyodan sonra saçlarınızı sürekli olarak saç kurutma makinesi ile kurutuyorsanız saçlarınız yıpranacaktır. Yapmanız gereken saçlarınızın kendi kendine kurumasını sağlamaktır. İllaki kurutmanız gerekiyorsa da çok düşük ısıda kurutmanız gerekmektedir.

kuru sac 4

Saçlarınız Çok yağlıysa ve kurtulmak istiyorsanız “Yağlı Saçlar Nasıl Geçer? Kurtulmanın Yolları Neler?adlı yazımızı okuyabilirsiniz..!

Kuru Saç ile ilgili videolar

Kaynak
Saç Sırları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu