Kürtaj Nedir? Türkiye’de Kürtaj Yasal Mı?

instagram takipçi hilesi

Kürtaj, cerrahi müdahale ya da kürtaj hapları kullanılarak gebeliğin sonlandırılması işlemine verilen bir isimdir. Bazen gebeliğin sonlandırılması olarak adlandırılır. Fakat resmi adı indüklenmiş kürtajdır. Bu isimler kulağa klinik terim gelebilir. Duygusal ve fiziksel iyileşme sürecini dikkate almıyor gibi görünebilir. Ancak kürtaj tıbbi bir prosedürdür ve bu isimler bunu yansıtmaktadır.

Kürtaj Nedir? Türkiye’de Kürtaj Yasal Mı?

Tüm çalışmalar, kürtajın tıbbi değerlendirmeden sonra bilimsel kanıtlarla desteklenen yöntemler kullanılarak yapıldığında güvenli olduğunu göstermektedir. Bazı dinler ya da toplumsal kurallar onaylamasa bile kürtaj pek çok ülkede yasaldır. Bazı ülkelerde de yasal değildir. Bu nedenle her zaman yerel kanunları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Kürtaj Yaptırmanın Nedenleri Nelerdir?

kurtaj nedir

Kürtaj yaptırmayı tercih etmenizin birçok farklı nedeni vardır ve birden fazla nedeniniz olabilir.

Yapılan bir araştırma pek çok kadının birden fazla nedeni olduğunu ortaya koymuştur. Bunlar;

  • Kadınların %40’ı bir çocuğa bakmaya güçlerinin yetmeyeceğini düşünmektedir
  • Kadınların %36’sı bebek sahibi olmak için doğru zaman olmadığını söylemektedir
  • Kadınların %31’i kararlarının partnerleriyle ilgili olduğunu söylemektedir.
  • Kadınların %29’u diğer çocuklara odaklanmaları gerektiğini söylemektedir.
  • Kadınların %25’i hamileliğin gelecekteki fırsatları engelleyeceğini söylemektedir.
  • Kadınların %19’u duygusal olarak hazır olmadığını söylemektedir.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde sonlandırmanın sağlıkla ilgili nedenleri de vardır. Bunlar şunlar olabilir;

  • Kalıtsal fetal anormallik yad a genetik anormallik gibi bebekle ilgili sağlık sorunları
  • Hamileliğin devam etmesi halinde kendi sağlığınızın tehdit altında olması (Örnek vermek gerekirse, ruh sağlığınız için ciddi bir tehdit varsa, hamilelikle uyumlu olmayan hayat kurtarıcı bir kanser tedavisine ihtiyacınız varsa)
  • Şiddetli preeklampsi gibi nadir bir tıbbi durum sebebi ile gebeklik sonlandırılabilir.

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılır?

kurtaj nedir 4

Kürtaj işlemi 10 haftalık gebeliğe kadar yapılabilmektedir. Fakat uzmanların görüşlerine göre en ideal hafta aralığı 5 ila 7 hafta arasındadır. 10 haftalık (2,5 aylık) bir gebelik süresi var ise artık kürtaj mümkün değildir. Bu süreden sonra artık bebek daha da canlandığı için yapılmamaktadır. Bu süreden sonra gebelik sonlandırılamaz.

Kürtajdan Sonra Hamilelik Testi Pozitif Çıkar Mı?

kurtaj nedir 3

Kürtajdan sonra gebeliğin sona erdiğini kontrol etmek için özel bir gebelik testi yaptırmanız ya da bir tarama yaptırmanız gerekebilir. Bunu kürtajdan 3-4 hafta sonra yapmalısınız. Kürtajdan çok kısa bir süre sonra gebelik testi yaparsanız, gebelik hormonu hala vücudunuzda olabileceğinden yanlış olarak testiniz hala pozitif çıkabilir. Doktorunuz size eczanelerde satılan testlerden farklı olarak özel bir tür gebelik testi yapabilir. Gebelik testiniz 3-4 hafta sonra pozitif çıkarsa, kürtaj yaptırdığınız doktor ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Türkiye’de Kürtaj Yasal Mı?

Kürtaj, Türkiye’de yasaldır. Gerek duyulduğunda yapılabilmektedir. Fakat bu yazıyı okuduğunuz tarihte kanunda değişiklik yapılmış olabilir. Bazı kaynaklarda kağıt üzerinde yasal, ancak fiilen yasak olduğu da belirtilmektedir. Bu yüzden bir avukata sormanızda fayda vardır.  Pek çok Avrupa ülkesinde de yasaldır. ABD’nin bazı eyaletlerinde yasal iken, bazı eyaletlerinde ise kürtaj yaptırmak suçtur ve ciddi cezaları vardır.

Bazı ülkelerde de sadece taciz gibi istem dışı gebeliklerde serbest iken evli olan çiftlerin kendi rızaları ile başlattıkları bir gebeliği sonlandırma şansları yoktur. Yine bazı ülkelerde de eğer ki annenin sağlığını ciddi durumda tehlikeye sokuyorsa yapılabilmektedir. Aksi durumlarda yasaktır.

Kürtaj İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu