Cinsel SağlıkÇocuk Sağlığı

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dış Gebelik Nedir? Dış gebelik ya da bir diğer adı ile ektopik gebelik, rahim dışında gerçekleşen bir gebeliktir. Bu durum, döllenmiş bir yumurta büyümesini destekleyemeyen bir yapıya implante olduğunda meydana gelir. Dış gebelik genellikle fallop tüpünde oluşur. Nadir durumlarda, bir yumurtalıkta veya karın boşluğunda ektopik gebelik ortaya çıkabilir.

Bu hayatı tehdit eden bir durumdur. Dış gebelik, doğuma kadar taşınabilen ve hemen tedavi edilmezse anne için tehlikeli olabilecek bir gebelik olabliir.

dış gebelik 1

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebeliğin erken belirtileri tipik gebelik belirtilerine çok benzer olabilir. Bununla birlikte, dış hamilelik sırasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek belirtiler yaşayabilirsiniz;

  • Vajinal kanama
  • Alt karın, pelvis ve bel ağrısı
  • Baş dönmesi veya halsizlik

Fallop tüpü patlarsa, ağrı ve kanama ek belirtilere neden olacak kadar şiddetli olabilir. Bunlar şunlar olabilir;

  • Bayılma
  • Düşük tansiyon (hipotansiyon)
  • Omuz ağrısı
  • Rektal basınç

Bu tüp patladığında, şiddetli alt karın ağrısı hissedebilirsiniz. Bu tıbbi bir acil durumdur ve derhal sağlık kurluşuna başvurmanız ya da acil servise gitmeniz gerekecektir.

dış gebelik 2

Dış Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

Çoğu durumda, dış hamileliğe, yumurtanın fallop tüpünden aşağıya ve rahime hareketini yavaşlatan veya bloke eden koşullar neden olmaktadır. Hormonal değişiklikler ya da döllenmiş yumurtanın anormal gelişmesi de rbu durumun meydana gelmesinde rol oynayabilir.

Dış (Ektopik) Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

Dış hamilelik genellikle doktorun yapacağı bazı muayeneler sonucunda teşhis edilir. Doktorunuz önce hamileliği onaylamak için birkaç test yapacak ve daha sonra ektopik hamileliği arayacaktır. Bu testler şunlar olabilir;

  • İdrar testi: Bu test, bir test çubuğuna idrar damlatmaya ya da doktorunuzu ofisindeki bir bardağa idrar yapmayı ve daha sonra idrar örneğine detaylı yapılan bir incelemedir.
  • Kan testi: Doktorunuz, vücudunuzda insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunun ne kadar olduğunu görmek için kanınızı test edebilir. Bu hormon hamilelik sırasında üretilir. Bunun serum beta-hCG seviyeniz olduğunu da duyabilirsiniz.
  • Ultrason muayenesi: Bu görüntüleme testi, ultrason, vücudunuzun iç yapılarının bir resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Ultrason genellikle hamilelik sırasında kullanılır. Doktorunuz bu testi döllenmiş yumurtanın nereye yerleştirildiğini görmek için kullanacaktır.

Doktorunuz hamileliğinizi onayladıktan ve döllenmiş yumurtanın nereye yerleştirildiğini belirledikten sonra bir tedavi planı oluşturulacaktır. Ektopik gebelik acil bir durumdur ve bu durum için tedavi çok önemlidir.

Fallop tüpünüz patlarsa, acil servise gitmeniz ve hemen tedavi edilmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda, randevu için bekleyecek zamanınız yoktur.

dış gebelik 3

Dış Gebelik ile ilgili videolar

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu