Cilt Sağlığı

Kulak Tıkanması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kulak tıkanması, kulağınızdaki kirin kulak deliğinizi tıkadığı zaman doğal olarak meydana gelir. Kulak kiri, aslında vücudumuzun doğal bir parçası olup bedeninmizin savunması için oldukça önemli bir parçadır. Kir kulağınız içindeki pislikleri, mikropları ve bakterilerin büyümesini yavaşlartır. Kulak kanalınızın içini temizler, yağlar ve koruma sağlar.

Kulak tıkanması büyük bir problem haline gelirse bir kulak-burun-boğaz uzmanına görünebilirsiniz. Doktorunuz kulağınızı yıkayarak pislik ve kirlerin dışarı çıkmasını sağlayacaktır.

kulak tıkanması 1

Kulak Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Kulaklarınızın tıkandığınızı aşağıdaki belirtiler ile anlayabilirsiniz. Bu belirtiler şunlardır;

  • Kulakta ağrı
  • Tıkanan kulaktan doluluk hissi
  • Kulaktan gereksiz sesler ve çınlama
  • Tıkanan kulakta duyma azalması
  • Baş dönmesi
  • Öksürük

Kulak Tıkanmasının Nedenleri Nelerdir?

Kulaklarınızın içinde bulunan kir ve pislikler, kulak kanallarınızın dış bölgesine koruyan deri parçasındaki bezler tarafında salgılanır. Bu kanallardaki kirin, ufak tüyler ve kulak zarı gibi daha derin yapılara zarar vermesi büyük bir olasılıktır. Ayrıca bu kirler dışarıdan gelen toz ve diğer türlü yabancı maddelerin de kendisine yapıştığı için kulak içerisine girmesini sağlar.

Pek çok insanda, çok az miktarda kulak pisliğinin düzenli olarak kulak kanalının açılmasına yardımcı olur. Daha sonra ömrünü tamamlayan kir parçası ara sıra kendi kendiliğinden kulağınızdan düşer. Bu durumu bazen hissedebilirsiniz. Pislik kendi kendine düşmediği zaman kulak tıkanması meydana gelir.

Fazla miktarda kulak kiri salgılarsanız ya da kulak pisliği iyi bir şekilde güzelce temizlenmez ise kulak kanalınız içerisinde iyice büyür ve kulağınızın tıkanmasına sebep olur. Kulak tıkanmaları genel olarak kulak temizleme çubukları ya da diğer kulakların temizlenmesi için üretilen ürünlerin pisliği daha da ileri ittirerek pisliğin kulak kanalında kalmasına sebep olur. Kendi kendine düşemeyen pislik ve kirler kulağın tıkanmasına neden olur.

kulak tıkanması 2

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Kulak tıkanması semptom ve belirtilerini sahip iseniz bir kulak-burun-boğaz uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Semptom ve belirtiler başka bir hastalığın habercisi olabilir. Kulak kirlerini kendi kendinize çıkarabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Fakat bir bireyin genel olarak bir doktorun kulak içinizi özel cihaz ve aletler ile kontrol etmeden pislik olup olmadığını tespit etmenin bir yolu şu anda mevcut değildir. Kulağınızın ağrıması ya da duyma kaybı yaşamanız illa ki kula tıkanmasına yakalandığınızı göstermez. Belirtiler bu nedenler başka bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kulak kirinin çıkarılması en iyi olarak bir doktor tarafından çıkarılır. Kulak kanalınızdaki ve zarının oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Kirleri kendiniz çıkarmayı deneyerek kulak kanalınıza ve zarınıza zarar verebilirsiniz. Doktorunuz kulağınızı özel bir alet ile yıkar ve pisliğin dışarı çıkmasını sağlar. Daha önce bir kulak operasyonu geçirmiş iseniz kesinlikle kendi bildiğinizi okumamalısınız.

Çocuklar genellikle doktorlar tarafında kulakları muayene gidildiğinde kontrol edilir. Eğer doktorunuz çocuğunuzun kulağında kir veya pislik tespit ederse çıkaracaktır.

kulak tıkanması 3

Kulak Tıkanması ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu