Cilt Sağlığı

Kükürtlü Sabunun 12 Faydası

Kükürt Sabununun Faydaları

instagram takipçi hilesi

Akneye karşı etkili çözüm arıyorsanız bu yazımız tam da size hitap ediyor demektir. Eczanelerde ve aktarlarda rafları renklendiren kükürtlü sabunun faydaları hakkında yazdık. İşte, en çok tercih edilen bitkisel sabunlardan olan kükürt sabununa dair tüm detaylar…

kükürtlü sabunun faydaları

Kükürtlü Sabun Nedir?

Kükürtlü sabun, doğal sabunun içerisine kükürt maddesinin eklenmesi sonucu elde edilen sert yapılı bir sabundur. Sert ve koyu hardal sarısı rengindeki bu sabun güzellik sabunu olarak sunulur. Kükürt sabunu, yapısı gereği kokusuzdur. Organik pazarların vazgeçilmezi olan bu sabun anti bakteriyel ve antiseptik özelliğe sahiptir. Cildi kurutucu etki göstermesi nedeniyle akneye meyilli yağlı cilt tipine sahip olanlar için idealdir.

kükürtlü sabunun faydaları

Kükürt Sabununun Faydaları Nelerdir?

Kükürtlü sabun cilt sorunları söz konusu olduğunda ilk akla gelen doğal yöntemlerden biridir. Kokusu pek iyi olmasa da cilt sağlığındaki etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Antiseptik ve antibakteriyel özellik gösteren kükürt sabunu ciltteki ölü derinin atılmasını sağlayarak peeling etkisi gösterir. Düzenli kullanıldığında ciltteki yağ salgısının azalmasını sağlar.

Kükürtlü sabunun faydaları cilt ile sınırlı değildir. Vücut temizliği için de kullanılabilen kükürtlü sabun sağlıklı cilt için olduğu gibi sağlıklı saç için de etkilidir. Kepek sorunu ve saç diplerinde kaşıntı gibi sorunlar için de kükürtlü sabun kullanılabilir. İşte,  kükürtlü sabunun 12 faydası:

 1. Keratolitik etki göstererek sivilce ve akneleri kurutur.
 2. Ciltteki ölü tabakayı derinlemesine temizler.
 3. Cildin pürüzsüz görünmesini sağlar.
 4. Cildin yağ ve su oranını dengeler.
 5. Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 6. Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarını iyileştirir.
 7. Seboreik dermatit, vulgaris ve rozase gibi cilt hastalıklarını iyileştirir.
 8. Mevcut siyah noktaları yok eder ve yeni siyah nokta oluşumunu önler.
 9. Antiseptik ve anti bakteriyel özelliği sayesinde cilde zararlı mikroorganizmaların yerleşmesini önler.
 10. Kaşıntıyı alarak uyuz problemini ortadan kaldırır.
 11. Sıcak hava koşullarında aşırı terlemenin önüne geçer.
 12. Saçları derinlemesine temizler.

Kükürtlü sabunun bu etkileri gösterebilmesi için düzenli kullanmak önemlidir. Kükürtlü sabunu cildiniz için kullanacaksanız sabah ve gece olmak üzere günde 2 defa yüzünüzü yıkamalısınız. Sağlıklı saçlar için saçlarınızı haftada 3 veya 4 defa saç diplerine masaj yaparak yıkamalısınız. Kükürtlü sabun gümüş eşyaların kararmasına neden olabileceğinden gümüş aksesuarlarınızdan uzak tutmanızı öneririz.

kükürtlü sabunun faydaları

Kükürt sabununu aktar ve doğal ürün satışı yapan yerlerin yanı sıra kozmetik mağazalarında, eczanelerde ve süpermarketlerde bulabilirsiniz. Kükürtlü sabun,  sağlıklı ve parlak bir cilt için en masrafsız ve sağlıklı yöntemlerden biridir. Bu sabuna alternatif olarak lavanta, tarçın, bıttım sabunu gibi alternatifleri de kullanabilirsiniz.

Kükürtlü Sabununun Faydaları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu