Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Yüksek Tansiyondan Korunma Yolları

instagram takipçi hilesi

tansiyon nedir ne iyi gelir e1531918585276

Yüksek Tansiyon Nedir?

Vücudun kan basıncı için oldukça önem taşıyan tansiyon vücut sağlığında önemli bir yere sahiptir. Vücut için önemli olan oksijeni taşıyan tansiyon kan basıncını sağlamakta ve sağlığı önemli olarak korumada yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda damarlara güç uygulanması ile damar çeperinde fazla güç nedeni ile yüksek tansiyon olması görülür.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

  • Görme bozukluğu
  • Burun kanaması
  • Baş ağrısı
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Kafa bulanıklığı

Genelde belirti vermese de yüksek tansiyonda kimi kişide yukarıdaki belirtiler görülebilir. Genelde küçük tansiyon 8 iken büyük tansiyonun 12 olması gözlemlenir. Bazı durumlarda tansiyon rakamlarında artış ya da azalma görülebilir. Yüksek tansiyon çoğu zaman belirti vermez. Yüksek tansiyon hastaları düzenli kontrollerinden geçerek tansiyonun iniş ya da çıkışını belirleyebilirler. Düzenli olarak tansiyonunu ölçtürmeyen kişilerde kalp ve böbrek hastalıkları gelişebilir. Tansiyon mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Yüksek tansiyon tedavi 700x467

Yüksek Tansiyon Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Tuz kullanımına oldukça dikkat etmekte fayda vardır. Bol su içmek ve lif içeren besinler tüketmek sağlığınız açısından önemlidir. Stresten uzak durarak tansiyonunuzu dengede tutmak için dikkat etmeniz gereken kurallar arasındadır. Kilonuzu koruyarak ve ideal kilonuzu korumak ta tansiyon problemi ile baş etmenizi sağlayacaktır. Tansiyonunuzun normalde kaç olması gerektiği hakkında doktorunuza danışarak önlemlerinizi alabilirsiniz.

10223736 728xauto 1

Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek tansiyon hastalığının belirlenmesi ardından kişinin yaşam tarzı ile ilgili bazı önlemler alması gerekmektedir.

Beslenmeye dikkat etmek, meyve ve sebze tüketimine önem vermek gerekir. Trans yağ ve tuz zararlı olacağından bunların tüketimini azaltmanızda fayda vardır. Günlük tuz ihtiyacı 5 gr olarak belirlenmeli fazlasından kaçınmalıdır. Tansiyon hastası olmamak için sigara ve alkol alışkanlıklarını da azaltmanız gerekir.  Spor yaparak ve kilonuzu kontrol altında tutarak yüksek tansiyondan korunabilirsiniz. Doktor tavsiyesine göre ilaç kullanımına uyarak gereken tedavinizi yaptırmanız gerekir.

Başka ilaçlar kullanıyorsanız bunları doktorunuza bildirmeniz de fayda vardır. Verilen ilaçların doktorun gözetiminde kullanılması gerekir. İlaç tedavisinin yanında hastanın kan basıncının takip edilmesi oldukça önemlidir. Hastanın tansiyonu rutin kontrollerle takip edilmelidir. azı zamanlarda ilaçların dozları doktor himayesinde arttırılabilir. Evde hastanın tansiyon aletini bulundurması alınması gereken önlemlerden biridir.  Dolayısıyla hipertansiyon hastalarının bir tansiyon aleti edinmesi gerekir. İlaç alımından önce tansiyonun ölçülmesi gerekebilir.

Tansiyon sayımı 50 olarak belirlenirse normal olduğunu gösterir. Tansiyonun dengeli olması için hastanın yeterli potasyum, kalsiyum ve magnezyum ihtiyacını karşılaması gerekmektedir.Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt ve süt ürünlerini tansiyon hastaları gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu