Beslenme ve Diyet

Köri Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Köri, sarı renk tonu alan bir baharat karışımıdır. Popüler inanışın aksine, Hint mutfağında temel bir madde değildir. Bu baharat, İngilizler tarafından Hint yemeklerinin özünü uyandırmak için yaratıldı ve otantik Hint yemeklerinde kullanılmıyor.

Karışıklık, popüler bir Hint yemeğinin “köri” olarak adlandırılmasından kaynaklanıyor olabilir. Fakat bu terim et ve sebzelerle birlikte bir sos veya sostan oluşan yemeğin kendisiyle ilgilidir. Hint körilerinde en sık kullanılan baharat karışımı garam masala’dır.

Köri’nin ana maddesi zerdeçaldır. Baharat karışımına dahil edilebilecek diğer baharatlar arasında zencefil, tarçın, sarımsak ve karanfil‘den hardal tohumu, karabiber ve rezene tohumuna kadar her şey bulunur.

köri öne çıkan

Köri ve Garam Masala Arasındaki Fark

Köri ve garam masala, hem yemek tadı hem de zengin rengi bir araya getiren çeşitli baharatların karışımlarıdır. Köri’nin ana maddesi zerdeçaldır. Bu da ona sarı renk tonu verir ancak çok fazla tat vermez. Karışımın hafif tadı, çemen otu ve kimyon gibi baharatlara ve kişniş şekline eklenir. Garam masala tarifi, bölgeye göre değişebilir, ancak körinin tadı daha tatlı ve daha keskindir. Baharat karışımı tipik olarak tarçın, kakule, hindistan cevizi, topuz ve karanfil, ayrıca kişniş ve kimyon içerir.

Köri Nasıl Pişirilir?

Köri, otantik Hint yemekleri için kullanılabilmesine rağmen, çeşitli tariflere eşsiz bir lezzet katabildiği için çoğu ülkede bir yeri vardır. Köri sade olarak kullanılabildiği gibi krema ile de kullanılır. Bu da köri’nin aromasının diğer malzemelere geçmesine yardımcı olur. Köri, daha yavaş pişirilmiş tarifler için de kullanılır. Bu nedenle lezzetleri serbest bırakmak için zamanı vardır.

Köri’nin Tadı Nasıldır?

Köri hem tatlı hem de lezzetli bir karışımıdır. Parlaklığıyla biraz dünyevi ve sıcak bir baharat izlenimi yaratır. Kullanılan biber türüne ve miktarına bağlı olarak, hafif ila baharatlı arasında değişebilir.

Köri’li Tarifler

Bu baharat çorbalarda, güveçte ve soslarda, ayrıca et ve sebzelerde hazırlanan soslarda baharat olarak kullanılır. Ayrıca tavuk salatası ve hamburgere ilginç bir lezzet katmanı ekler. En popüleri ise Köri Soslu Tavuktur.

köri 2

Nereden Alınır?

Çoğu süpermarketin baharat bölümünde kavanozlar içinde ya da paketlerde bu baharat bulunabilir. Bununla birlikte, bu baharat karışımları raflarda durduklarında tazelik ve lezzetlerini kaybederler. Bu nedenle bir baharat dükkanından veya etnik pazardan satın almak daha canlı bir körili baharat karışımı almanızı sağlar.

Köri’nin Yararları

Bu baharat genel olarak iyi bir B6 vitamini, manganez, demir, K ve E vitaminleri ve aynı zamanda lif kaynağıdır. Özellikle zerdeçal yaygın bir bileşen olduğundan, köri’nin tozunun sunduğu genel faydalar vardır. Körinin tozu bir antioksidandır ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Artrit ve depresyon semptomlarını iyileştirebilir. Zerdeçal eklem ağrısı hafifletmek ve kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceği keşfedilmiştir.

köri 3

Köri ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=qSXNFs_tgRk

https://www.youtube.com/watch?v=gcMWZERf0GI

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu