Yaşam

Köpek Gülü Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

instagram takipçi hilesi

Köpek gülü, bir yabani gül türüdür. Çiçekler genellikle kiraz kırmızısı bir renge sahiptir. Beyaz veya pembe olabilirler ve çoğunlukla ağacın gövdesinden veya dallarından basit kümeler halinde gelirler. Köpek gülleri genellikle ormanlık alanların, çalılıkların ve bahçelerin kenarlarında yetişir. Köpek Gülleri çok uyumludur ve çoğu toprakta, hatta besin açısından fakir olanlarda bile büyüyebilir. Sevmedikleri tek şey çok ıslak, ağır topraktır.

Köpek Gülü Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Köpek gülü, yaban gülü olarak da bilinir. Britanya’nın yerlisidir ve muhtemelen Yunanistan ve İran’a erken bir dönemde girmiştir.

Köpek Gülü Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

1,8 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Çiçekler yaklaşık bir hafta kalır, sabah açılır ve gün batımına kadar kapanır, ardından yazın sonraki haftalarında yeniden büyür. Her çiçek, pedinkül adı verilen kısa bir sap üzerinde büyür.

Peduncles, odunsu gövdelerin bir veya iki tarafından büyüyebilir. Çiçeklerin her biri ipliksi bir anter ve petalin ötesine uzanan bir filamentten oluşan beş taç yaprağı ve on organ vardır. Ayrıca farklı köpek gülü çeşitlerinde 5 adet sepal bulunur: iki küçük yaprakçık ve üç büyük yaprakçık. Her sepal, petal’ı gövdeye bağlayan tüylü bir sapa sahiptir. Sepals açılıncaya kadar yeşildir, sonra çiçeklerin kendileri gibi parlak renkli hale gelirler.

Köpek gülleri, yaprakların bulunmadığı her gövdede 3-7’li gruplar halinde büyüyen dikenli kümelere sahiptir. Dikenler keskindir ve bitkiler zehirli olabilir. Köpek güllerinin ayırt edici bir kokusu yoktur, ancak tadı insanlar için çok güzel ve hoştur. Çiçekleri oldukça lezzetlidir ve vitamin, kalsiyum ve demirle doludur. Yaz sonunda bahçeden hasat edilebilir. Çiğ veya pişmiş yemek için bitkiden toplandıktan sonra, bazı insanların cildini tahriş etme potansiyeline sahip olduklarından, sepalleri tüketmeden önce çıkarmak en iyisidir.

Köpek gülleri yüzyıllardır halk hekimliğinde gaz giderici (gaz oluşumunu giderir) ve dekonjestan olarak kullanılmıştır. Çiçeklerin yüksek besleyici değeri, antik çağda bir gıda kaynağı olarak yaygın olarak kullanılmasını açıklayabilir.

Köpek Gülü Kullanım Alanları Nelerdir?

kopek gulu nedir

Köpek gülleri sadece bahçede veya açık havada yetiştirilecek güzel bir çiçek değildir. Sağlığınız için de harikadır. Aşağıdakiler gibi birçok amaç için kullanılabilecek çok faydalı bir bitkidir:

  • Korunmuş koşullar.
  • Bahçe, teras, çim veya balkon mobilyaları için gölge sağlayın.
  • Toprağı erozyondan koruyun.
  • Sıvı gübre. Bu mevcut toprağı kullanın ve besinleri yerden genç bitkilere taşıyacak ve gelişmelerine yardımcı olacaktır.
  • Drenaj sistemlerini onarın ve durgun olduklarında yüzeydeki pislikleri temizleyin. Toprağa kalsiyum ve fosfor ekleyin.

Köpek Gülleri en iyi şekilde iyi drene edilmiş bir toprak karışımı ve yalıtım için malç kullanılarak tam güneşte ekilir, ancak “Kış Gülü” adı verilen çeşit kısmi gölgede büyür. Ayrıca, göründükleri gibi yeni sürgünleri sıkıştırarak ve ayrılan alanın ötesinde büyüyenleri çıkararak küçük ve ufacık tutulabilirler.

Köpek gülü, çok net ve nemli durumları tercih ettikleri için büyümesi kolay ama titiz bir bitkidir. Köpek gülleri besinlerle zengin toprak ister, ancak yabani otlar veya çiçek tarhları veya yükseltilmiş yataklar gibi sınırlı alanlar yoktur. Bitkiler kökleri aracılığıyla kolayca yayılır, bu nedenle tohumları yakalayıp yeni bir yere yeniden dikmek en iyisidir.

Köpek Gülü Nasıl Yetiştirilir?

kopek gulu ned 1536x1024 1

Köpek gülü dikmek çok kolaydır. Sadece iki inç derinliğinde ve iki fit çapında bir delik kazın. Uygun boyutu elde etmek için kazarken kaç yaprak kestiğinize dikkat edin. Çiçekler, bahçeden veya terastan geçen insanlar veya evcil hayvanlar tarafından iyi görülebilecekleri bir yere yerleştirilmelidir. Şiddetli rüzgarlarda hasar görebilecekleri için bunları binalara çok yakın yerleştirmeyin.

Gül toprağı besin açısından zengin olmalı, ancak karahindiba ve devedikeni gibi yabani otlardan arındırılmış olmalıdır. Ardından yabani otların büyümesini önlemek için gülün etrafını malçlayın. Köpek gülleri zengin, verimli bir toprağı tercih eder ve iyi drene edilmiş toprak en iyisidir. Kısmi gölgede de çok iyi performans gösterirler, ancak çimler, bahçeler ve teraslarda güneşli veya yarı gölgeli bir yeri tercih ederek özellikle tam güneşte iyi performans gösterirler.

Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada gibi çok soğuk kışları olan bir bölgede yaşıyorsanız, kış aylarında iç mekanlarda köpek gülleri yetiştirilebilir. İlkbaharda, eski yapraklar öldüğünde ve yeni büyüme başladığında, gerekirse bitkiye yiyecek sağlamak için biraz yaprak toplayın. Bu mevsimlerden sonra, köpek gülü normal olarak büyümeye devam edecek ve sonunda yaz aylarında sıcak olduğunda tekrar çiçek açacaktır.

Köpek güllerinin sapları genellikle ince tüylerle kaplıdır. Yapraklar zıt ve köseledir, genellikle lobludur ve daha tropik çeşitlerde orta damar ve kenar boyunca çok az diş bulunur veya hiç diş yoktur. Bazı köpek gülü türlerinde, bu tüylerden bazıları belirli bir gövdede daha az bol veya diğerlerinden daha büyük olabilir ve bazı çeşitlerde seyrek tüylü bir üst yaprak yüzeyi olabilir.

Köpek gülü çiçekleri tipik olarak tek veya aksiller rozetler veya salkımlarda kümelenmiştir. Boyutları türler arasında önemli ölçüde değişebilir. Çiçekler oldukça gösterişli ve hatta kokulu olabilir ve genellikle 2,5–3,8 cm uzunluğundadır. Çoğu türde çiçek gösterişli veya hoş kokulu değildir ve taç yaprakları genellikle boyut veya şekil bakımından belirgin şekilde eşitsizdir. Bazı çiçekler sarı bir merkezle beyazdır; bununla birlikte çoğu, koyu pembe (bazen neredeyse kırmızı) damarlar ve işaretler ile uçuk pembe yapraklara sahiptir.

Hepsinin çiçek açarken dökülen beş çanak yaprağı vardır; bunlar yüzeyde daha açık çizgilerle veya altındaki tüylü yamalar ile işaretlenebilir. Beyaz filamentli ve parlak sarı anterli 10 organ vardır. Yumurtalık, iç yüzeyinde 15-60 ovül ile üstündür. Döllenmeden sonra, bir şekilde çileğe benzeyen, ancak genellikle mumsu bir dokuya sahip olan kağıtsı ila kösele bir cilde sahip oval bir meyve oluşur. Meyvenin boyutu, türler arasında 2-10 cm arasında değişir.

Bazı türlerde uzunluğundan daha geniş olacak ve diğerlerinde neredeyse dairesel olacaktır. Meyve olgunlaştığında, rengi yeşilden kahverengimsi veya grimsi olarak değişebilen ince bir kabukla kaplı çok tatlı bir ete sahiptir. Tohumlar, olgunlaştıkça açılan kuru sepallerden oluşan sert bir örtü içinde bulunur.

Köpek gülü tohumları – İngiliz Sharon Gülü (Rosa canina), şekli nedeniyle “hanımefendi terliği” olarak da adlandırılan güzel çiçekli bir çalıdır. Beş yaprakları ve merkezi bir çiçeği olan güzel çiçekleri vardır.. Çiçekler, yaprakları üzerinde daha koyu lekeler bulunan yumuşak, koyu kırmızı bir mordur ve kaliksleri beyazdır.

Bu çiçek, boyutuna göre budanabilecek kaplarda büyüyecek. Şeklinde budandığında ve budanmamış bir çalı veya çit bitkisi olarak kullanıldığında altı metreye kadar büyür. Şiddetli iklimlerde çit olarak kullanmayın. Bu bitki aynı zamanda taze veya kuru çiçekler için kullanılabilen beyaz ve kırmızı çiçek tomurcukları için de yetiştirilmektedir. Ayrıca çay saati için gül yaprağı çayı (puerh) yapmak için kullanılır ve tohumları gül yağı yapmak için kullanılır. Yemek pişirmede, saç kremi yapımında, kadınsı ürünlerde ve bir parfüm bileşeni olarak kullanılan ünlü Gül suyundan (Gül suyu olarak da bilinir) birçok kullanıma sahip harika bir bitki.

Köpek gülü ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu