Kuşburnu Nedir, Kuşburnu Tarihi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kuşburnu, küçük, yassı bir tohuma benzeyen kuru bir meyvedir. Yabani gülün (Rosa canina) meyvesidir. Meyve sadece Kuzey Amerika kıtasında bulunur. Kuşburnu geleneksel olarak Yerli Amerikalılar tarafından kalp toniği ve öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi gibi çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Kuşburnunun içindeki tohumun aslında iki yarısı vardır. Yumurtalık duvarının her iki yanından birer tane. Bu yarımların içinde, stil adı verilen uzun, ince, beyaz liflere bağlı minik tohumlar bulunur. Kuşburnunun tamamını bir toz veya özüt haline getirdiğinizde kırmızıya döner çünkü hala çok fazla pigment içerir!

kuşburnu

Kuşburnu, besin değeri yüksek olduğu için genellikle çiğ olarak yenir. Kuşburnu, C vitamini ve antioksidanlar açısından doğal olarak yüksektir. Ayrıca A, B, E vitaminleri ve karotenoidler ve flavonoidler dahil fitokimyasallar için iyi bir kaynaktır. Kuşburnu, çok ince tenli ile kalın tenli arasında boyut ve şekil olarak değişebilir.

Kuşburnunun en popüler kullanımlarından biri sağlık nedenleriyledir. Kuşburnu takviyeleri aşağıdakiler için kullanılmıştır;

  • Artrit ağrı kesici: kuşburnu, ağrıyı azalttığı gösterilen “elcatonin” adlı bir bileşik içerir. Eklemlerde ve kaslarda iltihaplanmaya neden olan maddelerin salınımını engellemeye yardımcı olur.
  • Enerji artırıcı kuşburnunun merkezi sinir sistemi üzerinde hafif uyarıcı etkileri olduğuna inanılır. Enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Sağlıklı sindirime yardımcı olur ve mide ülserlerini rahatlatmaya yardımcı olur; kuşburnu özü olan petadolex, “cis-A-rosa-trans-2,6-lutidin” adlı bir kimyasal içerir. Bu kimyasalın mide astarındaki yeni hücrelerin büyümesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca sindirimde kullanılan enzimleri yapan belirli bezleri uyararak midedeki asidin dengelenmesine yardımcı olur. Bu, onu gastrit ve ülserden muzdarip olanlar için iyi bir seçim yapar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuşburnu, güçlü bir bağışıklık tepkisini koruyan C vitamini içerir. Ayrıca sağlıklı kan damarlarını destekleyen ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan fosfor içerir.

Kuşburnu Tarihi Nedir?

Kuşburnu, eski zamanlardan beri Kızılderili ilacı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ekili kuşburnu çeşitleri, 1700’lerde İspanyol fatihlerin onları keşif gezilerinden Yeni Dünya’ya geri getirmesiyle Avrupa’ya tanıtıldı. Kuşburnu, dünya çapında birçok kültürde kullanılmaktadır ve kozmetik ve gıda ürünlerinde kullanılan suyu ve yağı için değerlidir.

Kuşburnu görünümü ve tadı üzümlere benzer ve aynı türden (Rosa canina) olanlar genellikle birbirine yakın büyürler. Yabani gül çalısı Kuzey Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika’ya özgüdür.

Kuşburnunun Bugün ki Kullanım Alanları Nedir?

Kuşburnu, eski zamanlardan beri halk ilacı olarak kullanılmaktadır. Birçok bitki uzmanı ve alternatif tıp uygulayıcısı tarafından, ağrılı kaslar gibi bazı rahatsızlıklar için geleneksel bir tedavi olarak önerilmiştir. Bununla birlikte, bu durumlardan herhangi birinde etkinliğini destekleyecek çok az bilimsel veri vardır. Bugün kuşburnu için bazı yaygın kullanımların bir listesi:

  • Doğal, C vitamini açısından zengin bir antihistamin: Kuşburnu, alerjik reaksiyonların semptomlarını hafifletmek için tedavi olarak alınabilir.
  • Soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi eder: Kuşburnu, öksürük, soğuk algınlığı, alerji ve astımı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kuşburnundaki C vitamini içeriğinin vücudun kendi bağışıklık sistemini artırarak bu tür hastalıklara karşı etkili olabileceğini gösteren bazı bilimsel kanıtlar vardır.
  • Kan dolaşımını iyileştirir: Kuşburnu, bağışıklık sistemi zayıf olan veya felç ve kalp krizi geçiren yaşlı insanlar için iyi bir seçim olmasına yardımcı olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini sağlıklı kan damarlarını destekler.

kuşburnu

Kuşburnu, parfüm ve kozmetik dahil olmak üzere birçok gül kokulu üründe de kullanılmaktadır. Kuşburnu yağı aromaterapide kullanılır ve genellikle kuru, olgun ciltler için önerilir. Terapötik losyonlara eklenen diğer uçucu yağlar için nemlendirici, masaj yağı veya taşıyıcı yağ (baz olan) olarak kullanılabilir. Kuşburnu ayrıca organik kuşburnu tozu ve şurubu üretmek için yetiştirilmektedir. Toz formlar bir besin takviyesi olarak kullanılabilir ve soğuk algınlığı ilacı veya bağışıklık güçlendirici olarak smoothie’lere veya yoğurda eklenebilir.

Kuşburnu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Ekili olanlardan ziyade yabani olarak hasat edilmiş özlerden yapılmış ürünleri arayın. Ekili çeşitler, daha fazla meyve ve tohum üretmek ve kuşburnu tozu veya şurubunda kullanılan uçucu yağı daha az üretmek için yetiştirilmiştir.

2) Organik olarak yetiştirilen ürünleri aramak her zaman en iyisidir.

3) Birçok şirketin yabani olarak hasat edilmiş kuşburnu kullandığını iddia ettiğini, ancak çoğunun kontrollü koşullara sahip seralarda yetiştirdiğini unutmayın. Ayrıca meyveler tamamen olgunlaşmadan hasat edilirler, bu da onların gücünü azaltır ve fitokimyasal profillerini değiştirir.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=qjiLMFJiWMo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu