Yaşam

Konfor Alanı Nedir? Konfor Alanından Çıkmanın 8 Yolu

instagram takipçi hilesi

Konfor Alanı Nedir? Konfor Alanından Çıkmanın 8 Yolu..! Konfor alanı, insanın kendisini en rahat hissettiği, dış olaylardan kendini rahat bir şekilde soyutladığı ve koruduğu alandır. Bunu eviniz olarak da düşünebilirsiniz. Herkesin kesinlikle böyle bir yeri vardır. Sürprizlere kapalı, kişinin kendi kontrolünde olduğu alanlardır.

Konfor alanınızdan çıkmamak bazı sıkıntılara sebep olur. Kendinizi geliştirmenin en önemli yollarından bir tanesi de konfor alanınızı terk etmektir. Bu tarz insanlar konfor alanından çıkmaktan çok korkar. Sanki başına bir şey gelecekmiş gibi hisseder. Fakat böyle bir şey söz konusu değildir. Bu yazımızda sizlere “Konfor Alanından Çıkmanın 8 Yolu” hakkında bilgiler vereceğiz.

Konfor Alanı

Konfor Alanından Çıkmanın 8 Yolu

 1) Rutininizi Değiştirin

Öğle yemeğini her gün aynı saatte, aynı yerde yiyorsanız, aynı akşam rutinine sahipseniz ya da işe giderken hep aynı rotadan yürüyorsanız, neden rutininizi biraz değiştirmiyorsunuz ki?

Rutininizle ilgili küçük şeyleri değiştirmek, çevrenizle daha fazla etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Hayatınızın diğer alanlarında kendinize daha büyük şekillerde meydan okuma konusunda size güven verebilir.

2) Kendinizi Yeni Birine Tanıtın

Yeni insanlarla tanışmak, gözlerinizi yeni bakış açılarına açabilir. Yeni bilgi ve fikirler edinmenize yardımcı olabilir. Genellikle bizi yeni insanlarla tanışmaktan alıkoyan şey, yargılanma korkusudur. Ancak bunun iç eleştirmeninizin konuşması olduğunu ve genellikle kendimizi başkalarının bizi yargılayacağından çok daha fazla yargıladığımızı kabul etmek önemlidir.

3) Korkularınızla Uzaklaşmak Yerine Korkularınıza Doğru İlerleyin

Doğal olarak, bizi korkutan şeylerden uzaklaşmaya ve daha güvenli bir alan olarak algıladığımız yere doğru çekilme eğilimindeyiz. Bununla birlikte, korkuyla başa çıkmanın en iyi yollarından biri, ona doğru ilerlemek ve korktuğunuz şeyin üstesinden gelmektir.

Bizi korkutan şeyin üstesinden geldiğimizde veya onu yendiğimizde, sadece harika bir ödül duygusu hissetmekle kalmıyoruz, aynı zamanda direncimizi de artırıyor ve önümüze çıkan her türlü zorluğun üstesinden gelme yeteneğimize daha fazla güveniyoruz.

Konfor Alanı

4) Yeni Bir Kıyafet ya da Saç Modeli Deneyin

Birçoğumuz giymeyi sevdiğimiz kıyafet ya da saç stillerinden çekiniyoruz. Ancak o kadar özgüvenli hissetmiyoruz. Size daha fazla dikkat çekebileceğinden veya yargılanacağınızdan korktuğunuz için daha cesur moda seçimleri yapmak bazen rahatsız edici olabilir.

Bu size tanıdık geliyorsa, başkaları tarafından kabul edilmenize yardımcı olan şeylerden ziyade, sizi iyi hissettiren şeylere göre bazı stil seçimleri yapmaya başlayın. Bunu ne kadar çok yaparsanız, gerçekte kim olduğunuzu o kadar çok hissedersiniz ve başkalarının ne düşündüğünü o kadar az umursarsınız. Bu inanılmaz derecede özgürleştirici olabilir.

5) Bazı Yeni Beceriler Öğrenin

Hayat tamamen öğrenmekle ilgilidir. Bundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsak, geliştirmek istediğimiz yeni becerileri ya da edinmek istediğimiz bilgileri aktif olarak aramaya yardımcı olabilir.

İster yeni bir dil öğrenmek, yeni bir kültür deneyimlemek, yeni bir zanaata girişmek, ister işyerinde yeni alanları keşfetmek istiyorsanız, yeni bir şey öğrenmek için asla geç değildir. Yeni bir şeyler öğrenince isteseniz de konfor alanınızda kalamayacaksınız zaten.

6) Pozitif Kalmaya Çalışın

Olumlu bir zihniyet benimsemeye çalışırsanız, konfor alanınızın dışına çıkmak daha az göz korkutucu ve daha heyecan verici olabilir. İyimserlik öğrenilebilen bir beceridir ve durumlar zorlaştığında bile durumlardan öğrenmemize, küçük pozitifleri bulmamıza ve yeni fırsatlar görmemize yardımcı olur.

7) Herkesin Bir Yerden Başlaması Gerektiğini Unutmayın

Yeni bir şey denemeyi ertelemek kolaydır. Çünkü o işte iyi olmayacağından veya başarısız olacağından endişelenirsin. Ancak herkesin yeni başlayanlar olarak başladığını ve ilk başta mücadele etmenin normal olduğunu unutmayın. Sürece güvenmek, acele etmemek ve sonunda oraya varacağınıza inanmak önemlidir.

8) Açık Fikirli Olun

Bir konu hakkında ne hissettiğinizden emin değilseniz ya da sonucun ne olacağı konusunda endişeliyseniz, yapabileceğiniz en yararlı şey konuya açık fikirli bir şekilde yaklaşmak olacaktır. Ne olacağını bilmediğinizi kabul etmek ve hayattaki her deneyimi bir öğrenme fırsatı olarak görmeyi seçmek, başarısızlık korkusunun belirli bir seçeneği takip etmemenizin nedeni haline gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Konfor Alanı

Konfor Alanı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu