Kişisel GelişimYaşam

Hayatınızı Olumlu Yönde Değiştirebilecek 9 Alışkanlık

instagram takipçi hilesi

Başta söylemem gerekiyor ; Hayatınızı olumlu yönde değiştirmenizi sağlayacak olan bu alışkanlıklar için ilk başta, istekli biri olmanız gerekiyor. Kendimden örnek vermek istiyorum, sigarayı bıraktım ve günlük yaşantımda bazı değişiklikler yaparak,kısa süre olduğumuz bu dünyada kendime ve başkalarına nasıl yararlı bir birey olmak için araştırma yoluna gittim.

Örneğin, sabahları erken kalkmaya başladım ve uyku süremi kısa tutmaya , akşam daha erken yatıp, daha erken uyanmaya, günlük 5-6 saat uykuyla da iyi bir gün geçirdiğimi anladım. Yaptığım iyi şeylerden biri de MakatBilgi olsa gerek.  Bunun için ilk başta istedim ve inandım. Kısacası değişim için ilk başta inanmak gerekiyor. Ardından bu alışkanlıkları planlayarak, tekrarlamak.

yasamak

Eğer siz de hayatınızı olumlu yönde değiştirmek istiyorsanız, hayatınızda bir şeylerin eksik ya da yanış olduğunu düşünüyorsanız, harekete geçmenin vakti gelmiş ve geçiyor demektir. Çünkü iyi bir şey yapmak için ve olmasını beklemek için hiçbir şey yapmadan beklemek , evrenin mantığına hiç de uymuyor. Çünkü hayat kısa ve bu hayat senin.

Hayatınızda olumlu bir yön vermeye sağlayacak olan 9 değişiklik veya edinmemiz gereken alışkanlıklar

1 . Tüm duygularınızı kucaklayın

duygu

Yaşadığımız süre içinde , üzülüyor, seviniyor, pişman oluyor veya mutlu oluyoruz. Bütün bu duygular bizim. Bu duygularımızı bizler oluşturduk ve bizler büyüttük. Bu yüzden bu duygulardan kaçmamalı ve ilk başta kabullenmeyi öğrenmeliyiz. İlk savaşımızı , kendimizle yapmamız gerekiyor. Var olan bu duygularımızın, başkalarına zarar vermeyenlerini kucaklamalıyız.

Bu sayede de iyileşecek ve daha sabırlı bir birey , daha güçlü ve mütevazi biri olacaksınız.

2. Kendinize acımayı bırakın

acimak

Evet biliyorum kulağa çok klişe geliyor . Ama sizden her zaman daha kötüsü de olacak. Olmaya da devam edecek. Bir şeylerden yakınmayı bırakın. Kendinize acımayı bırakın. Bunu farkında olmadan da yapıyor olabilirsiniz.Bunun içinde ilk önce bunun farkına varın. Daha sonra ise yapmanız gereken şey ; kendinizi bu alışkanlıktan kurtarın. Kedinize acımayı bırakın.

3. Gönüllü olun

gonullı

Ramazan ayındayız ! Yardımlaşmanın , kötü durumda olanların farkına daha iyi vardığımız o mübarek aydayız. Ama bunu kişisele indirmek ve her an , her zaman bunun farkına varmalı , bütçeniz el verdiğiyle yardımlaşma duygunuzu beslemelisiniz. Bu sayede sadece kendinizi değil başkalarına da mutlu ediyor olacaksınız .

Bu maddi olmayabilir. Kanınızı bağışlayabilirsiniz, bir vakfa veya yardım kuruluşlarına üye olabilir  ve bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz. Bu da sizi başkalarına yardım ettiğiniz anlamanı gelecek ve gönüllü bir birey olacaksınız. En önemlisi karşılık beklemeden yapmalısınız.

Bu tür davranışlar sizi mutlu etmekle kalmayıp, başkalarına mutlu ediyor olacak. Bu sayede kendinizdeki değişikliği de göreceksiniz. Ufkunuz genişleyecek ve hayata bakış açınız değişecek.

4. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz her anı sonuncusuymuş gibi yaşayın

sevdiklerinizle vakit gecirin

Konuyla ilgili size bir yerde dinlediğim veya okuduğum (tam olarak hatırlamıyorum) bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Daha anlaşılır olması adına;

Haward ünüversitesinde bir hoca hayatla ilgili bir dersinde öğrencilerine şu soruyu sormuş: “Bugün son gününüz olsa ve yaşamınızı bitmesine 24 saat kalsa ne yapardınız?”

Öğrenciler cevaplamaya başlamış;

– Biri, hoşlandığım bir kız var . Ona merhaba der duygularımı açıklarım demiş,

-Biri , seyahate çıkarım demiş,

-Biri, olabildiğince okumak isterdim demiş,

– Küs olduğum babamla barışmak isterdim demiş,

-Biri de annem ve babamı görmek isterdim. Onları bayağıdır görmüyorum demiş,

– Bunun gibi sırayla herkes cevaplamış.

Hoca ise tahtaya kalemle yazarak; peki niye bunları bugün yapmaya başlamıyorsunuz. demiş.

Hikayeden de anladığımız gibi her günü sonmuş gibi yaşamak gerekiyor. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz her anı sonuncusuymuş gibi yaşamalısınız.

5. Daha az yargılayıp, daha fazla kabullenin

yargilamak

Hayatınızda , tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar hakkında , eleştiri yaparken ne kadar acımasın olduğunuzu düşündünüz mü ? İnsanları harcamanın , bir yudum su içmek kadar basit olduğunu. Şöylemiş , böyleymiş, bu şekilde gezilir mi?, şu giydiğine bak, böyle çocuk mu yetiştirilir? gibi saydırabiliriz.

Peki bu eleştirdiğiniz insanların neler yaşadığını biliyormusunuz? Bu davranışları için neler ittiğini gibi. Kimse mükemmel değildir. İlk başta sen de mükemmel değilsin bunu anla. O insanların hikayesini dinlediğinizde, belki pişman olacaksınız. Daha az eleştiri, daha çok empati . Emim ki bu size iyi gelecek!

6. Meditasyon yapın

meditasyon

Hayatla ilgili ve bireysel gelişimle ilgili her konuda var olan bir konu meditasyon yapma önerisi. Meditasyon hayatınızda değişim sağlamanız adına ve kendinizi dinlemek adına iyi bir yöntem. Tüm davranışlarınızı ve düşüncelerinizi etkileyecek bir yöntem.

7. Listeler yapın

plan yapin

Yazmanın olumlu yanları oldukça fazladır. Hatta bununla ilgili olarak daha önce yazdığımız, “Bilim İnsanlarına Göre En Etkili Öğrenme Yöntemleri ” adlı içeriğimizde de açıkça , yazmanın etkili bir öğrenme yöntemi olduğu kanıtlanmıştır. Hal böyleyken , siz de yazmayı kullanın. Etkisini fark edeceksiniz.

Listeler yapın. En basitinden , bir pazar alış verişi için liste yapmayı rutin hale getirin  misal. Hayatınızın o yoğun akışını bir düzene sokmak istiyorsanız, günlük plan yapınız. Bu sayede hem işleriniz rutine ve plana bağlı olarak , düzene girecektir. Sonuç olarak da hedeflerine ulaşmada asla zorluk yaşamayacaksınız.

8. Duygularınızı yapıcı şekilde kullanmanın bir yolunu bulun

 

9. Kalbinizi dinleyin ama mantığınızı yanınızdan ayırmayın

yasamak

Evet hepimiz biliyoruz ki hayat çok kısa. Bu nedenle içimizden geldiğimiz gibi yaşamak çok önemli. Ancak kalbimin sesini dinliyorum diye, 2 ayakkabın varken, 3 . ayakkabıyı zevk için almamalısın. Ya da şuan birlikte olduğunu kişiyi , gerçekten sevdiğiniz için mi birliktesiniz yoksa, yalnız olduğunuz için mi birliktesiniz?

Kendinize karşı dürüst olmalısınız. ” Kalbimin sesini dinliyorum” diyerek bazı kalıp cümlelere sığınmayın. Bu şekilde kendinizi , kazandırmayacak ve hafif hissedeceksiniz.

Kaynak
KaynakTIME

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu