MaksatSpor

Kollarda Oluşan Sarkıkları Giderme Yolları

Kol Kaslarını Güçlendiren Egzersizler

instagram takipçi hilesi

imageskolll e1572100265909

Vücudun sıkı olması ve gergin görünmesi herkesin isteğidir ancak bazı durumlarda sarkmaların önüne geçmek imkansız olabilir. En çok sarkma yaşanan bölgelerden biride kol sarkıkları dır. Kol sarkmaları genel olarak 30 lu yaşlardan sonra ortaya çıkabilir. Sebeplerinden en önemlisi az hareket etmek, düzensiz beslenmek, kilo alıp vermek ve hormonsal değişim nedeni ile yaşanan sarkmalar sayılabilir.Vücudun en çok görünen bölgeleri olduğu için kol sarkıkları kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Kıyafetlerde kötü görünüme ve utanca neden olabilir. Bazı zamanlarda elastin ve kolajen azalmasına bağlı kas gevşemeleri de kol sarkmalarına sebep olabilir. Özellikle vücuttaki bu maddelerin azalmasından dolayı kalça, uyluk, karın ve kollar etkilenmektedir.

Kol Sarkmalarından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Sarkmaları ve cildi düzeltebilen egzersizlerin yanında bazı doğal ilaçlardan yararlanarak kol kaslarınızı sıkılaştırabilirsiniz. Doğal yöntemlerden yararlanmak isteyenlere bazı öneriler şu şekildedir;

Doğal Yöntemler

 • Kantalup kavunu: Kantalup kavununu alıp parçalara bölün. Bir limonun suyunu ve biraz su ile karıştırıp bezi ıslatıp sarkan bölgelere yerleştirin.
 • Bir elmayı alarak suyunu sıkın yarım bardak kantalup suyu ile karıştırarak masaj yolu ile suyunu sarkık bölgelere sürebilirsiniz. Sarkan bölgelere bu karışımı haftada iki kere uygulayabilirsiniz.  .

Maske İle Sarkıkları Önleme

Bir yemek kaşığı zeytinyağını ve balı yumurta sarısı ile birlikte karıştırın. Macun kıvamında olan bu karışımı kollara sürerek 15 dakika bekletip soğuk suyla yıkayıp durulayın.

Kol Egzersizleri

Egzersizler sıkılaşmanız da ve sarkıkların giderilmesinde etkilidir.Kas kitlenizin artmasında  Düzenli egzersizler kas kütlesini artırır ve cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda cildin hava almasını sağlar. Cildinizin sağlıklı olmasında en etkili olan su olduğu için günlük su tüketiminin önemi büyüktür günde 2 litre su tüketilmesi sağlıklı ve dinç bir vücut kazanmak için önemlidir. Hareket yaparken öncelikle ısınma egzersizleri yapılmalıdır.

Omuzların yavaş hareket edilmesine ve ellerinizi omuzun arkasına alarak yapacağınız hareket yeterli olabilir.Ağırlık kullanmanıza gerek bulunmaz. Esneme hareketlerini yeterli yaparak olası sakatlıkları önlemeniz mümkündür. Nefesinizi doğru kullanarak ve derin nefes alarak egzersiz yapmanız sakatlanmadan bir egzersiz yapmanıza olanak sağlar. Bazı önerilen egzersizler de önerilen şekilde yapılabilir.

kol

1. Egzersiz:

  • Bacakları hafif eğip elleri omuz hizasına gelecek şekilde  dizleri yere koyun
  • eller omuz hizasında kollar düz biçimde sırt dik olacak şekilde pozisyonda kalın.
  • Kolları kırıp yere yaklaşıp kalkarak eski pozisyonunuza geri dönün.  Yarım şınav pozisyonu olan bu hareketler kollarınızı güçlendirecek

 2. Egzersiz:

 • Sol bacak önde olacak şekilde vücudunuzu geriye doğru hafif eğin.
 • Bir sandalyeden destek alarak sağ ele dumbel alarak yere doğru dumbelı uzatın.
 • 3 set halinde hareketleri tekrar edin. Daha sonra aynı hareketleri diğer kolunuza uygulayın
 • Setler bittikten sonra, aynı hareketleri sol kolunuzla da yapın.

Tricep Dips e1572100837727

   3. Egzersiz:

 • Dik vaziyette dizlerinizi yere koyun
 • Ağırlık alarak kolunuzu yukarı doğru kaldırın.
 • Dirsekler kafanın üstünde 90 derecelik bir açı ile kırılıp sırt dik olacak şekilde hareketleri iki taraflı tekrarlayın

     Sarkma Önleyen Besinler

    • Nohut,bezelye,fındık,badem,mercimek,kestane gibi besinler elastin ve kolajen üretiminin artmasına yardımcı olmaktadır. Vücut için gerekli kolajen ve elastini bu yiyeceklerden alabilirsiniz.
    • Çilek , limon ve kırmızı meyvelerin tüketimi oldukça önemlidir. Turunçgillerde oldukça C vitamini içerdiği için kolajen üretimine yardımcı olur. Özellikle somon balığının tüketimi cildinizin nem kazanmasında destekleyici özelliktedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu