Mental Sağlık

Kleptomani Hastalığı Nedir, Sebepleri, ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kleptomani hastalığı, bir kişinin duygusal olarak çalma ihtiyacı duyduğu bir psikiyatrik bozukluktur.

Kleptomani Hastalığı Nedir, Sebepleri, ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kleptomani Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kleptomanisi olan kişiler, depresyon, kaygı veya öfke duygularına tepki olarak çalabilirler. Kişi çaldığının farkında olmayabilir veya bir eşyayı aldıktan sonra bir rahatlama hissedebilir. Ayrıca hırsızlıktan sonra utanabilirler ve bu utanç ve korku daha fazla hırsızlığa yol açabilir.

Kleptomani Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Psikoterapi ve danışmanlık genellikle kleptomani tedavisinin bir parçası olarak kullanılır. İlaç destekli terapi, insanların eşya çalma konusunda saplantılı düşünceler geliştirdikleri veya ilaç kesilirse nüksetme riskinin yüksek olduğu ciddi vakaların tedavisinde de yararlı olabilir. Kleptomani hastalığı en sık 18 ila 50 yaş arasındaki bireylerde görülür.

Kleptomani Hastalığı Sebebi Nedir?

Kleptomaninin kesin nedeni belirsizliğini koruyor, ancak bazı vakalar kişinin geçmişi veya genetiği ile bağlantılı olabilir. Kleptomaniyi tetiklemede çevresel faktörlerin belirli roller oynaması da mümkündür. Bazı insanlar kleptomani geliştirmek için genetik bir eğilime sahip olabilirken, diğerleri semptomların başlangıcını boşanma veya işten kovulma gibi stresli bir olayın ardından yaşayabilir.

Kleptomani Hastalığı Yaygınlığı Nedir?

Nispeten yeni bir tanı olduğu için kleptomaninin yaygınlığı hakkında pek bir şey bilinmiyor. Çok nadir görülen bir hastalık olduğu için uzmanlar, kleptomaninin dünya nüfusunun %1’inden daha azını etkilediğini tahmin ediyor.

Kleptomaninin Nedenleri Nelerdir?

Kleptomaninin nedenleri belirsizliğini koruyor. Bozukluğun nedeni, bir kişinin zihinsel sağlığı, genetik yapısı veya belirli çevresel faktörlere maruz kalmasıyla bağlantılı olabilir. Bazı vakalarda madde kötüye kullanımı ve obsesif-kompulsif bozukluğun rol oynayabileceğine dair kanıtlar da var.

Kleptomaniden Kim Etkilenir?

Kleptomani hastalığı, 18 ila 50 yaş arasındaki insanları genç yetişkinlere göre daha sık etkiler, ancak hayatlarının herhangi bir döneminde herkesi etkileyebilir. Kleptomani kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bazı vakalar ailelerde olabilir.

Kleptomani ve Hırsızlık Nasıl Farklıdır?

Kleptomani bir psikiyatrik bozukluktur, basit hırsızlık ise ceza gerektiren bir suçtur. Öğeleri satmak için çalmak veya ücretsiz olarak almak, hırsızlık olarak kabul edilir ve yasal sonuçlara yol açabilir. Bununla birlikte, bazı eyaletlerde değeri 500 dolardan fazla olan bir öğeyi çalmak, büyük hırsızlık olarak kabul edilebilir.

Kleptomaninin Belirti ve Semptomları Nelerdir?

Kleptomani, genellikle çok az parasal değeri olan nesneleri (örneğin, yiyecek, ataç veya çöp) çalmak için güçlü bir ihtiyaç ile karakterize edilen psikiyatrik bir durumdur.

Kleptomani bazı yönlerden OKB’ye benzer çünkü her ikisi de kontrol edilmesi zor olan tekrarlayan, istenmeyen düşünceler ve ritüelleri içerir; bununla birlikte, kleptomanili hastalarda gerçek davranışlara (hırsızlık) yol açarken, OKB’de yapmazlar. Diğer psikiyatrik bozukluklarda olduğu gibi, kleptomaninin semptomları hastalar arasında değişir ve şunları içerebilir:

  • – Değeri yüksek olmayan eşyaları çalmak için güçlü bir istek (örn. kalem, ataç)
  • – Hasta tarafından arzu edilmeyen veya ihtiyaç duyulmayan eşyaları çalmak için tekrarlanan dürtü
  • – Hırsızlık yapmadan önce artan bir gerginlik hissi
  • – Bir eşyayı çaldıktan sonra rahatlama
  • – Hırsızlık yaptıktan sonra kendini hasta veya tiksinmiş hissetmek

Kleptomaniden etkilenenler, depresyon veya anksiyete gibi başka semptomlar da yaşayabilirler. Bazı insanlar neler olduğunu veya neden böyle hissettiklerini veya böyle davrandıklarını anlamayabilir.

Kleptomanyadan Hangi Popülasyonlar Etkilenir?

Bozukluk hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür ve her yaşta ortaya çıkar. Bununla birlikte, depresyon ve/veya anksiyete öyküsü, ailede psikiyatrik bozukluk ve/veya madde kötüye kullanımı öyküsü olan kişilerde ve diğer dürtü kontrol bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır. Ek olarak, semptomlar en sık 18-50 yaş arasındaki bireylerde görülür.

Kleptomani Geliştirme Riski Nedir?

Kleptomani, genel popülasyonda% 0,6 prevalansa sahip nadir bir durum olarak kabul edilir. Ailede kleptomani öyküsü olanlar gibi bazı popülasyonlarda kleptomani gelişme riski daha yüksektir.

Kleptomani Nasıl Gelişir?

Kleptomani hastalığı, biyolojik, psikolojik, sosyal ve çevresel faktörler dahil olmak üzere birçok faktörün etkileşiminden kaynaklanabilen karmaşık bir bozukluktur. Bireylerin bu faktörlere farklı tepkileri olabilir; ancak, tanımlanmış belirli bir nedensel faktör yoktur.

Araştırma Kleptomaninin Nedenleri Hakkında Ne Diyor?

Genel olarak, kleptomaniyi tetiklemekten sorumlu herhangi bir tek nedensel faktörü atfetmek için yeterli kanıt yoktur. Bununla birlikte, kleptomani ile duygudurum bozuklukları arasında, en yaygın olarak depresyon ve anksiyete ile güçlü ilişkiler olduğuna dair artan kanıtlar vardır.

Kleptomani ile Diğer Psikiyatrik Bozukluklar Arasındaki İlişki Nedir?

Kleptomani, majör depresif bozukluk (MDB), bipolar bozukluk, anksiyete bozuklukları, anoreksiya nervoza veya travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi diğer dürtü kontrol bozuklukları veya duygudurum bozuklukları ile ilişkili olabilir. Bu ilişkileri daha iyi anlamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Kleptemani hastalığı ile ilgili videolar

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu