Beslenme ve Diyet

Kırmızı Eriğin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yeşil erik Nisan ayında çıkmaya başlar ve yaz olduğunda da kırmızı erik, yerini alır. Kırmızı erik de tıpkı yeşil erik gibi bir çok faydası var! Özellik yazı ortasında çıkan kırmızı erik yeşil eriğe göre tadı hoş ve tatlıdır. Diğer yaz meyveleri gibi serinlettiği gibi vitamin ve minerallerle ile yüklü olması,yaşlanmaya karşı hastalıklardan tutunda bir çok hastalığa da iyi gelmesi gibi faydalarından bazıları.Gelin kırmızı eriğin faydalarına uzmanından aldığımız bilgilere göre bir bakalım.

kirmizi erigin faydalari 1

Yazıma devam ederken, daha önce,MaksatBilgi’de yazılan, eriğin faydaları (yeşil erikle ilgili olarak) adlı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kırmızı Eriğin Faydaları

Diyetisyen uzman Aslıhan Altuntaş’tan kaynak alınmıştır. Ayrıca kaynağımız en aşağıdadır. 

1. Yaşlanmaya karşı etkili

kirmizi erigin faydalari 3

Kırmızı eriğin içerdiği anti-aging etkisiyle, yaşlanmaya karşı vücutla birlikte bir kalkan görevi üstlenir. Bağ ve dokunun yenilenmesini hızlandıran ve yardımcı olan vitaminler ve fitoflavonoidler içerir. Bu yüzden yaşlanmayı geciktirir. Vücudu yeniler aynı zamanda da sıkı bir vücut oluşturur ve bu sayede de kilo vermeyi kolaylaştırır.

2. Tok tutuyor

Kırmızı erik kendi başına bile tok tutabilir ancak lezzet katmak için hoşaf halinde de tüketerek tok tutma özelliğinden faydalanabilirsiniz.Ancak diyabet yani şeker hastalarına bu önerilmez. Kırmızı eriğin lif oranı fazladır. Bu sayede tok tutar. Çiğ badem veya çiğ fındıkla birlikte uzman diyetisyen arcılığıyla diyet listenize eklenebilir. Bu sayede tokluk süresi uzar.

3. Kırmızı Erik Diyet Listesinde (Mevsimsel Olarak) 1 Numarada olabilir!

kirmizi erigin faydalari 6

Hazır önceki maddemizde diyetten bahsetmişken biraz daha bu konuya girelim. Kilo vermek isteyenler bu süreci başlattıklarında, vücut bir katabolizma sürecine giriyor. Yani vücut bir yandan yıkılıyor , bir yandan da yeniden yapılanıyor. Bu yüzden kırmızı erik bu sürecin (1. maddedeki gibi) en iyi yardımcısı oluyor. Vücudun yeniden yapılanmasında büyük destek sağılıyor.

Diye yaparken sporu da yapanlara özellikle tavsiye edilir. Çünkü lif oranı çok fazla olduğunda tok tutuyor ve kan şekerini dengeliyor.

4. Bağırsak sağlığını korur

kirmizi erigin faydalari 5

  • Kırmızı erik sindirim sisteminin korunmasında büyük rol oynar ve özelliklerinden biridir.
  • Kabızlık çekenler için de önerilen bir meyvedir. Bağırsakları çalıştırma özelliğine sahip maddelere sahip olması nedeniyle, kırmızı erik kabızlık sorununa karşı yardımcınız olacaktır .
  • Şişkinliği ve gaz oluşumunu önler.

5. Kansızlığı Önleyebilir

kirmizi erigin faydalari 4

Kırmızı et ve yumurta tüketiminden sonra tüketildiğinde, biyoyararlılığı arttırabilir. Bu sayede kırmızı erik vücuttaki demirin daha hızlı bir şekilde emilimi kolaylaştırır. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacı da karşılanır ve kan dolaşımına katkı sağlar. Sonuç olarak kansızlığa neden olan olayların bir çoğuna iyi gelmektedir.

6. Diğer faydaları

kirmizi erigin faydalari 2

Mide kanserleri, Meme,bağırsak ve pankreas kanserlerine karşı korunmakta bir numaralı meyvelerden biridir.

Kırmızı erik ile ilgili lezzetli tarif;

Kırmızı erik hoşafı tarifi:

Hoşaf olarak ayrıca lezzet katarken, aynı zamanda daha fazla yarar sağlayabilir.

Malzemeleri:

  • 2 litre su
  • Karanfil ve tarçın
  • Bir tatlı kaşığı tatlandırıcı ya da vanilya
  • Yarım kilo kırmızı erik

Yapılışı: Erikler küp şeklinde doğrayın, 2 litre su ile kaynatın. Kaynayan bu karışımda sonra tatlandırmak için tatlandırıcı veya vanilya (isteğe bağlı) ilave edin. Kaynama bittikten sonra, karanfil ve tarçın ekleyin. Soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.

Konsantre tüketim daha çok ferahlatıyor!

Kırmızı eriğin ferahlatıcı özelliğinden faydalanmak için en güzel tarif konsantre olarak tüketilmesidir. Bir porsiyon eriği blenderdan geçirip, buz ilave ederek tüketildiğinde ferahlayabilirsiniz.

Kırmızı Eriğin faydası ve kırmızı erik tarifleri ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=8B4XEjl9f_w

Kaynak
Diyetisyen Aslıhan Altuntaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu