MaksatSpor
Trend

Kick Boks Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Kick Boks'un Avantajları

instagram takipçi hilesi

Savunma sporu Kick boks içerisinde farklı tekniklerin yer aldığı bir savunma sporlarından biridir. My Tai ve karete gibi sporların birleşmesi ile oluşmuş bir spor türüdür. Bu spor türü oldukça enerji ve güç gerektiren sporlardan biridir. Sert spor olduğu için başarı için teknikler üzerinde yoğunlaşmak ve çalışmak gerektir. Asla saldırı için kullanılmaması gereken bir spordur.

kick boks nedir yararlari nelerdir e1600332678443

Kick Boks Nasıl Yapılır?

Kalori vermek için eşsiz bir spor olan kick boks, düzenli bir şekilde yapıldığında hem kilo vermenizi sağlar hemde daha güçlü bir hale gelmenizde yardımcı olur. Yumruk ve tekmeye dayalı olan spor
bazı malzemelerin kullanılması ile yapılır. Mutlaka kask, eldiven, dizlik,dişlik gibi malzemelerin kullanılması gerekir.

İyi bir kondisyon kazanmak istiyorsanız kick boks hocanızın verdiği talimatlara uymanız antrenmanları aksatmamanız gerekir. İlk aylarda kondisyon çalışmanız gerekir. Kondisyondan sonra taktik ve teknik antrenmanlara başlanır. Tekme, yumruk diz ve dirsek atma gibi darbelerin vuruş tekniği sporcuya öğretilmelidir.

Gard nasıl alınır hangi durumda alınır sporcuya bu teknikler öğretilir. Kick boks saldırı sporu değildir. Saldırılara karşı dozunda neler yapılması gerektiği de uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Kick boksa başlarken ilk olarak şunlar yapılır;

Isınma

Egzersizler ısınma ile başlar ve 40 saniye yapıp, 20 saniye dinlenerek yapılır. Egzersizler iki set olarak yapılıp tamamlanır.

Jumpin Jack

Ayağa kalkarak bacaklar yan açılıp, kollar zıplarken baş üzerine doğru sallanır. Vücut x şeklinde düşünülmelidir.

High Knee

Dik bir şekilde durarak dizi göğüse doğru çekin, aynı hareketleri diğer dizi göğsünüze çekerek egzersize devam edin.

kick boks nedir yararlari nelerdir 1 e1600332759688

Air Squat

Dizleri biraz bükerek kalçayı hafifçe sıkın ağırlığınızı topuklarınıza verin uyluk ve kalça kaslarınızda çalışmayı hissedin.

 Kick Boksta Temel Egzersizler

Kick boksta bazı temel egzersizler bulunur. Bu egzersizlerin sırası ile yapılması önemlidir. Serilerin iki taraflı olarak yapılması gerekir.

Düz Yumruk

Sol ayağınızı öne atıp dövüş pozisyonunda durun. Göz hizasında yumruklarınızı tutup dirseklerinizi yanlarda tutun. Sol yumruğu düz olarak ve direk şekilde atın. Yumruğu atıp geri çekin sol elle sadece yumruk atın.

Çapraz

Kol ve kalçaları geri çekerek arka ayağınınız ekseninde döner pozisyonda sağ elinizle ön tarafa yumruk atın. Kalçanızı ve kolunuzu geri çekerek hareketi tekrarlayın.

Aparkat

Bel hizasında yumruk atmaya başlayarak çeneden birine yumruk atıyormuş gibi yumruğunuzu yukarı doğru atmaya devam edin. Kalçalarınızdan güç almak için yardım alabilirsiniz.

Kroşe

Sağ dirseği 90 derece açarak rakibin çenesini hedef alır gibi yatay şekilde kavis çizip sola yumruğunuzu sallayın. Yapılan hareket omuz ve merkez kaslarında hissedebilirsiniz.

Diz Vuruşu

Knee High tekniği gibi arka dizi göğüse doğru getirip rakibi enseden yakalar gibi dizi yüze getirir şekilde kollarınızı kaldırın.

Kickfit Karmaları

Dövüş duruşuyla karmalara başlayın. Her bir dakika olmak üzere diğer tarafı da çalıştırın. Mümkün olabildiğince az aralarda dinlenmeye çalışın.

2 kez sol düz,sağ çapraz jumping jack

2 kez sağ diz vuruşu  sol aparkat sağ aparkat sol kroşe

Sol düz, sağ çapraz,sol düz, sağ çapraz, iki kez squat

2 kez jumping jack sağ çapraz sol düz, sağ düz, sol çapraz,jumping jack 2 kez

Sağ diz vuruşu, sağ yana teme, sol düz,sağ çapraz,sol düz

2 kez sol düz, 2 kez sağ aparkat 4 kez sol kroşe sol düz

kick boks nedir yararlari nelerdir 2 e1600332925932

Kardiyo Kuvveti

Burpee

Ayakta durup elleri yere koyarak ayaklar arkada şınav pozisyonu alın. Şınav çekip ellerinizi ayaklarınıza doğru atarak squat pozisyonunda kalarak bacakları düz tutup yukarı atlayın. Squata iniş yaparak hareketi 1 dakika tekrar edin.

Kaykay

Sol ayak arka da sağ ayak ileride olacak şekilde ayakta durun. sola 1,5 metre atlayıp sağ ayak üstüne iniş yapın. Çapraz şekilde kolları savurarak ivme yapın hareketi 1 dakika tekrar edin.

Ön Tekme

Sol ayak önde sağ dizi kalça hizasına kaldırarak  sağ bacağınızla ileri doğru hızlıca tekme atın. Bu hareket sırasında nefes verin.  Bir dakika sol ayağa çalışarak hareketi aynı şekilde diğer bacakla değiştirip tekrarlayın. Sıkı bir vücuda kavuşmak ve iyi bir kick boksçu olmak istiyorsanız bir spor salonuna yazılarak bu güzel savunma sporunu sizde yapabilirsiniz.

İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu