Yabancı Erkek Ünlüler

Kevin Mitnick Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kevin mitnick 1
Tam adı: Kevin David Mitnick
Doğum tarihi: 6 Ağustos 1963
Doğum yeri: Van Nuys, Los Angeles, California, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm tarihi: 16 Temmuz 2023
Burcu: Aslan
Ailesi: Rochell Kramer, Alan Mitnick
Eşi: Bonnie Vitello (e. 1987–1990)
Mesleği: Hacker, güvenlik danışmanı, konuşmacı ve yazar
Aktif Yılları: 1995 yılından günümüze

youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Kevin Mitnick Kimdir? Kevin Mitnick, Amerikalı eski bir bilgisayar korsanı, BT güvenlik danışmanı, etik bilgisayar korsanlığı uzmanı, konuşmacı ve yazardır. Mitnick 12 yaşından beri bilgisayar korsanlığı denedi ve ilk kez 16 yaşında bir bilgisayar sistemine girdi.

DEC‘in bilgisayar ağına girdiği için hapse atıldı. Denetimli tahliyesi sırasında, Pacific Bell‘in sesli posta sistemine de girdi. Hakkında tutuklama kararı çıkarıldı ve sonraki 3 yılını kaçak olarak geçirdi. Bu süre zarfında, tutuklanmaktan kaçmak için sahte kimlik kullandı ve yerini asla açıklamadı.

Sonunda 15 Şubat 1995 tarihinde tutuklandı ve çok sayıda telsiz dolandırıcılığı, yetkisiz erişim cihazları bulundurma ve diğer siber suçlardan hüküm giydi. Daha sonra 5 yılını hapiste geçirdi. 2003 yılında denetimli tahliyesinin sona ermesinin ardından, etik korsanlığa ve şirketlere ve hükümete siber güvenlik çözümleri sağlamaya odaklandı.

Danışmanlık şirketi Mitnick Security Consulting‘i ve BT eğitim şirketi KnowBe4‘ü kurdu. Siber güvenlik ile ilgili çok sayıda TV programında yer aldı ve aynı zamanda en çok satan dört kitabın ortak yazarlığını da yaptı.

Kevin David Mitnick, 6 Ağustos 1963 tarihinde Van Nuys, California, ABD‘de doğdu.

Los Angeles, California’da bulunan James Monroe Lisesi‘nde okudu. Okulda amatör bir radyo operatörüydü. Daha sonra Los Angeles Pierce Koleji‘ne ve Güney Kaliforniya Üniversitesi‘ne katıldı.

Bir süre, ilk günlerinde Yahudi örgütü Stephen S. Wise Temple için resepsiyonist olarak da çalıştı.

Kevin Mitnick’in Hacker Olarak Hayatı

Kevin Mitnick çocukluğundan beri bilgisayar korsanlığı ile ilgileniyordu. 12 yaşındayken, Los Angeles otobüs sisteminin kart delme sistemini kandırmak için toplum mühendisliğini kullandı.

1979 yılında, 16 yaşındayken, Kevin ilk kez bir bilgisayar ağını hackledi. Bildirildiğine göre, Digital Equipment Corporation‘ın ( DEC ) RSTS/E işletim sistemi yazılımında kullandığı bir sistem olan Ark‘ın telefon numarasını almıştı. DEC‘in bilgisayar ağına girdi ve yazılımlarını klonladı. 1988 yılında hüküm giydi ve bir yıl hapis cezası ve 3 yıl denetimli serbestlik aldı.

Gözetimli salıverilmesi sona ermek üzereyken Kevin, Pacific Bell‘in sesli posta bilgisayarlarına girdi. Adına tutuklama emri çıkarıldı ve ardından neredeyse 3 yılını firarda geçirdi.

Bir kaçak olarak, Kevin Mitnick’in çok sayıda bilgisayar ağına yetkisiz erişim sağladığı bildirildi. Konumunu gizli tutmak için klonlanmış cep telefonları kullandı. Ayrıca ABD‘nin en büyük telekomünikasyon ve bilgisayar şirketlerinden bazılarının sahip olduğu yazılımları da kopyaladı. Kevin ayrıca bilgisayar şifrelerini çaldı, bilgisayar ağlarını değiştirdi ve özel e-postaları hackledi.

Kısa süre sonra “The Condor” ve “The Darkside Hacker” olarak bilinmeye başlandı. Ayrıca FBI‘ın en çok aranan bilgisayar korsanları listesine girdi. Tutuklandığında, sadece heyecan için 40’tan fazla büyük kurumsal organizasyonun sistemlerine girmişti. Sahte kimlikler kullandı ve bir şehirden diğerine koştu.

Kevin Mitnick’in Mahkumiyet Hayatı

15 Şubat 1995 tarihinde FBI nihayet Kevin’i Kuzey Karolina‘daki evine kadar takip etti. Tutuklandı ve 2 buçuk yıldır yürüttüğü tel dolandırıcılığı da dahil olmak üzere bilgisayar korsanlığıyla ilgili federal suçlarla itham edildi. Polis, üzerinde çok sayıda klonlanmış cep telefonu ve sahte kimlik buldu.

1997 yılında Yahoo! hacklendi. Kevin’in serbest bırakılmasını talep eden ve talep karşılanmazsa o yıl Noel’e kadar bir internet “felaketi” tehdidinde bulunan bir mesaj parladı. Yahoo! daha sonra “solucanı” reddetti, diğerleri ise onu bir aldatmaca olarak nitelendirdi.

Kevin Mitnick sonunda, federal bir bilgisayar sistemine izinsiz erişim sağlamak ve bir bilgisayara zarar vermek gibi diğer suçların yanı sıra, 14 adet telsiz dolandırıcılığı ve sekiz adet yetkisiz erişim cihazı bulundurmakla suçlandı.

1999 yılında Kevin, iki adet bilgisayar dolandırıcılığı, dört adet telsiz dolandırıcılığı ve bir adet telsiz iletişimine yasadışı müdahale suçunu kabul etti.

Daha önceki (1989) denetimli tahliye cezasının şartlarını ihlal ettiği için 46 ay hapis cezası ve 22 ay fazladan hapis cezası aldı. Kevin Mitnick sonunda 4 buçuk yıl mahkeme öncesi hapis ve 8 ay hücre hapsi dahil olmak üzere 5 yıl hapis yattı.

Sonunda 21 Ocak 2000 tarihinde cezaevinden serbest bırakıldı. Gözetimli tahliyesi 21 Ocak 2003 tarihinde sona erdi. Bundan önce sabit hatlı telefon dışında herhangi bir iletişim teknolojisi kullanması yasaktı. Kevin bu karara mahkemede itiraz etti ve sonunda davayı kazandı. Böylece daha sonra interneti kullanmasına izin verildi.

Kevin Mitnick’in Sonraki Yaşam ve Kariyeri

Kevin artık başarılı bir BT güvenlik danışmanı, etik bir bilgisayar korsanlığı uzmanı, bir konuşmacı ve bir yazar. 2003 yılında Las Vegas, Nevada merkezli kendi danışmanlık şirketi olan Mitnick Security Consulting‘i kurdu. LinkedIn profili onu şirketin “CEO’su ve Baş Beyaz Şapkalı Hacker” olarak tanımlıyor. Şirket ağırlıklı olarak çeşitli devlet ve kurumsal müşterilere test çözümleri, güvenlik stratejileri ve Ar-Ge danışmanlığı sunmaktadır. Müşterilerinden bazıları AT&T, Dell, FBI, FedEx, Harvard, IBM, MasterCard, Microsoft, Toshiba, Toyota ve NASA ‘dır.

Ayrıca, 2012 yılından beri kendi şirketi KnowBe4‘ün “Baş Bilgisayar Korsanlığı Sorumlusu“dur. Merkezi Clearwater, Florida‘da bulunan şirket, insanları güvenlik farkındalığı konusunda eğitiyor ve hedef odaklı kimlik avı ve fidye yazılımı saldırıları gibi kötü amaçlı bilgisayar korsanlığı ve bilgisayar suçlarını yönetmek ve bunlarla mücadele etmek için “anti-sosyal mühendislik” teknikleri sunuyor.

Ayrıca Zimperium, ABD (2012‘den beri); NETpeas, Fas (2012‘den beri); Solve Media, ABD (2012‘den beri); ve LifeLock, ABD (2008 – 2013).

Bir konuşmacı olarak sunumları bilgilendirici ve eğlencelidir. En son bilgisayar korsanlığı trendleri de dahil olmak üzere canlı gösterileri ve eğitici eğlence öğelerini içerirler.

Kevin ayrıca (William L. Simon ve Robert Vamosi ile birlikte) çok satan dört kitabında ortak yazarıdır: ‘The Art of Deception: Controlling the Human Element of Security‘ (2003), ‘The Art of Intrusion: The Real Stories Behind the Exploits of Hackers, Intruders and Deceivers‘ ( 2005), otobiyografi ‘Ghost in the Wires: My Adventures as the World’s Most Wanted Hacker‘ (2011, New York Times çok satanı) ve ‘The Art of Invisibility : Dünyanın En Ünlü Hacker’ı Big Brother ve Big Data Çağında Size Nasıl Güvende Olacağınızı Öğretiyor‘ (siber gizlilik üzerine bir kitap, 2017 yılında yayınlandı). Dört kitabın tamamı 20 dile çevrildi ve 50’den fazla ülkede mevcut.

Kevin ayrıca birçok haber kanalında güvenlik konularında yorumcu olarak yer aldı. 60 Dakika, Rachel Ray, Dr. Phil, Court TV, Good Morning America, VICE – Anakart, CNN’s Burden of Proof, Street Sweep, Tech TV’s Screen Savers, CNBC, CBS, CBC ve The Learning Channel gibi kanal ve programlarda yer aldı. Ayrıca ABC casus draması olan ‘Alias‘ta da konuk oyuncu olarak görüldü.

18 Ağustos 2011 tarihinde Kevin The Colbert Report‘a çıktı. Ayrıca Coast to Coast AM ve Slashdot‘ta röportaj yaptı. Kevin ayrıca Werner Herzog‘un 2016 yılı belgeseli Lo and Behold, Reveries of the Connected World‘de de görüldü.

Kevin Mitnick’in Özel Hayatı

Kevin Mitnick daha önce eski TechTV yapımcısı olan Darci Wood ile ilişki içindeydi.

Şimdi Mitnick Security‘de pazarlama ve ticari operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı olan Kimberley Barry ile çıktığı söyleniyordu. Kevin daha sonra Bonnie Vitello ile 1987 yılında evlendi ve 1990 yılında çift boşandı.

Kevin Mitnick 16 Temmuz 2023 tarihinde uzun yıllar boyunca mücadele ettiği pankreas kanseri nedeniyle Las Vegas, Nevada‘da hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu