Yerli Erkek Ünlüler

Kerem Kınık Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kerem kınık
Tam adı: Kerem Kınık
Doğum tarihi: 8 Temmuz 1970
Doğum yeri: Hekimhan, Malatya, Türkiye
Eşi: Hatice Kınık
Çocukları: Muhammed Furkan Kınık, Abdullah Harun Kınık ve Fatıma Zehra Kınık
Burcu: Yengeç
Mesleği: Doktor
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Kerem Kınık Kimdir? Kerem Kınık, doktordur. 4 Nisan 2016 günü Kızılay Genel Başkanı oldu.

Kerem Kınık Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Kerem Kınık, 8 Temmuz 1970 Malatya’nın Hekimhan ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Anne ve babası öğretmendir.

Kerem Kınık Eğitimi

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini sırası ile İstanbul, Kanlıca, Bebek ve Paşabahçe’de okudu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı ve 1993 senesinde mezun oldu.

Kerem Kınık Kariyeri

Kerem Kınık, tıp eğitimini tamamladıktan sonra Amasya’da Sağlık Ocağı Sorumlu Hekimi olarak çalışmaya başladı. 1995 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Daha sonra İstanbul’a taşınarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı. Bu görevini de 1999 yılına kadar sürdürdü. Bu dönemde aynı zamanda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde “Afet Tıbbı” doktora programını tamamladı.

Kınık, daha sonra İstanbul’un 10. dönem İl Genel Meclisi’nde meclis üyeliği ve Sağlık Komisyonu başkanlığı görevlerini üstlendi. Avrupa Birliği Bölgeler Asamblesi Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonu’nda İstanbul’u temsil etti. Ayrıca çeşitli Sivil Toplum ve İnsani Yardım Kuruluşları’nda yöneticilik yaptı. İngiltere yer alan Portsmouth Üniversitesi’nde Stratejik Bilgi Teknolojileri Yönetimi üzerine eğitim aldı.

Kerem Kınık, üniversite yıllarından itibaren insani yardım organizasyonlarına gönüllü olarak katılmaya başladı. Kosova Savaşı ve Marmara Depremi zamanında gönüllü doktor olarak görev aldı. Ayrıca Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı olarak görev yaptı. Pakistan, Filistin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika ve Somali gibi pek çok çatışma ve afet bölgesinde görev aldı. Göç politikaları, kalkınma, insancıl hukuk, İnsani yardım ve diplomasi konularında pek çok makale kaleme aldı. 2004 yılında ise gönüllü olarak Türkiye Kızılay Derneği’ne katıldı.

2015 yılı Kasım ayından 2017 yılının Kasım ayına kadar, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Bu sürenin sonunda, 6 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen 21. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Yasal Toplantılarında, Avrupa ve Orta Asya Bölgesi’nden sorumlu Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak oldu. 2013 yılında “Yeryüzü Doktorları Derneği” başkanlığına seçildi. Ancak, 14 Aralık 2015 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısında görevini Dr. Yahyahan Güney’e devretti.

Yeşilay Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan Kerem Kınık, 2015 yılında Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkan Vekili olarak atanmıştır. Daha sonra, 4 Nisan 2016 tarihinde yapılan Türk Kızılayı Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan olarak seçilmiştir. Kerem Kınık, ayrıca ulusal ve uluslararası teknoloji firmalarında genel müdürlük görevleri üstlenmiştir. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde Afet Tıbbı alanında doktora çalışmalarını tamamlayarak bu alanda uzmanlaşmıştır. Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak Afet Tıbbı dersleri vermektedir.

Kızılay’ın Çadır Satışı

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrasında, Kızılay’ın bölgeye yardım ulaştırması 3 gün sürmesi tepkilere neden oldu. Ahbap Derneği yetkilileri, Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirerek ellerinde bulunan 2050 çadırın sözleşmesini yaparak 46 milyon TL karşılığında satın aldı.

Ancak, temel sorun Kızılay’ın deprem bölgesinde afetzedelere hızlı ve ücretsiz bir şekilde ulaştırması gereken çadırların 3 günden sonra hala depoda durması ve bunları satmasıdır. Bu durum, Kızılay’a karşı büyük bir tepki oluşturdu. Kerem Kınık, bu satış işleminin kendisinden habersiz gerçekleştiğini iddia etti. Çadırların ücretlerinin Ahbap Derneği’ne geri gönderilebileceğini söyledi.

Kerem Kınık İstifa Etti

Çadır satışı ile büyük tepki alan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, 96 gün sonra istifa etti. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın gereken düzeltmelerin yapılmasını söylemesinden sonra istifa haberi geldi. Erdoğan’dan önce başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere pek çok siyasi isim Kınık’ı istifaya çağırmıştı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu