Evcil Hayvanlar

Kedi Mi Köpek Mi Sahiplenmeli? Avantajları ve Dezavantajları!

instagram takipçi hilesi

Kedi mi köpek mi sahiplenmek daha uygundur? Patili dostlarımız, bizlere karşılıksız sevginin ve yol arkadaşlığının en sahici kanıtı gibilerdir sanki..! Evcil hayvan sahiplenmek, özellikle günümüzde büyük artış göstermekte olan bir konu…! Kimi zaman çocuklarımız için, kimi zaman da ruhumuza ilaç olsunlar diye bu yola baş vurabilmekteyiz.

Kediler ve köpekler, en sık tercih edilen ve evde bakılmaya uygun olan evcil hayvanlardır. Onların bir sesiyle, uzattıkları bir patiyle bütün ruh halimiz değişip, güzelleşebilir, bunu biliyoruz. Üstelik yavrularımıza hayvan sevgisini aşılamanın da en tatlı yöntemidir diyebiliriz.

kedi mi köpek mi sahiplenilmeli

Peki karar aşamasına geldik, şimdi ne yapacağız? İşte biz de bu yazımızda sizlere kediyi mi yoksa köpeği mi tercih edebileceğinizle ilgili bazı fikirler veriyor ve her iki cinsin de avantajları ile dezavantajlarını aktarıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Kedi Mi Köpek Mi Sahiplenilmeli?

Aslında bu sorunun cevabı tamamen kişiseldir. Hayvanların her biri, doğada müthiş bir denge unsuru olmasının yanı sıra, insanlara da en gerçekçi dostluk örneğini gösteren, ayrıcalıklı canlılardır. Elbette birbirinden ayırt etmek neredeyse imkansızdır ve hepsinin de yeri ayrıdır.

Ancak kedilerin ve köpeklerin ev ortamında beslenmesi ve yaşamasının kendi çapında bir takım kolaylıkları ve zorlukları mevcuttur. Bunları bilirsek, kendi yaşam tarzımızı ve karakterimizi de göz önünde bulundurarak, kedi mi yoksa köpek mi sahipleneceğimiz konusunda daha net karar verebiliriz.

Öncelikle kedi ve köpek olmak üzere her iki cinse de sahip olduğunuzda sizleri bekleyen ortak sorumluluklardan söz edelim..

kedi kopekkk

Kedi ve Köpek Sahiplerinin Ortak Sorumlulukları

 1. Kedi mi köpek mi dediğimizde her iki cins evcil hayvanın da rutin sağlık taramalarından ve muayenelerden geçmesi gerektiğini belirtelim.
 2. Hem kedilerin hem de köpeklerin beslenme düzeni önem taşımaktadır. Bu konuda gereken özen her iki cinse de gösterilmelidir.
 3. Kediler ve köpekler de tıpkı çocuklar gibi bizden ilgi ve alaka bekler. Öyle ki ilgisiz kaldıklarında sahiplerini özlerler ve sıkılmaya başlayıp, kendilerini boşlukta hissedebilirler. Bu nedenle onlara özgü oyunlar bulmalı, oyuncaklar edinmeli ve egzersiz programları uygulamalısınız.
 4. Kedi mi köpek mi diye sorduğunuzda; cevabımız her ikisinin de evde uzun süre boyunca yalnız bırakılmaması gerektiği yönünde olacaktır. Çünkü belli bir zaman sonra terk edildikleri hissine kapılarak strese girmeye meyillidirler.
 5. Hem kedinin hem de köpeğin eğitilmesi ve yeni yaşam alanına adapte olması zaman ve sabır ister, bu konuda aceleci olunmamalıdır.

kedii

Kedi Sahiplenmenin Avantajları

 • Kediler, köpeklere oranla daha stabil bir bakım sürecine ihtiyaç duyarlar.
 • Kediler, küçük ve dar alanlarda, dışarı çıkmaksızın ya da ortam değiştirmeksizin, konforlu bir biçimde uzun süre yaşayabilirler.
 • Eğlenceli, dost canlısı ve muziplikler yapmaya meyilli hayvanlardır.
 • Tuvalet eğitimleri oldukça kolaydır.

Kedi Sahiplenmenin Dezavantajları

 • Bir kediniz varsa evinizin tüylerden yana zengin olacağını bilmelisiniz. Kedi mi köpek mi diye soranlara; kediler sıklıkla tüy dökerler cevabını verebiliriz.
 • Kedi kumları onların tuvalet ihtiyacını giderdiği yerdir ve koku yapmaları da gayet olasıdır.
 • Evinizdeki eşyalar tırmalanabilir, buna hazırlıklı olmalısınız. Doğası gereği tırmalamak, kedi için bir oyun veya keşfetme yoludur.
 • Mideleri fazlasıyla hassastır ve sıkça kusabilirler.
 • Geceleri ve sabaha karşı çok daha aktif ve hareketli olup sizden ilgi isteyebilirler.
 • Kısırlaştırılmayan kediler, çifteleşmek için kaçma eğilimi gösterebilirler.

kopek

Köpek Sahiplenmenin Avantajları

 • Artık ne olursa olsun sizi bırakmayacak olan sadık bir dosta sahipsiniz demektir.
 • Köpekler eğitildikleri takdirde; sizinle tam bir arkadaş gibi oynayıp sizi dinleyerek, basit komutlarınızı yerine getirebilirler.
 • Yapılan bir takım araştırmalar, köpek sahiplerinin çok daha kolay bir şekilde sosyalleşmeye meyilli olduklarını kanıtlamıştır.
 • Köpek, kendinizi güvende ve aynı zamanda da daha dinamik hissetmenize yardımcı olur.

Köpek Sahiplenmenin Dezavantajları

 • Kedi mi köpek mi diye bakacak olursak; köpek bakımı daha detaylıdır ve hem fiziksel açıdan efor harcamanız, hem de buna özel vakit ayırmanız gerekir.
 • Köpekli evlerde salya nedeniyle koku oluşumu görülebileceği için, temizlik konusunda daha hassas olunmalıdır.
 • Köpekler kısıtlı alanlarda konforlu hissedemez ve sıkılarak hırçınlaşabilir, onlara gerekli geniş alanın sağlanması gerekebilir.
 • Özellikle tuvalet eğitimi başta olmak üzere köpeklerde eğitim şarttır.
 • Köpekler, her gün dışarı çıkmak ve gezmek ister. Bunun için program yapmanız önemlidir.

Kedi Mi Köpek Mi Sahiplenilmelidir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu