Evcil Hayvanlar

British Shorthair Özellikleri Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

British Shorthair, kedileri uysal ve sevecen kediler olarak bilinir. Sahiplerine son derece sadıktır ve bu konuda tam bir evcil hayvan olarak kabul edilebilir. Bu yüzden tam bir evcil hayvandır. Kısa ve kalın tüy yapısına sahip, dengeli ve güçlü bir kedidir. Biraz çekingen bir mizaca sahip olsalar da, sahibini veya çevreyi tanıdıktan sonra çok sevecen ve oyuncu olurlar. Alışmak için sahibiyle sadece 1 hafta yeterlidir.

British Shorthair Özellikleri Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Her ev için harika bir kedi türü olmalarına rağmen, diğer kedi ve köpeklerden bulaşmalarını önlemek için onları farklı hayvan türleri yerine yalnız tutmak en iyisidir.

British Shorthair Özellikleri Nedir?

 • Mutfak tezgahlarına tırmanacak, kapı ve pencereleri tırmalayacak ve evin içinde koşacak hiperaktif bir kedi arıyorsanız, British Shorthair size göre değil.
 • Ayağının altına zor basan, omuzlarınızın üzerinden sürünen veya mırlayan sessiz, sakin ve uysal bir kedidir. Ancak bu, British Shorthair’lerin güvensiz ve hareketsiz oldukları anlamına gelmez.

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir6 768x560 1

 • Evi dağıtmayacak, kendine güvenen bir kedi arıyorsanız, British Shorthair kediden başkasına bakmayın. Bu özelliğe sahip kediler için uzun zamandır mükemmel ev arkadaşları olarak kabul edilirler.
 • Şefkatlidirler ancak sahiplerine yapışmazlar ve aşırı aktif olmadan oynamayı severler. Özellikle ilk kez karşılaştıklarında genlerine uygun tipik bir sessizliğe sahiptirler.
 • Sakin davranırlar ve hakimiyet kurmaya çalışmazlar. Ancak ilk tanıştıklarında çekingenliklerini aştıklarında son derece sadık oda arkadaşı oldular.
 • British Shorthair için yaptığımız tüm bu tanımları görebilmek için sevgi ve ilgi gösterilmesi gerekiyor. Ne kadar ilgi ve sevgi görürlerse sahiplerine o kadar çok dönerler.

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir5 768x512 1

 • Sahiplerini tanıyıp güvendikten sonra evin içinde kendinden emin ve özverili davranarak mutlu bir kedi karakterine bürünürler. Bu mizaçlar sadece sahiplerine bağlılıklarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda onları evin içinde odadan odaya takip etmeye bile başlayabilirler, bu da çok keyif aldıkları bir aktivitedir.
 • British Shorthair kedileri, aşırı aktif ve agresif bir türe dönüşmeden harika bir apartman kedisidir. Öyle ki, bu tür kediler bağ kurmak için bir kişiyi seçmek yerine tüm ev halkına ve hatta tüm apartman sakinlerine sadakat gösterme eğilimindedir.

British Shorthair Tarihi

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir4 768x512 1

British Shorthair, sakinliği ve sahibine aşırı bağlılığıyla bilinen bir kedi cinsidir ve Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü olduğu için genellikle British Shorthair olarak anılır. Bu İngiliz kedileri hakkında ilk elden bilgiler, çünkü uzun zaman önce Kuzey Amerika’dan buraya getirildi ve yetiştirildi.

İngiliz kedi ailesinin atası olarak bilinen Britanya ile ilgili stenografi, muhtemelen Birleşik Krallık’taki en eski doğal kedi türüdür ve yüzyıllardır Britanya çayırlarında dolaşmıştır. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar da cins hakkında farklı bilgiler bulmuşlardır. Genel olarak British Shorthair  kedinin tanınma mücadelesi, Amerikan stenografi kedisinin Kuzey Amerika’daki kaderine benzer. Her ikisi de saraylarda fare yakalamak için kullanılıyordu. Bu nedenle uzun yıllar pek takdir ve ilgi görmemişlerdir.

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir3 768x512 1

 • British Shorthair kısa tüylü kediler, güçlü bağışıklıkları ile bilinir ve kolay hastalanmayan ırklardan biridir. Bu özelliklerini geniş göğüsleri, kaslı boyunları, güçlü çeneleri ve gelişmiş kemik yapılarından alırlar.
 • British Shorthair geniş göğüs yapısı, güçlü kemik yapısı ve vücuda orantılı kafa yapısı ile tıknaz bir görünüme sahiptir.
 • Yuvarlak kafa, tombul yanaklar, yuvarlak gözler, kısa ve geniş burun yapısı ve güçlü çene, kararlı bir kedi izlenimi verir.

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir2 251x405 1

 • Orta büyüklükteki kulak yapısı geniş bir dip ve uca doğru hafif bir koniklik ile tamamlanır.
 • Kafa yapıları ile orantılı kulakları olan British Shorthair kedilerin çok iyi duymaları, onları uzun yıllar sokakta, ahırlarda ve evlerde iyi avcılar yapan özelliklerdir.
 • Gözler büyük ve nettir. İlginç bir şekilde, yuvarlak göz yapısına sahip British Shorthair kedinin göz rengi, kürkünün rengine göre değişiklik gösterebilir. Göz rengi değişiklikleri 6-8 haftalıkken başlar ve 2 yaşına kadar devam eder ve büyüyünce gerçek göz rengine döner. Ancak göz rengi mavi kalır ve doğumdan sonraki bir hafta içinde değişmez. Mavi, bu cinste nadir bulunan bir renktir ve kürkleri mavi yerine beyaz olma eğilimindedir.
 • Bacakları, güçlü bir kemik yapısına ve güçlü bir görünüme sahip, kısa ila orta uzunluktadır. Ön ayakları düz, pençeleri yuvarlak ve pençeleri kuvvetlidir. Bu güçlü kemik yapılı ayaklar, yetişkin olduklarında 4-5 kilo olduklarında bile ayakta durmalarını sağlar.
 • Gövde ile karşılaştırıldığında British Shorthair orta uzunlukta bir kuyruk yapısına sahiptir, tabanda daha kalındır ve uca doğru uzadıkça hafifçe incelir.

British Shorthair Bakımı Nasıl Yapılır?

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir1 405x405 1

British Shorthair kısa, gür bir kürke sahiptir. Bu yoğunluk, hantal vücutlarında iyi görünür. İlkbahar ve sonbaharda orta derecede tüy dökme eğilimindedirler. Ancak, tekrar çıkan yeni tüyleri, eski saçlar kadar kalın ve parlak renklidir.

British Shorthair kedilerin genel sağlığı, dirençli vücut yapısı ve güçlü bağışıklığı için Royal Canin, ND, Hills, Pro plan, Acana, Orijen, Pro Choice, Brit care ve Whiskas gibi en kaliteli mamaları tercih etmek gerekir.

british shorthair ozellikleri nedir bakimi nasil yapilir0

British Shorthair  güçlü yapısı nedeniyle, diyetleri dikkatle kontrol edilmelidir. British Shorthair mama önerilerimize göz atabilir, güçlü kemik ve kas yapısı için doğru ağırlıkta olduklarından emin olabilirsiniz. Fazla kilolardan kaçınmak için fiziksel aktivite yapmak gerekir. Aksi halde ileriki hayatlarında çok sakarlaşabilirler ve ayağa bile kalkamayabilirler.

British Shorthair İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=RTxI4EsZVB4&pp=ygURQnJpdGlzaCBTaG9ydGhhaXI%3D

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu