Sağlıklı Yaşam

Kayropraktik Tedavi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Kayropraktik tedavi, kas-iskelet sistemi ve sinir sistemi bozukluklarına ve bu bozuklukların genel sağlık üzerindeki etkilerine odaklanan bir sağlık uygulamasıdır. Manuel terapi olarak da bilinmektedir. Kayropraktik hizmetleri çoğunlukla sırt ağrısı, boyun ağrısı, kol ya da bacak eklemlerinde ağrı ve baş ağrıları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere nöromüsküloskeletal şikayetleri tedavi etmek için kullanılır.

Kayropraktik tedavi

Kayropraktik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Kayropraktik uygulaması yapan doktorlar, genellikle kayropraktik uzmanları olarak adlandırılır. Hasta muayenesi, tanı ve tedaviyi içeren sağlık hizmetlerine uygulamalı, ilaçsız bir yaklaşım uygularlar. Kayropraktik uzmanları, aynı zamanda fizyoterapisttir. Geniş teşhis becerileri vardır. Ayrıca terapötik ve rehabilite edici egzersizler önermek ve ayrıca beslenme, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri sağlarlar.

Kayropraktik uzmanları, kayropraktik tedavisinin ne zaman uygun olduğunu ya da ne zaman uygun olmadığını belirlemek için klinik muayene, laboratuvar testleri, tanısal görüntüleme ve diğer tanısal müdahaleler yoluyla hastaları değerlendirebilir. Kayropraktik uzmanları, kayropraktik tedavisi hastanın durumu için uygun olmadığında ya da durum diğer branşlar ile birlikte ortak yönetimi gerektirdiğinde hastaları hemen uygun branş doktoruna yönlendirecektir.

Bel ağrısı gibi birçok durumda, kayropraktik tedavi hastanın birincil tedavi yöntemi olabilir. Diğer tıbbi durumlar mevcut olduğunda, kayropraktik hizmetleri, durumla ilişkili kas-iskelet sistemi yönlerini hafifleterek tıbbi tedaviyi tamamlayabilir ya da destekleyebilir.

Kayropraktik tedavi

Omurga Manipülasyonu Nedir?

Kayropraktik uzmanları tarafından uygulanan en yaygın ve iyi bilinen terapötik prosedürlerden biri omurga manipülasyonudur. Omurga manipülasyonunun amacı, doku hasarının bir sonucu olarak hipomobil hale gelen ya da hareketlerinde kısıtlanan eklemlere manuel olarak kontrollü bir kuvvet uygulayarak eklem hareketliliğini yeniden sağlamaktır.

Doku hasarı, ağır bir nesnenin uygunsuz şekilde kaldırılması gibi tek bir travmatik olaydan veya uzun bir süre kötü omurga duruşuyla garip bir pozisyonda oturmak gibi tekrarlayan streslerden kaynaklanabilir. Her iki durumda da, hasarlı dokular, bir kişi için iltihaplanmaya, ağrıya ve azalmış fonksiyona neden olabilecek fiziksel ve kimyasal değişikliklere uğrar.

Etkilenen doku ve eklemlerin manipülasyonu hareketliliği geri kazandırır. Böylece ağrıyı ve kas gerginliğini hafifleterek dokuların iyileşmesine izin verir. Kayropraktik tedavi, nadiren rahatsızlığa neden olur. Bununla birlikte, hastalar bazen tedaviden sonra genellikle 12 ila 48 saat içinde düzelen hafif ağrı veya ağrı hissedebilirler.

Kayropraktik tedavi

Kayropraktik Tedavi ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu