Kayısının Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kayısının Faydaları Nelerdir? Kayısı, yaz aylarının ilk günlerinde pazarlarda satılmaya başlanan ve beta-karoten ve lifle dolu harika bir meyvedir. Kurutulmuş ve konserve kayısılar yıl boyunca mevcut olmasına rağmen, bol miktarda C vitamini içeren taze kayısılar tercih edilmektedir.

Bu yazımızda sizlere yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi ve Malatya‘nın incisi olan kayısının faydalarını anlatacağız. İşte “Kayısının Faydaları Nelerdir?” sorusunun cevabı..!

kayisinin faydalari nelerdir 1

Kayısının Faydaları Nelerdir?

1- Sağlıklı Cilt ve Saç Yapısı

Kayısı, cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olan ve saçları güçlü ve parlak tutmaya yardımcı olan C vitamini barındırmaktadır.

2- Sağlıklı Kemikler İçin Gereklidir

Kayısı suyu, kemikleri güçlü tutmak için gerekli olan önemli miktarda kalsiyum, demir, bakır, fosfor ve manganez barındırmaktadır. Ayrıca osteoporoz gibi yaşa bağlı kemik durumlarını önlemeye yardımcı olabilir.

3- Yüksek Lif Kaynağıdır

Meyve sıkıldığında lif içeriği kaybolur. Ancak kayısı suyunda durum böyle değildir. Lifin çoğunu tutar ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

kayisinin faydalari nelerdir 2

4- Kalbiniz İçin İyidir

Kayısı kalbinizi felç, ateroskleroz ve kalp krizlerinden korumaya yardımcı olur. C vitamini zararlı serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olurken, potasyum kan damarlarını ve arterleri kan basıncını düşürmek için rahatlatmaktadır.

5- Kanseri Önleyebilir

Kayısı suyu, içerdiği antioksidanlar ve karotenoidler nedeniyle kansere karşı korunmaya yardımcı olabilir ve bu da kansere neden olabilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca kansere karşı koruyan başka bir madde olan likopen içerir.

6- Kanı Sağlıklı Tutar

Anemi, özellikle kadınlarda yaygın bir sorundur. Kayısı, vücutta hemoglobin oluşturmaya yardımcı olan demir ve bakır açısından zengindir. Kayısı suyu ayrıca yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve sindirim problemleri gibi anemi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

kayisinin faydalari nelerdir 3

7- Gözler Sağlığı İçin İyidir

Kayısı, gözleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan lutein, zeaksantin ve karotenoidleri içerir. Bazı çalışmalar katarakt, kas dejenerasyonu ve glokomun kayısı suyu tüketilerek azaltılabileceğini göstermektedir.

8- Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu Destekler

Kayısılardaki magnezyum ve fosfor, beyin işlevini geliştirmeye ve kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur.

9- Sabah Bulantılarını Hafifletebilir

Pek çok hamile kadın sabah bulantısından muzdariptir. Ancak kayısı suyu bulantı ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Meyve suyu ayrıca sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan ekstra kalsiyum, demir, vitaminler ve antioksidanlar sağlar.

10- Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Kayısı suyu içmek ve kayısı tüketmek, içerdiği yaşlanma karşıtı A vitamini nedeniyle daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

kayisinin faydalari nelerdir 4

Kayısının Faydaları Nelerdir? ile ilgili videolar

Kaynak
Google

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu