Alternatif TıpCilt Sağlığı

Kaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kaya tuzu, genel olarak sodyum klorür olarak bilinen ve NaCl kimyasal formülü olan mineralin başka bir adıdır. Çoğunlukla renksiz veya beyazdır. Ancak rengi, içinde bulunan maddelerin miktarına ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi, mor, pembe, kırmızı, turuncu, sarı ya da griye kadar değişebilir.

Çok büyük birikintilerde bulunduğu yarı kurak bölgelerdeki iç kenar deniz ve koylar gibi büyük su kütlelerinden tuzlu suyun buharlaşması ile oluşur. Kaya tuzu ile en çok tükettiğimiz sofra tuzu arasında fark vardır. Kaya tuzları sofralık tuzlardan daha pahalıdır.

İyotlu ticari tuzun aksine kaya tuzları, büyük kütleli kristallerle daha granülerdir. Daha az tuzlu tada sahiptir ve kimyasal olarak işlenmez. Mineraller açısından zengin olduğu ve yüksek tansiyon, vücutta ya da gözlerde şişlik gibi sağlık sorunları yaratmadığı için normal tuzun sağlıklı bir ikamesi olarak kullanılabilir.

kaya tuzu 1

Kaya Tuzu Faydaları Nelerdir?

Sindirimi İyileştirir

Kaya tuzları, sindirim sürecine yardımcı olan, uygun bağırsak hareketini kolaylaştıran, kabızlığı önleyen ve toksinlerin vücudunuzdan atılması ve detoksifikasyonunun düzenini destekleyen çeşitli vitamin ve minerallerle doludur. Faydalarından yararlanmak için limon suyuna ve ayrana kaya tuzundan birkaç kristal atabilirsiniz.

Kan Basıncını Dengeler.

Yapılan araştırmalar, kaya tuzunun yüksek ve düşük tansiyon dengesini koruyarak kan basıncını dengelemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, hipertansiyonu olan kişiler potasyum açısından yüksek olduğu için tüketebilirler.

Bağışıklık Sistemini Artırır.

Kaya tuzu, sadece kemiklerimizi değil bağışıklık sistemimizi de güçlendirmeye yardımcı olan K Vitamini ile doludur. Bu nedenle, vücudumuzun kemik metabolizmasında bizi çeşitli hastalıklardan ve rahatsızlıklardan koruyan önemli bir rol oynar.

kaya tuzu 2

Stresi Azaltır.

Kaya tuzları yüksek seviyede magnezyum ve sodyum içerir. Bu da kişinin ruh halini iyileştirmesine ve stresi anında gidermesine yardımcı olur. Son zamanlarda stresli olan ve sinirlerini yatıştırmak isteyen kişiler, banyo suyuna bir çorba kaşığı kaya tuzu karıştırabilir.

Diş Eti Kanamasını Tedavi Eder.

Diş eti kanaması sorunu ile karşı karşıyaysanız ve bir çözüm arıyorsanız, kaya tuzunu daha fazla tüketebilirsiniz. Uzmanlara göre diş etlerine tuz ile masaj yapmak diş eti kanamasına iyi geldiği inanılmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Kaya tuzları, insülini yeniden etkinleştirerek şeker isteklerini azaltır ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olur. Yani, kilo vermeye çalışıyorsanız, sofra tuzunu kaya tuzu ile değiştirebilirsiniz.

Akneyi Önler.

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada bu tuzun, tahrişleri ve çatlakları yatıştırarak cildi iyileştiren ve yatıştıran anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca cildin daha derin katmanlarında nemin tutulmasına yardımcı olur.

kaya tuzu 3

Kaya Tuzu ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu