Hastalıklar

Kaş Kepeklenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kaş kepeklenmesi, oldukça yaygın bir sorundur. Özellikle kadınlar olmak üzere pek çok kişi tarafından şikeyt edilir. Bu durum, kaşların pullanması, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Kepeklenmenin kökenlerini anlamak ve bu durumu önlemek için neler yapılabileceği konusunda bilgi sahibi olmak, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Kaş kepeklenmesi, kişinin kendi yanlış bakım rutini ya da belirli bir hastalık durumuna bağlı olarak gelişebilir. Eğer bu durum bir hastalık sebebi ile ortaya çıkıyors bir doktora görünmek gerekebilir. Tıpta bu duruma seboreik dermatit adı verilir. Seboreik dermatit genelde saç derisine görülse de, kaşlarda da görülen bir cilt problemidir.

kas kepeklenmesi nedir 2

Kaş Kepeklenmesi Nedenleri Nelerdir?

Kaş kepeklenmesinin yaygın nedenlerinden biri, cildin kurumasıdır. Cilt, aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınılmazsa ve yetersiz beslenirse, gerekli nem ve mineralleri alamayabilir. Nemsiz kalan cilt, kuruma eğilimindedir ve bu durum kaşların arasında kepek oluşumuna neden olabilir.

Ayrıca, yağlı cilde sahip olanlar ve sebum üretimi fazla olan bireylerde de kaş kepeği görülebilir. Bu durumun nedeni, yağlı ve nemli ortamları seven maya tipi organizmalardır. Yağlı ortamda üreyen bu mayalar, kaş kepeklenmesinin temel nedenlerindendir. Saç derisinde hızla üreyen ve kepeğe yol açan bu mantarlar, genellikle nemli ve karanlık ortamları tercih ederler. Bu sebeple kaşlar, kirpikler, sakal arası ve saçların arasında kepek oluşabilir.

Eğer kaş kepeklenmesi, stresli dönemlerde ortaya çıkıyorsa, stresle ilişkili egzama durumunu da incelemek önemlidir. Stresli zamanlarda, cilt koruma bariyeri zayıflayabilir ve bu durum vücudun kepek oluşumuna daha yatkın hale gelmesine neden olabilir. Tekrarlayan kaş kepeği, kaşıntı ve kaş dökülmesi gibi belirtiler söz konusuysa, kesinlikle bir dermatologa danışmanızı öneririz.

kas kepeklenmesi nedir 3

Kaş Kepeklenmesi Nasıl Geçer?

Kaş kepeklenmesini gidermek için, nemlendirici özelliklere sahip kremleri kullanmak önemlidir. Cildini kurutan ve mat bir görünüme neden olan kremleri cilt bakım rutininden çıkarmalısınız. Kaş kepeğine çözüm olarak, yüzünü günde iki kez soğuk veya ılık suyla yıkamanı öneriyoruz. Sıcak su, cildinin kurumasına neden olabileceği için kaş kepeği sorunu yaşayanlara önerilmeyen bir yoldur. Nemlendirici kremleri her zaman cildini yıkadıktan sonra uygulamalısınız.

Kaş ve kirpik kepeğini azaltmak için bir süre makyaj yapmamanız gerekir. Makyaj yapma isteğiniz varsa, eve döndüğünüzde mutlaka yağ bazlı bir temizleyici kullanarak cildinizi temizlemeli ve nemlendirmelisiniz. Makyajla uyumak, kepek sorununu daha da artırabilir.

Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan kozmetik ürünler, estetik bir görünüm sağlamakla birlikte, doğru bir şekilde temizlenmediği takdirde cilt gözeneklerini tıkayarak çeşitli sorunlara yol açabilir. Makyajı çıkarırken, cildimizi makyaj ve kirden derinlemesine arındırmalı, temizleme işlemine özen göstermeliyiz.

Sağlıklı beslenme, her zaman hayati önem taşır. Dengeli ve sağlıklı yiyecekleri tercih etmeli, hazır gıdalardan uzak durmalıyız. Fazla kafein tüketimi, sigara ve alkol kullanımından kaçınmalıyız.

Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakarak hayata daha pozitif bir bakış açısıyla yaklaşmak, stresten korunmamıza ve stresin sebep olduğu birçok hastalıktan uzaklaşmamıza yardımcı olacaktır. Banyo sonrası çinko içeren toniklerin kullanımı, kepeklenmenin azalmasına destek olabilir.

Şiddetli kabuklanma ve pul dökülmelerde, doktorun önerdiği kortizonlu kremlerin düzenli kullanımı, bu cilt hastalığının azalmasına neden olabilir.

Kaş Kepeklenmesi İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu