Sağlıklı Yaşam

Kas Hastalıkları (Miyopatiler) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kas Hastalıkları (Miyopatiler) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Hemen hemen her yaş grubunda görülen kas hastalığı, günlük hayatı sınırlayan ve hızla ilerleyen durumlardan biridir. Tıpta Miyopati olarak da adlandırılır. Kas hastalıklarında genetik faktörler önemli rol oynar. Doğru ve erken teşhis pek çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemlidir. Bu yüzden belirtilerin baş gösterdiği ilk zamanlarda belirtiler daha da ilerlemesini beklemeden bir doktora başvurmak önemlidir.

Kas Hastalıkları (Miyopatiler) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık genellikle ailesinde kas hastalığı öyküsü olan kişilerde görülür. 2-3 kuşak sonrada da görülebilir. Tedavi edilemeyen kas bozuklukları için fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastanın kaslarını güçlendirebilir ve düzeltebilir. Miyopati, çocukluk, ergenlik ve yaşlılık döneminde ortaya çıkabilen doğuştan bir hastalıktır.

Hasta merdiven çıkmakta, yürümekte, oturmakta ve kalkmakta zorluk çekiyor. Kas bozuklukları zamanla günlük yaşamı büyük ölçüde sınırlar ve toplumda çok yaygındır. Hastalığın ileri evrelerinde kas güçsüzlüğüne neden olabilir ve kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Kas hücrelerinin yapı ve fonksiyonlarındaki bozuklukların neden olduğu hastalıklar kas ve nörolojik hastalıklar olarak da bilinmektedir.

Kas Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

kas hastaliklari 4

Zayıflık, yorgunluk, yürüme güçlüğü ve kramplar kas hastalığının başlıca belirtileridir. Genetik faktörlerin önemli rol oynadığı kas bozuklukları, bebeklik ve yaşlılıkta ortaya çıkabilir. Kas rahatsızlıklarının doğru teşhisi çok önemlidir ve hemen her yaş grubunda görülebilir. Yürüme güçlüğü, kas bozukluklarının neden olduğu sorunlardan biridir.

Kas hatalıklarının genel olarak belirtileri şu şekildedir;

  • Yürüme bozukluğu
  • Oturduktan sonra ayağa kalkmada zorluk
  • Ergenlikte yaşıtlarından geri kalma
  • Sertleşen kaslar
  • Kolları ve bacakları kaldırma, indirme ya da uzatma zorluğu
  • Yürürken sık sık düşmek
  • Sarkık göz kapakları
  • Azalmış göz hareketi
  • Çocuklarda çabuk yorulma

Kas Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

kas hastaliklari 3

Nedenleri henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte büyük ölçüde genetik olarak etkilendiği söylenen kas rahatsızlıklarında, nadiren de olsa yaşam sürecindeki nedenlere bağlı olarak gelişen vakalar ortaya çıkabilmektedir. Kalıtsal kas bozuklukları, hastalarda kas hücrelerinin yapısını ve işlevini olumsuz etkileyen genetik yapısal kusurlardan kaynaklanır. Kalıtsal kas bozuklukları genellikle bebekleri, çocukları ve ergenleri etkiler. Kalıtsal bir kas hastalığı olarak tanımlanan bozukluğun kesin bir tedavisi yoktur. Fakat araştırmalar devam etmektedir.

Kas Hastalıklarının Tedavisi

kas hastaliklari 1

Durumun kesin bir tedavisi olmamasına rağmen, çeşitli ilaçlar kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. İlaca ek olarak, fizik tedavi kas gücünü artırabilir ve kas hareketini teşvik edebilir. İster kalıtsal bir kas hastalığı, ister yaşam boyunca herhangi bir nedenle gelişen bir kas hastalığı olsun, kalıtsal miyopatinin tıbbi tedavisi yoktur.

Ancak bu çalışmalar dünyadaki önemli araştırma merkezlerinde devam etmektedir. Tıp dünyası teknoloji ile birlikte her geçen gün çok büyük bir yok kat etmektedir. Yakın zamanda pek çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığında tedavisi bulundu haberleri gelebilir.

Kas Hastalıkları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu