Egzersiz ve Fitness

Kas Spazmı Nedir, Neden Oluşur?

instagram takipçi hilesi

Kas spazmı olarak bilinen veya halk dilinde kramp kaslarının istem dışı kasılması olarak ortaya çıkan, günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıktır. Normalde kaslar, beyine gelen hareket komutlarıyla birlikte kasılırlar. Bu kasılma yaşanırken karşıt grupta ise gevşemeler yaşanır. Bu olayın bozulması veya gevşeme olmadan tekrar kasılması durumunda ortaya kramp girer.

kas spazmi nedir neden olusur1

Kas Spazmı Nedir?

Genelde ağrılı olarak ortaya çıkan, ani ve istemsiz kasılmalar olarak bilinir. Genelde hemen hemen her yaşta, herkeste görülebilen bir durumdur. Vücutta bulunan pek çok kası etkileyen bu durum, farklı rahatsızlıklarından kapısını açmaktadır.

Genelde kasların yaralanması veya aşırı kullanılması durumlarında ortaya çıktığı gibi vücudun su ihtiyacının karşılanmaması durumunda da ortaya çıkar. Kramplar genel olarak düzenli olarak birbirini takip eder ve ilerler. Kişi gün içerisinde hayatını etkileyecek şekilde kramplar ile mücadele ediyorsa mutlaka tıbbi yardım alması gerekir. Bir çok tedavi yöntemi ve masaj teknikleri bulunmaktadır.

Kas Spazmı Neden Oluşur?

Kas spazmının oluşmasında bir çok ana etmen bulunur. Geçici olan kas spazmları gibi sürekli ve birbirini tekrar eden durumlarda vardır. Bu durumlarda mutlaka uzman doktorlardan yardım almak gerekir. Kas spazmını oluşturan ana etmenler;

Mineral Eksikliği

Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum gibi önemli minerallerin eksikliği tamamlanmadığı sürece kas spazmı yaşanır.

Su Kayıpları

Vücutta yaşanan aşırı miktarda su kaybı mutlaka kas spazmına neden olur. Özellikle kuruyan cilt ve kuruyan dudaklara sahipseniz bu durum kas spazmına sebep olur. Başka bir rahatsızlık için kullanılan ilaçların çoğu kas spazmına neden olabilir. Örnek olarak Lasix ve Microzide gibi ilaçlar vücudun sıvı ihtiyacını emer. Bu sebeple de su kaybından dolayı kas spazmları yaşanılabilir.
kas spazmi nedir neden olusur3

Kan Akışının Tamamlanmaması

Egzersiz yaparken, yürürken veya koşarken kas spazmları sıklıkla yaşanır. Bu durum ayakta ve bacakta yaşanan kan akışının yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Sinir Sıkışması

Yaşanan sinir sıkışmaları kas spazmının mutlak çağırıcısıdır. Genelde uzun yürüyüşlerde veya koşularda ortaya çıkabilen durumdur. Bu beraberinde kasların aşırı kullanımını getirir. Aktivitelerin abartılıyor olması ve vücudun yapabileceğinden fazlasını yapmaya çalışıyor olmak kas spazmını doğurur.

Fazla Kilo veya Obezite

Vücut kitle indeksinin fazla olması bir çok hastalığın habercisidir diyebiliriz.  Sağlıksız yaşamın en başlı etmenlerinden birisi olan fazla kilo kas spazmında büyük etkilidir. Özellikle vücut çekirdek kaslarında gerilmeye neden olan fazla kilo veya obezite, kas kasılmalarında çok etkilidir.

kas spazmi nedir neden olusur4

Kas Spazmı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kas spazmı rahatsızlığında kişinin hastalığının durumuna göre tedavi yöntemleri belirlenir. Hayat konforunu olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlıkta tıbbi yardım almadan ilaç kullanmak doğru değildir. Altında yatan ciddi sorunlar olabileceği gibi basit olarak nitelendirilen spazmlarda olabilir. Bunun için yapılması gerekenlerin ilk başında tıbbi yardım almak gerekmektedir.

  • Sıvı kaybına bağlı olarak yaşanan kas spazmlarını önleyebilmek için bol su tüketmek gerekmektedir.
  • Mineral eksikliğini tamamlamak için kalsiyum, potasyum içeren besinleri bol bol tüketmek gerekmektedir.
  • Kasılma olan bölgeye kasın gevşemesi için masaj veya kompres uygulanır. Bu işlem kas üzerinde baskı uygulanmadan yapılmalıdır.
  • Kas gücü gerektiren bir aktiviteye başlamadan önce (yürüyüş, koşu, spor v.b) mutlaka ısınma ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Yemek yenildikten hemen sonra aktiviteler yapılmamalıdır. Aradan 30 dakika geçmesi şarttır.
  • Kahve, çay, çikolata veya sigara gibi nikotin içeren besinlerin az tüketilmesi gerekmektedir.
  • Her hastalığın en baş çağırıcısı stresi, en aza indirgemelisiniz.

Kas Spazmı İle İlgili Videolar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu