Yerli Kadın Ünlüler

Karsu Dönmez Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Karsu Dönmez
Tam adı: Karsu Dönmez
Doğum tarihi: 19 Nisan 1990
Doğum yeri: Amsterdam, Hollanda
Boyu: 1,65 cm
Kilosu: 
Burcu: Koç
Ailesi: Birgül Dönmez – Alpaslan Dönmez
Mesleği: Şarkısı, söz yazarı
Aktif Yılları: 2007’den günümüze
imdb-logo
youtube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Karsu Dönmez Kimdir? Karsu Dönmez, Hollandalı Türk şarkıcı, piyanist ve şarkı yazarıdır. Türk ezgileri ile harmanladığı müzik tarzı caz pop olarak da tanımlanabilir. Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990 tarihinde Hatay’ın Karsu köyünden Hollanda’nın Amsterdam şehrine göç eden Türk kökenli bir aileden dünyaya gelmiştir. Karsu’nun annesi Birgül ve babası Alpaslan Dönmez’dir.

Karsu’nun bir de kız kardeşi vardır. 8 yaşında iken televizyonda gördüğü piyanoyu çalmaya karar verdi. Ailesi önce Kardu’ya bir piyano kiraladı. Çok sevdiğini görünce de biriktirdikleri para ile ona bir piyano satın aldılar. Hollanda’daki Amerikan Büyükelçiliği‘nin verdiği bir burs ile Amerika’ya giden Karsu Rhode Island Üniversitesi‘nde şan eğitimi aldı.

Karsu Dönmez Kariyeri

Yedi yaşında piyano ile tanışan Karsu Dönmez’in hikayesi, daha o 17 yaşındayken, ödüllü bir belgeselci olan Mercedes Stalenhoef’un ilgisini öyle çok çekti ki, Karsu’nun hayatı bir belgesele konu oldu. Çekimleri 2012 yılında başlayan ve 5 yıl süren ve Hatay’ın Karsu Köyü’nden New York’a kadar Karsu’nun hayatının takip edildiği “Karsu: I Hide A Secret” belgeseli, uluslararası IDFA belgesel festivalinde dünya prömiyeri yapıldı ve daha sonra ise pek çok ülkenin festivallerinde de gösterimi yapıldı.

Karsu Dönmez, aktif olarak müzik hayatına 16 yaşında iken babasının Amsterdam’da sahibi olduğu, Kilim Restoran‘ın müşterilerine piyano çalarak başladı. Burada müşterilerin dikkatini çeken Karsu, ilgi ile karşılandı ve onu dinlemeye gelenlerin sayısı da gün geçtikçe arttı. Bu durum karşısında da ailesi Karsu için bir salon kiralamaya karar verdiler.

Böylece Karsu’yu dinlemek isteyenler için büyük ve geniş bir mekânda konser vermiş olacaklardı. Fakat bu durum Dönmez ailesinin düşündüğü gibi gitmedi. Karsu’yu izlemek isteyen insanların talebine, büyük bir konser verince gerisinin gelmeyeceğinin düşünülmesi aileyi yanılgıya düşürdü. Bu konserin akabinde Karsu Dönmez, dünyanın en önemli sahnelerinden ve organizasyonlarından teklifler almaya başladı.

Kısa süre içerisinde de Karsu North Sea Jazz Festival’dan Concertgebouw’a ve hatta New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde yer aldı. Konserlerine gelen seyircilerin gözlerini kapatıp onun sesine kulak verdiklerinde, New Orleans’ta dev bir caz yıldızını dinlediğini zannettiklerini dile getirenler bile oldu.

Karsu, Türkiye’deki çalışmalarına 2011 yılı sonbaharında etkinlik,plak şirketi ve menajerlik ajansı olan “Y Kültür Sanat” ile anlaşarak başladı. Karsu, “Y Kültür Sanat” etiketi ile 2012 yılında ilk stüdyo albümü olan Confession‘ı ve 2015 yılında da Colors‘ adlı albümünü Türkiye’de çıkardı. Karsu iki albümde de yer alan şarkıların neredeyse tamamının söz ve müziğini üstlenmiştir.

Türk medyası ise Karsu Dönmez’i ilk defa 2012 senesinde Güneri Civaoğlu‘nun sunduğu Şeffaf Oda programında tanıdı. Bu program sayesinde Karsu farklı bir kitleye ulaştı. Karsu Dönmez ayrıca Türkiye’de İstanbul Zorlu Center PSMAnkara Caz FestivaliAkbank Caz Festivali ve Alanya Caz Festivali gibi organizasyonlarda birçok konser verdi.

Karsu ayrıca 2014 ve 2015 yılları arasında From New York to Istanbul adında bir dünya turnesine çıktı. 2018 yılında da Plays Atlantic Records projesi ile 40’tan fazla salonda sahne aldı. Bu konserlerde, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu olan Ahmet Ertegün‘ün hayat hikâyesi de anlatıldı ve Atlantic Records‘dan çıkan ve hit olan parçalar Karsu’nun dokunuşu ile yeniden yorumlandı.

Karsu bu proje ile Ertegün’ün yolculuğunu, Atlantic Records‘dan çıkan şarkılar ile sahneye birlikte taşıdı. Karsu Dönmez, 2018 senesinin Mayıs ayında bu konseri ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM‘de vermiştir. Karsu’nun Plays Atlantic Records dünya turu, Londra Cadogan Hall‘da sona ermiştir. Karsu, üç yıl boyunca çalışarak hazırladığı ve kendi ismini verdiği Karsu adlı dördüncü albümünü ise 10 Ekim 2019 tarihinde yayınlamıştır.

Karsu Dönmez’in Hatay’da ikamet eden 10 akrabası 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Büyük Türkiye depremleri sırasında hayatını kaybetti. Depremzedeler için Hollanda’da bağış kampanyası başlatan Karsu Dönmez 88.921.469 Euro para topladı.

Karsu Dönmez Özel Hayatı

Karsu Dönmez, Mike Schrama ile birliktedir. Çift yakın zamanda evlilik kararı aldı.

Karsu Dönmez Ödülleri

 1. 2016 Edison Jazz Dinleyici Ödülü / Colors
 2. 2015 HOTİAD Yılın Başarı Ödülleri
 3. 2013 Plattino Ödülleri

Karsu Dönmez Albümleri

 1. 2010 Live aan ‘t IJ
 2. 2012 Confession
 3. 2015 Colors
 4. 2019 Karsu
 5. 2018 Play My Strings (Live at the Royal Concertgebouw)

Karsu Dönmez Single’ları

 1. 2014 “Raise Our Hands”
 2. 2018 “Jest Oldu”
 3. 2018 “Paint It Black”
 4. 2018 “Play My Strings” – Kraliyet Konser Salonu kayıtları albümü
 5. 2018 “A Change Is Gonna Come”
 6. 2018 “Esmerim Biçim Biçim”
 7. 2019 “Itiraf”
 8. 2019 “Sana Ne”
 9. 2019 “Ben Yanındayım” (Çağrı Sinci ile)
 10. 2021 Gülümse
 11. 2021 Sonunda
 12. 2022 Büyük

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu