Gezi Rehberi

Amsterdam Hakkında İlginç Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Avrupanın en özgür şehirlerinden biri olarak bilinen Amsterdam rengarenk sokaklarıyla, anlayışlı insanlarıyla keyifle gezebileceğiniz ve yaşayabileceğiniz bir yerdir. Hollanda’nın başkenti, parklarıyla, müzeleriyle ve kanal şehri olmasıyla ünlü Amsterdam hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgileri sizin için listeledik.

1- Bisiklet Şehri!

Amsterdam, insandan çok bisikletin bulunduğu bir şehirdir. Tüm halk bisiklet yollarına ve kullanımına önem ve değer verir. Şehirde en çok çalınan şeyin bisiklet olduğu kesin bir bilgidir. Sadece şehir merkezinde bile bir milyon bisiklet olduğu bilinmektedir.

2- Sular Altındaki Şehir

Şehrin büyük bir kısmı yaklaşık 6.7 metre deniz seviyesinin altındadır. Bu durum şehrin sık sık sular altında kalmasına sebep olmaktaydı. Günümüze kadar yaptıkları kanalları sayesinde bu olayın önüne geçilmiş ve sel taşkınları engellenebilmiştir.

amsterdam1 685x456

3- Meşhur Kanalları ve Köprüleri

Amsterdam 165 tane kanal bulunmaktadır. Kanalların toplam uzunluğu 100 Km’yi aştığı bilinmektedir. Kanalların üzerinde yüzlerce ‘HouseBoat’ denilen yüzen evlerden görmek mümkündür. Bu kadar kanalın olduğu su şehrinde köprüsüz de olmuyor tabii. Şehirde toplam 1281 tane köprü bulunmaktadır.

amsterdam2 685x456

4- Müze Şehri Amsterdam

Avrupada müzeleriyle ünlü çok fazla şehir sayabiliriz ancak Amsterdam’da bulunan müze sayısı gerçekten insanları şaşırtıyor. Şehirde 75 tane müze vardır. Küçüklüğü ve büyüklüğü değişen, tarihi olanların yanı sıra İşkence Müzesi, Cinsiyet Müzesi gibi ilginç, akla gelmeyecek müzelere sahip olan şehirde gezecek bir yer kalmaması imkansızdır. En bilindik ve popüler olan müzeleri; Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum,Stedelijk Müzesi, Bira müzesidir.

5- Dar Evleri

Amsterdam mimari yapılarıyla da ünlü bir şehirdir. Birbirine bitişik, dar olan evleri şehrin ünlü simgelerinden biridir. Bu evlerin dar olmalarınında önemli bir sebebi vardır. Evlerin büyüklüğüne göre yapılan vergilendirme sistemi Amsterdam’ın mimarisine yön vermiştir. Eskiden büyük evlerden daha fazla vergi alındığı için tüm evler dar ve küçük olacak şekilde tasarlanmaya başlamıştır. Bunun sonunda en dar evi kimin yapacağına dair zamanla rekabet bile oluşmaya başlamış ve Amsterdam’ın o ikonik tatlı evleri ortaya çıkmıştır. Dar pencere ve kapılara sahip evler zekice bir tasarımla eni yerine boyuna tasarlanarak bir genişletilip fırsata çevrilmiştir.

amsterdam4 685x456

6- Epik Cenazeler

Amsterdam’da ölen insanların cenazesine katılacak kimsesi yoksa ilgili makamlarca kişiye bir şair tutulmaktadır. O şair cenazesi olan kişi adına şiir yazarak son uğurlamasında yanında olur.

amsterdam9 685x454

7- Gece Çalışan Belediye

Amsterdam Belediyesi geceleri de hizmeti ve güvenliği aksatmamak adına çalışmaktadır. Geceleri çalışmasıyla meşhur olan belediye dünyada bir ilk olma özelliğine sahiptir.

amsterdamhall10 685x507

8- Temiz ve Güvenilir Sular

Dünyanın en temiz ve güvenilir musluk suyunun Amsterdam’da olduğu söylenmektedir. Halkın temiz su için para ödememesi ise çok avantajlı olmaktadır. Amsterdam’da gönül rahatlığıyla musluklardan, çeşmelerden su içilebilir.

amsterdam11 685x455

9- Cafe’ler ve Coffeeshop’lar

Şehirde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride kafe ve coffeeshopların ayrımıdır. Bilindiği üzere Amsterdam’da ot kullanımı yasaldır. Hazır Amsterdam’a gelmişiz şehrin nimetlerinden faydalanalım diye düşünenler için Coffeeshoplar tercih edilebilir. Yine de ‘ne nedir, ne değildir?’ araştırmadan gitmemenizi tavsiye ederim. Günlük kahvenizi veya tatlınızı atıştırmak içinse kafelere gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

amsterdam12 685x456

10- The Red Light

Amsterdam denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan The Red Light District şehrin merkezinde bulunur. Ülkenin seks merkezi olarak bilinen Red Light District bölgesi şehrin en güvenilir yeridir. Evet inanması zor olsa da, bu bölge devamlı polislerle ve kamerayla kontrol altında tutulur. Her türlü hafif uyuşturucuların yasal olduğu, Red Light gibi bir meydanı olan şehirde güvenlik açısından herkesin içi rahat olabilir. Çünkü özgür olan halk gayet mutlu ve huzurlu bir şekilde geçinebilmektedir.

amsterdam8 685x456

Amsterdam Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu