Beslenme ve DiyetYaşam

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Karnabaharın Faydaları Nelerdir? Karnabahar, serin havayı seven turpgiller ailesinin bir sebzedir. Karnabaharın yetiştirilmesi, lahana ailesinin diğer türlerine göre daha zordur. Pek çok insan tarafından sevilerek tüketilen bir sebzedir. Özellikle limon ile birlikte harika bir tadı vardır. Hem ortadaki beyaz kısmı hem de yaprakları tüketilebilmektedir.

Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Besin Değerleri

Karnabaharın besin değerleri yönünden oldukça zengin bir sebzedir. Bu değerler şu şekildedir;

Besin Değeri 100 gram’da Günlük değerler
Kalori 25 kcal % 1.3
Karbonhidrat 5.0 g % 1.7
Lif 2.0 g % 8.0
Protein 1.9 g % 3.8
Yağ 0.3 g % 0.4
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 48.2 mg % 80.3
Potasyum 299.0 mg % 8.5
Kalsiyum 22.0 mg % 2.2
Demir 0.4 mg % 2.3

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Anti-Enflamatuardır

Karnabahar, iltihaplanmayı kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için bol miktarda anti-enflamatuar besin içerir. Indol-3-karbinol veya I3C, temel düzeyinde enflamatuar tepkileri önlemeye yardımcı olmak için genetik düzeyde çalışabilen bir anti-enflamatuar bileşiktir.

Kanserle Mücadele Eder

Karnabahar, kanser kök hücrelerini öldürdüğü ve böylelikle tümör büyümesini yavaşlattığı gösterilen bir kükürt bileşiği olan sülforafan barındırır. Bazı araştırmacılar, kanser kök hücrelerini ortadan kaldırmanın kanseri kontrol etmenin anahtarı olabileceğine inanmaktadır. Yapılan araştırmalar karnabaharı kurkumin ile birleştirmenin prostat kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kalp Sağlığını Artırır

Karnabahar ve diğer turpgiller arasında yer alan sebzelerdeki sülforafanın kan basıncını ve böbrek fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirdiği keşfedilmiştir. Uzmanlar, sülforafanın faydalarının, özellikle endotel olarak adlandırılan arterlerin kolayca hasar gören iç astarında, normal hücresel fonksiyon ve uygun gen ekspresyonu için çok önemli, gelişmiş DNA metilasyonu ile alakalı olduğunu bilmektedir.

Karnabaharın Faydaları

Vitamin ve Mineral Bakımından Zengindir

Vücutlarının çalışması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden ciddi şekilde yoksundur. Düzenli olarak karnabahar tüketmek, bu çok ihtiyaç duyulan besin maddelerini vücudunuza almanın oldukça basit bir yoludur.

Örnek üzerinden açıklamak gerekirse, bir porsiyon karnabahar önerilen günlük C vitamini değerinin yüzde 77’sini içerir. Aynı zamanda iyi bir K vitamini, folat, protein, riboflavin, tiamin, niasin, fosfor, lif, magnezyum, B6 vitamini, pantotenik asit kaynağıdır.

Detoksifikasyon Desteği Sağlar

Karnabahar, vücudunuzun çeşitli şekillerde detoks yapmasına yardımcı olur. Faz 1 detoksifikasyonunu destekleyen antioksidanlar ve Faz 2 detoks aktiviteleri için önemli olan kükürt içeren besinler içerir.

Beyin Sağlığınızı Artırır

Karnabahar, beyin gelişimindeki rolü ile bilinen bir B vitamini olan iyi bir kolin kaynağıdır. Hamilelik sırasında kolin alımı, hayvanların rahimdeki beyin aktivitesini aşırı yüklüyor. Bu da bilişsel işlevi artırabileceğini, öğrenme hafızayı geliştirebileceğini gösteriyor. Hatta yaşa bağlı hafıza kaybını ve beyninizin çocukluk döneminde toksinlere karşı savunmasızlığını azaltabilir ve ayrıca yaşamın ilerleyen dönemlerinde koruma sağlayabilir.

Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=cwFxTbtFhrk

https://www.youtube.com/watch?v=stvEldtIvFg

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu