Sağlıklı Yaşam

Karın Şişliğine Neden Olan 6 Sağlık Problemi Nedir?

instagram takipçi hilesi

karın 7

İnsanların geneli karın şişliği sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Söz konusu şişkinliğin nedeni ise genel itibari ile gıda alerjileri, kabızlık, regl dönemi şişkinliği veya hazımsızlık olabilmektedir fakat bunların haricinde karnınızın şişmesine neden olabilecek farklı sorunlar da olabilir. Yazımızda karın şişkinliğinin sinyalini veren ciddi sağlık sorunlarını sizler için ele aldık.

1-) Kanser

karın 8

Karın bölgesinde yumurtalık, rahim, bağırsak, mide ve pankreas gibi organlar yer almaktadır. Tümör söz konusu bölgedeki organlardan birisindeyse ve yayılma eğilimi gösteriyorsa şişkinliğe neden olabilmektedir. Bundan dolayı karnınızda sürekli olarak şişkinlik hissederseniz doktorunuza görünmeyi unutmayın.

2-) Karaciğer Hastalıkları

karın 1

Kist, en fazla görülen karaciğer hastalığı hepatit, aşırı alkol kullanımının sonucu ortaya çıkan siroz, ve tümörlerin neden olduğu kanser karaciğeri olumsuz yönde etkileyen sorunların başında gelmektedir. Söz konusu hastalıklar midedeki sıvının birikmesine bunun sonucunda da karın şişkinliğine neden olabilir. Eğer ki şişkinlik karaciğer hastalıklarından ötürü ise, bedende sarılık ve farklı bölgelerde ortaya çıkan morarmalar görülebilir. Böyle bir durumda acil bir şekilde doktora başvurmalısınız.

3-) Ruh Sağlığı

karın 4

Bir insan stres içindeyken bedenin strese karşı üretmiş olduğu hormon olan “kortizol” devreye girmektedir. Beden stres halindeyken kortizol hormonunu üretmeyi düşündüğü için sindirim hormonları yeterince üreme sağlayamaz. Bundan dolayı da karın şişkinliği meydana gelebilir. Sağlıklı bir yaşam için her türlü stres ve stresli ortamdan uzak kalmalısınız.

4-) Bağırsak Divertikülozisi

karın 3

Kalın bağırsakta bulunan mukoza adındaki iç yüzeyinin dışarı yöne doğru kıvrılarak kese şekline gelmesine ve fıtıklaşmasına bağırsak divertiklülozisi denmektedir. Semptomları arasında karnın alt bölümünde oluşan ağrı birinci sırada yer alır. Diğer belirtiler arasında karın şişkinliği ve ishal yer alabilir.

5-) İdrar Yolu Enfeksiyonu

karın 6

İdrar yollarınızda enfeksiyon olduğu taktirde sık sık tuvalete çıkarsınız hatta tuvaletten yeni çıksanız dahi tekrar kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz. İnsanların karnında ağrı, şişkinlik ve baskıya neden olabilir. Bununla birlikte mide bulantısı kusma ve ateş de yapabilmektedir. Bu nedenle de bu belirtilerden herhangi biri dahi kendini gösterse doktora başvurmanız gerekmektedir. İdrar yolları enfeksiyonunun haricinde böbrek enfeksiyonu da karın şişkinliğine neden olabilmektedir.

6-) İltihabi Bağırsak Hastalığı

karın 2

Bu hastalığın ülseratif kolit ve crohn hastalığı olarak bilinmekte olan iki farklı türü mevcuttur. Bağırsak rahatsızlıklarışişkinliğe, karın ağrısına ve ishale neden olur. Gerçekleştirilen araştırmalara göre crohn hastalığına sahip olan insanların laktoz intoleransı olduğu ve bunun da karında şişkinliğe neden olduğu saptanmıştır.

Karın şişkinliğinin nedenleri nelerdir?

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu